Medveď zaútočil na turistov v Yellowstonskom parku, jedného zabil

Jedného muža zabil a ďalšieho muža so ženou zranil medveď, ktorý zaútočil uprostred noci v obľúbenom táborisku na okraji Yellowstonského parku v USA. Útok bol pravdepodobne dielom len jedného medveďa, ktorý napadol dva stany, spresnil hovorca úradu pre prírodné parky v Montane Ron Aasheim. Zatiaľ však nie je jasné, či išlo o grizlyho alebo medveďa baribala.

29.07.2010 08:13
medveď, grizzly Foto:
Útok medveďa zrejme nikto nevyprovokoval a neprilákalo ho ani jedlo v táborisku. /ilustračné foto/
debata (6)

„Myslela som si, že zo mňa bude večera,“ povedala 58-ročná Deb Freeleová z kanadského Ontaria o okamihu, keď sa prebudila a zistila, že ju do ruky hryzie medveď. „V stotine sekundy som cítila, ako mi jeho zuby drvia kosti. Vykríkla som a zdalo sa, že to ho rozdráždilo. Znovu sa do mňa zahryzol,“ povedala v nemocnici, kde ju previezli.

„Rozhodla som sa, že budem predstierať, že som mŕtva,“ dodáva. „Uvoľnila som všetky svaly v tele, aby som bola ako handrová bábika. Povedala som si, že buď budem hrať mŕtvu, alebo bude mŕtva skutočne.“ Podarilo sa jej to, medveď ju nechal tak a odišiel.

Podľa Aasheima útoky medveďa zrejme nikto nevyprovokoval a nevyzerá to ani, že by medveďa prilákalo jedlo v táborisku. Podobné útoky medveďov na človeka sú veľmi vzácne, dodal Aasheim. Posledný smrteľný útok medveďa v Montane sa stal v roku 2001, keď grizly napadol a zapil lovca preoblečeného za losa.

6 debata chyba