Strelec chcel v sídle poľskej opozičnej strany zabiť Kaczyńského

Jedného človeka zabil a druhého ťažko zranil starší muž, ktorý predpoludním zaútočil v kancelárii najväčšej poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) v centre veľkomesta Lodž.

19.10.2010 14:29
Jaroslaw Kaczynski Foto:
Predseda opozičnej strany PiS Jaroslaw Kaczyński
debata (3)

Informovala o tom polícia v Lodži. Šéf konzervatívnej PiS a bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński v útoku vidí vyústenia údajnej nenávistnej kampane vlády voči jeho opozičnej formácii.

Podľa výpovedí svedkov útočník v kancelárii vykrikoval, že treba zabiť Kaczyńského, a niekoľkokrát vystrelil. Zastrelil 62-ročného asistenta jedného europoslanca za PiS. V ťažkom, ale stabilizovanom stave je v nemocnici 39-ročný asistent poslanca Jaroslawa Jagiello, na ktorého páchateľ zaútočil nožom.

Polícia na mieste činu zadržala 62-ročného muža z Čenstochovej v južnej časti Poľska. Motívy jeho činu ešte nie sú známe.

„Udalosť v lodžskej kancelárii je výsledkom veľkej nenávistnej kampane vedenej už dlho proti PiS,“ vyhlásil na tlačovej konferencii predseda strany Jaroslaw Kaczyński. Z rozpútania „ťaženia proti PiS“ Kaczynski obviňuje premiéra Donalda Tuska z liberálnej Občianskej platformy.

„Každé slovo, ktoré bude pokračovaním tejto kampane, a je jedno, kto ho povie, bude jednoducho výzvou k vraždám,“ myslí si Kaczyński. Za bezpečnosť kancelárií PiS podľa neho nesie Tuskova vláda. Šéf opozičnej strany tiež tvrdil, že je v zvláštnej situácii, pretože útok smeroval proti nemu a dvaja asistenti sa stali obeťami namiesto neho.

Podľa predsedu dolnej komory poľského parlamentu Grzegorza Schetyny z Občianskej platformy je udalosť v Lodži strašná. „Musíme sa zamyslieť, prečo sa to stalo a čo treba urobiť, aby sa takéto incidenty neopakovali,“ povedal.

3 debata chyba