Francúzsko urobilo prvý krok k zákazu nosenia buriek na verejnosti

14.07.2010 10:07
moslimky, burka,
Zvyku nosiť na verejnosti odev zahaľujúci tvár moslimských žien by malo čoskoro odzvoniť aj v krajine galského kohúta. Parlament schválil zákon, ktorým sa nosenie buriek zakáže. Autor:

Nosiť či nenosiť? Diskutuje sa v rôznych krajinách Európskej únie o zákaze nosenia buriek, ktoré zakrývajú telo a tvár moslimských žien. Francúzsky parlament v tomto smere urobil prvý krok. Poslanci dolnej komory parlamentu včera drvivou väčšinou schválili zákaz nosenia odevov zahaľujúcich celú tvár. Rozhodnutie vyvolalo prudkú negatívnu reakciu moslimov.

Francúzsko je tak na ceste stať sa druhou krajinou v Európe, v ktorej sa nosenie burky a nikábu na verejnosti bude považovať za trestný čin. V krajine galského kohúta žije najväčšia moslimská komunita na kontinente. Moslimov je v krajine asi 5 miliónov. Zákon, ktorý ešte musí schváliť Senát, znamená, že v prípade jeho porušenia môžu previnilci dostať peňažnú pokutu.

Francúzsko chce od roku 2011 uzákoniť úplný zákaz nosenia buriek a nikábov na verejnosti. Zahalená žena má podľa návrhu zákona dostať pokutu vo výške 150 eur alebo sa povinne zúčastniť na kurze, ktorý porušovateľov zákona „naučí hodnotám francúzskeho občianstva“.

Tí, čo ženu budú nútiť zahaliť sa, pôjdu na rok do väzenia a budú musieť zaplatiť pokutu vo výške 15 000 eur. Zákon sa má týkať všetkých verejných priestorov vrátane škôl, kín, reštaurácií či obchodov. Na podobný krok sa chystajú aj ďalšie západoeurópske krajiny.

„Zakladám fond na zaplatenie navrhovaných pokút. Ide totiž o antidemokratický zákon. Prípadným schválením v Senáte padne hanba na moju krajinu pred celým svetom,“ cituje francúzska AFP Rašída Nekkaza, francúzskeho podnikateľa, ktorý v roku 2007 dokonca kandidoval na post prezidenta.

Väčšina pozorovateľov sa zhoduje, že ide o citlivú tému. V spore padajú argumenty kultúrne, bezpečnostné, ale aj ďalšie. Jeden z nich je však minimálne podozrivý. Zákaz nosiť burku je vraj spôsob, ako oslobodiť ženy, ktoré ju nosia. "V takomto uvažovaní cítiť suverenitu tých, ktorým je všetko jasné a ktorí si preto ani nepotrebujú položiť otázky.

Hovorí sa tomu pýcha a je to dosť nebezpečné. Nielen ako precedens toho, že štát sa môže stavať do úlohy obecného arbitra módy," napísali české Lidové noviny. Potenciálne škodlivejšia je však skôr predstava, že ústredným zásahom možno oslobodiť všetkých, ktorí by to azda mohli potrebovať.

Jednotlivé druhy moslimských odevov.
Jednotlivé druhy moslimských odevov. Autor: Pravda

Názory na ženské moslimské oblečenie zakrývajúce tvár aj telo sa v Európe a USA líšia. Vyplýva to z prieskumu amerického výskumného strediska Pew Research, ktorého výsledky zverejnili v týchto dňoch. Kým Francúzi, Nemci, Briti či Španieli sú viac-menej jednoznačne proti noseniu odevu zakrývajúcemu celé telo a tvár na verejnosti, Američania majú opačný názor. Až dve tretiny z nich si totiž nemyslia, že burka či nikáb by mali byť úplne zakázané. Na porovnanie, rovnaký názor zastáva iba 17 percent obyvateľov krajiny galského kohúta.

„V Koráne neexistuje požiadavka na zakrytie tváre. Nikde sa ani nespomína, že prorokove ženy a dcéry mali zahalené tváre. Je to skôr tradícia, nie náboženský príkaz. Jedno je však nepopierateľné – šatka a seriózne splývavé oblečenie dotvárajú kompletnú výbavu i obraz veriacej moslimky. Islam však nevyžaduje ani burku, ani nikáb, preto nemôžeme zazlievať ani Európe, že sa ich snaží zakázať,“ povedala pre Pravdu Božena Farhatová, žijúca dlhé roky v Libanone.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

37,99
Smútočná kytica krémové ruže

Smútočná kytica krémové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk