Poradca kanadského premiéra žiada smrť pre zakladateľa WikiLeaksu

01.12.2010 15:20
wikileaks, assange, afganistan, dokumenty
Zakladateľ Wikileaks Julian Assange. Autor:

Zakladateľ internetového portálu WikiLeaks Julian Assange si zaslúži smrť. V rozhovore pre kanadskú televíznu spoločnosť CBC to vyhlásil poradca kanadského premiéra Stephena Harpera. Kanadský politológ Tom Flanagan ďalej počas naživo vysielanej televíznej relácie Power and Politics povedal, že Američania by ho mali dať zabiť pomocou bezpilotného lietadla.

Úryvok z relácie s poradcovým stanoviskom zverejnil internetový portál YouTube.com. V reakcii na jeho vyjadrenia na internete vznikla anketa o tom, či by mali poradcu za jeho slová odvolať. Miesto pobytu 39-ročného Austrálčana nie je známe a Interpol na neho vydal medzinárodný zatykač.

„Myslím si, že Assangeho by mali zavraždiť,“ uviedol Flanagan. „Obama by mal na jeho hlavu vypísať odmenu alebo by mali použiť bezpilotné lietadlo,“ dodal. Redaktor ho po týchto slovách upozornil, že hovorí „riadne drsné veci“. Premiérov poradca na to reagoval slovami: „Dnes sa cítim byť skutočne odhodlaný“. „Naozaj, sú to veci, ktoré by sa nemali dostať na verejnosť. Napriek tomu, že väčšina z týchto materiálov je neškodných, sú tam aj také, ktoré môžu naozaj poškodiť medzinárodné vzťahy a možno viesť aj k vojne,“ pokračoval. „Nebol by som vôbec nešťastný, keby Assange zmizol,“ dodal Flanagan.

Internetový portál WikiLeaks, ktorý v roku 2006 založil Julian Assange, sprístupnil v októbri verejnosti 77-tisíc utajovaných dokumentov americkej armády o bojoch v Afganistane v rokoch 2004 až 2010, čo vzbudilo silný odpor v USA a vo viacerých európskych krajinách. V nedeľu portál zverejnil ďalších 250-tisíc tajných dokumentov americkej diplomacie. Väčšinou ide o hodnotiace správy z amerických veľvyslanectiev.

Medzinárodná policajná organizácia Interpol v stredu oznámila, že vyzvala všetky členské štáty, aby zatkli zakladateľa internetového portálu WikiLeaks Juliana Assangea pre podozrenie zo znásilnenia. Polícia začala Assangea vyšetrovať už v auguste po tom, ako ho dve Švédky obvinili zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania, k čomu malo dôjsť počas jeho návštevy Švédska. Assange všetky obvinenia odmieta a označuje ich za pokusy o zdiskreditovanie WikiLeaks.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku