Kremeľ hrozí teroristom likvidáciou, kov v telách nepochádzal z trhaviny

K odhaleniu organizátorov pondelňajšieho teroristického útoku na letisku Domodedovo, a v prípade nevyhnutnosti i k ich fyzickej likvidácii, ruské bezpečnostné zložky vyzval prezident Dmitrij Medvedev. Vyšetrovatelia ale zrejme zatiaľ nedospeli k definitívnej verzii tragických udalostí, o ktorých moskovské médiá prinášajú často protichodné údaje. Jasno nemajú ani v osobe páchateľa.

25.01.2011 18:52
Putin Foto: ,
Ruský premiér Vladimir Putin podáva ruku jednému zo zranených po útoku na moskovskom letisku. V emotívnom prejave Putin pohrozil teroristom 'nevyhnutnou odplatou'.
debata (28)

„Organizátori útoku musia byť odhalení a postavení pred súd. A ak by kládli odpor, musia byť zlikvidovaní,“ povedal Medvedev pri svojom stretnutí s predstaviteľmi ruských bezpečnostných inštitúcií. Prezident opäť ostro kritizoval pomery na letisku Domodedovo, kde podľa jeho slov v otázkach bezpečnosti vládla anarchia.

Ruské justičné orgány začali masívnu bezpečnostnú previerku na všetkých ruských letiskách a ďalších veľkých dopravných uzloch, hlavne ale na Domodedove. Zameriavajú sa na prácu príslušníkov letiskovej ochranky z radov dopravnej polície, ale aj na činnosť vedenia samotného letiska.

Agentúra AP upozorňuje, že k explózii došlo na mieste, kde cestujúci vychádzajú z colného priestoru do príletovej haly a vítajú sa so svojimi blízkymi. Verejnosť tam má tradične úplne voľný prístup. Ak by sa na moskovských letiskách skutočne odhodlali k osobnej kontrole každého, kto do príletovej haly vchádza, bola by Moskva prakticky jediným takým miestom na svete.

Putin rečnil emotívne a neadresne

Ozvena pondelňajšieho masakru ale núti politikov k silným slovám, a to aj premiéra Vladimira Putina, ktorý na takýchto slovách postavil svoju kariéru, napísala AP. V emotívnom prejave Putin pohrozil teroristom „nevyhnutnou odplatou“ a vyhlásil, že je nevyhnutné zločinecké podzemie zlikvidovať „priamo v jeho hniezde“. Hrozba ale zostala neadresná.

K zodpovednosti za útok, pri ktorom zahynulo 35 ľudí, sa doposiaľ nikto neprihlásil. Webové stránky blízke severokaukazským extrémistom o moskovskej explózii podrobne informujú a citujú názory západných analytikov, podľa ktorých je atentát tvrdou ranou povesti Ruska a osobnej prestíži Putina s Medvedevom. Žiadne zmienky o pôvodcoch útoku ale ich spravodajstvo neobsahuje.

Útočníkom bol vraj muž európskeho vzhľadu

Ruské médiá uvádzajú niekoľko verzií pondelňajšieho útoku, ktoré si často protirečia. Podľa štátnej agentúry ITAR-TASS však už vyšetrovatelia opustili verziu o tom, že trhavina bola uložená v kufri samovražednej atentátničky, ktorá do davu v letiskovej hale vstúpila v sprievode neznámeho muža. Doterajšie výsledky vyšetrovania takúto verziu údajne nepotvrdili.

Páchateľom tak bol vraj muž európskeho, nie teda kaukazského vzhľadu, starý 30 až 40 rokov, ktorý nálož odpálil na svojom tele. Policajti pracujú i s verziou, podľa ktorej bola plastická trhavina uložená na jeho páse odpálená diaľkovo. Kovové predmety, ktoré lekári vybrali z mŕtvych tiel, neboli vraj do trhaviny vložené, aby zvýšili jej ničivú silu. Ide o odtrhnuté časti vozíkov na batožinu, kovania tašiek a kufrov či iných osobných predmetov, ktoré explózie rozmetala do okolia.

Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie zverejnilo zoznam obetí z Domodedova. Medzi 35 mŕtvymi je osem cudzincov: dvaja Briti, Nemec, Bulhar a štyria občania štyroch republík bývalého Sovietskeho zväzu – Ukrajiny, Uzbekistanu, Kirgizska a Tadžikistanu. Podľa úradov sa zatiaľ podarilo rozpoznať 30 z 35 mŕtvych, identifikáciu ďalších sťažuje to, že mnoho tiel bolo roztrhaných.

Zranených bolo podľa spresnených údajov 111 ľudí. Stav 48 z nich je vážny alebo kritický, a možno preto očakávať, že počet mŕtvych stúpne. Medzi zranenými je pätnásť cudzincov – päť z Tadžikistanu, dvaja z Nigérie a po jednom z Británie, Talianska, Nemecka, Moldavska, Uzbekistanu a Srbska. Zo Slovenska uvádzajú zdravotnícke štatistiky dvoch zranených – okrem herečky Zuzany Fialovej ešte ďalšieho slovenského občana, ktorého meno ruské zdroje neuvádzajú.

Všetko o útoku na moskovskom letisku

Výbuch na letisku si vyžiadal okrem 35 obetí...
Výbuch na letisku si vyžiadal okrem 35 obetí...
+8Výbuch na letisku si vyžiadal okrem 35 obetí...
28 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy