Tel Aviv a Ankara žehlia útok na flotilu v Gaze

Stretli sa a dohodli sa na ďalšom stretnutí. Ahmed Davutoglu, turecký šéf diplomacie, a Benjamin Ben Eliezer, izraelský minister priemyslu a obchodu. Podľa novín Haaretz dlhoroční priatelia.

02.07.2010 09:18
protest, izrael Foto:
Izraelský zásah proti flotile vyvolal búrlivé protesty.
debata (10)

V Bruseli sa pokúsili urovnať v kritickom stave sa nachádzajúce vzájomné vzťahy pošramotené izraelským zásahom proti flotile mierových aktivistov smerujúcich do pásma Gazy.

„Také rokovanie sa nemalo konať. No na druhej strane, keď som nastupoval do funkcie, tak som vedel, že to nebude prechádzka ružovou záhradou. Aj preto ostávame vo vládnej koalícii,“ cituje MIGnews reakciu izraelského šéfa diplomacie Avigdora Liebermana na spomínané rande v Bruseli. Podľa jeho vlastných slov sa o stretnutí dozvedel „iba“ z novín. Lieberman je kľúčovým partnerom v Netanjahuovej koaličnej vláde. Bez jeho podpory by ju nezostavil tak, aby nemusel výrazne ustúpiť v programe.

Podľa tureckých novín Hürriyet bol iniciátorom bruselského stretnutia prezident USA Barack Obama, ktorého rozladilo ochladenie vzťahov medzi Tel Avivom a Ankarou. Na nedávnom summite G8 v Toronte osobne tlačil na tureckého premiéra Recepa Erdogana, aby Ankara iniciovala stretnutie. Z izraelskej strany padla voľba na Eliezera preto, lebo je v izraelskom kabinete najväčším zástancom dobrých vzťahov s Tureckom. Práve preto do Bruselu odcestoval on a nie Lieberman, stúpenec tvrdej linie proti Palestínčanom. Napriek tvrdeniu premiéra Benjamina Netanjahua, že Liebermanovo ministerstvo informovali o stretnutí „zvyčajnými kanálmi“, šéf diplomacie sa cíti „obídený“.

Témou rozhovorov malo byť vyšetrovanie májového incidentu, počas ktorého izraelské komando zaútočilo v medzinárodných vodách na flotilu lodí pokúšajúcu sa prelomiť izraelskú blokádu pásma Gazy. Pri zásahu zabili Izraelčania na jednom z plavidiel plávajúcom pod tureckou vlajkou deviatich mierových aktivistov.

10 debata chyba
Flowers