Policajná akcia s látkou na výrobu heroínu sa skončila fiaskom

28.12.2010 19:45
Kamión, Patrónka, BA
Ilustračné foto. Autor:

Výbušnou látkou na výrobu heroínu nechala slovenská polícia naložiť český kamión, ktorý smeroval do Turecka. Nič netušiaceho vodiča Turci zatkli a v policajnej cele strávil Vianoce,

Informoval o tom internetový portál SME.sk. Podľa stránky je to výsledok nevydarenej medzinárodnej akcie, na ktorej sa podieľalo aj Slovensko. Európska jednotka pre súdnu spoluprácu na Slovensku tvrdí, že pochybila turecká strana. Turci sa k celej veci nevyjadrujú.

Akcia sa začala na Slovensku 10. decembra. Česká špedičná spoločnosť na základe objednávky slovenskej firmy Mozachem mala naložiť v Dunajskej Strede kamión 15 tonami dezinfekčného prostriedku chloramin. Namiesto toho bol v kamióne acetánhydrid, prísne strážená chemikália, z ktorej sa vyrába heroín. Vodiča a kamión zadržali 24. decembra.

„Vezmite si, že idete zložiť tovar, prídete na colnicu a tam sa na vás vrhne päťdesiat ľudí. Vyleziete z auta, dvaja vás čapnú a skončili ste. Pocity sú to strašné,“ hovorí Zdeněk Pekara, šofér českej firmy, ktorý skončil v policajnej cele. Po vysvetlení incidentu doletel domov.

Išlo o vopred pripravenú policajnú akciu, do ktorej bolo zapojené Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko. Dohľad nad priebehom mala európska jednotka pre súdnu spoluprácu Eurojust. V závere nastali komplikácie a akcia bola zmarená.

„Turecké orgány hrubo porušili dohody. Závažným spôsobom porušili práva vodiča kamiónu, aj majiteľa prepravnej spoločnosti,“ cituje SME.sk slovenského zástupcu v Eurojuste Ladislava Hamrana. Podľa neho bol kamionista zatknutý napriek dohodnutým postupom.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku