Európa študuje maďarský mediálny zákon, už našla prvé rozpory

18.01.2011 09:38

Predbežné preverovanie sporného maďarského mediálneho zákona Európskou komisiou ukázalo, že nie všetky jeho časti sú "na prvý pohľad uspokojivé". Pri príležitosti pondelňajšieho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu to oznámil úrad eurokomisárky pre digitálnu agendu Neelie Kroesovej, napísala v noci agentúra AP.

Kroesová ako jeden z problémov vo vzťahu k európskym normám označila registráciu všetkých médií vrátane webových služieb. Zložitú vidí tiež otázku takzvaného vyváženého spravodajstva, pre ktorú chýba jasné vymedzenie. Dodala, že jej úrad naďalej pokračuje v skúmaní maďarskej normy, či je v súlade s kritériami nezávislosti médií.

Kontroverzný mediálny zákon nadobudol účinnosť 1. januára tohto roku, teda v rovnaký deň, keď sa Budapešť ujala polročného predsedníctva Európskej únie. Nekonkrétna formulácia paragrafov môže podľa kritikov slúžiť k tomu, aby umlčali protivládne hlasy. Tieto skutočnosti vyvolávajú obavy aj v Bruseli a v mnohých únijných krajinách, ktoré vyzvali vládu maďarského premiéra Viktora Orbána k zmene zákona. Ten kritiku odmieta. Sľúbil však, že ak Európska komisia uzná za vhodné tento právny akt zmeniť, urobí to.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku