Vojakovi hrozí za odovzdanie dokumentov WikiLeaks 52 rokov

01.12.2010 21:29
Manning
Na nedatovanej snímke americký armádny vojak Bradley Manning. Autor: ,

Americkému vojakovi, ktorý skopíroval tajnú diplomatickú korešpondenciu USA a odovzdal ju organizácii WikiLeaks, hrozí 52 rokov väzenia. Bradley Manning je pre vážne podozrenia už takmer 200 dní vo väzbe vo Virgínii, píše portál britského denníka Guardian.

Vojaka, ktorý umožnil celému sveta prečítať si, ako sa americkí diplomati vyjadrujú, chce Washington exemplárne potrestať za zneužitie právomocí, zverejnenie tajných informácií a ohrozenie bezpečnosti štátu. Manninga by mali predviesť pred vojenský súd o niekoľko mesiacov.

Manning sa rozhodol skopírovať depeše americkej diplomacie z dôvodu frustrácie z ignorovania jeho osoby, ktorej prepadol počas služobného pobytu v Iraku. Zmieňoval sa o nej priateľovi-hackerovi, ktorý nakoniec americkým úradom dopomohol k jeho odhaleniu. Manning sa mal skontaktovať so šéfom portálu WikiLeaks Julianom Assangom a dohodnúť sa s ním na zverejnení dokumentov. Vojak si následne napálil dokumenty na CD a aby nevyzeral podozrivo tváril sa, že si napaľuje album speváčky Lady Gaga.

„Boh vie, čo sa teraz stane. Snáď to spustí medzinárodnú diskusiu, debaty a reformy… ak nie, tak sme ten najhlúpejší živočíšny druh,“ napísal Manning, ktorého zatkli v máji a takmer nikto ho vo väzbe nemôže navštíviť.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku