Kyjev zvažuje trest za maďarské pasy

Argument Budapešti, že jej zákon o dvojakom občianstve znepokojuje len Bratislavu, už nemusí dlho platiť. Prvý raz vážne výhrady zazneli aj z Kyjeva.

17.02.2011 06:02
maďarský pas, Maďarsko Foto:
Ilustračné foto.
debata (64)

Tamojší druhý najvyšší ústavný činiteľ navrhuje zbaviť ukrajinského občianstva tých, ktorí prijmú aj druhé občianstvo. „Je nevyhnutné zákonodarne určiť jasnú a rýchlu procedúru skončenia občianstva Ukrajiny v súvislosti s nadobudnutím občianstva inej krajiny,“ napísal prezidentovi a premiérovi predseda parlamentu Volodymyr Lytvyn.

„Treba vymedziť právne štatúty občanov Ukrajiny a osôb, ktoré ako občania Ukrajiny prijali občianstvo iných krajín. Občania, ktorí si želajú získať občianstvo inej krajiny, si konečne musia presne uvedomiť sociálne, ekonomické a právne dôsledky straty právneho štatútu občana Ukrajiny,“ citujú noviny Ukrajinská Pravda z Lytvynovho listu, v ktorom navrhuje vytvoriť pracovnú skupinu pre novelizáciu zákona o štátnom občianstve.

Od začiatku roka požiadalo o maďarské občianstvo takmer sedemtisíc obyvateľov Zakarpatskej Ukrajiny, pričom prví z nich by ho už v polovici marca mali dostať. Celkovo v Zakarpatsku žije asi 150-tisíc Maďarov, pre ktorých maďarský pas znamená individuálnu vstupenku do Európskej únie s možnosťou voľného cestovania i zamestnania sa v ktorejkoľvek krajine „dvadsaťsedmičky“. Podobné výhody ponúka aj rumunský pas. Rumunov žije na Ukrajine približne toľko čo Maďarov a tisíce z nich už využili ponuku Bukurešti na prijatie občianstva materskej krajiny.

Dvojaké občianstvo bolo pre Kyjev citlivou otázkou už predtým, ako Bukurešť a Budapešť prijali svoje sporné zákony. Kým Maďari a Rumuni tvoria iba po 0,3 percenta z celkového počtu obyvateľov Ukrajiny, Rusi až 17,3 percenta. Moskva ukrajinským Rusom už dávno ponúka svoje občianstvo. A keďže vláda prezidenta Viktora Janukovyča má najviac stúpencov v ruskojazyčných oblastiach krajiny, ukrajinsko-ruské dvojaké občianstvo v tichosti toleruje. Experti pripúšťajú, že v budúcnosti by Kyjev ruským občanom mohol dať výnimku. Právne by to dalo ošetriť napríklad tak, že zákaz dvojakého občianstva by sa nevzťahoval na bývalých občanov Sovietskeho zväzu.

Lytvyn v liste pripomína, že ukrajinská ústava dvojaké občianstvo neumožňuje. Zákon o občianstve však jeho získanie priamo nezakazuje a nestanovuje zaň ani nijaké sankcie. Dokonca v ňom chýba aj akýkoľvek mechanizmus na evidenciu ukrajinských občanov, ktorí nadobudli ďalšie občianstvo. Túto situáciu, z ktorej „pre štát vyplývajú riziká i bezpečnostné hrozby“, preto šéf ukrajinského parlamentu navrhuje komplexne riešiť.

Budapešť doteraz nerátala s tým, že by jej Kyjev mohol začať robiť ťažkosti pre rozdávaniu maďarských pasov jeho občanom. „Na Ukrajine sú právne problémy, pretože tam teoreticky neuznávajú dvojaké občianstvo,“ pripustil v utorok podľa agentúry MTI vicepremiér Zsolt Semjén. „To však nie je kvôli Maďarom, ale pre podneperských Rusov,“ zdôraznil. A na upokojenie Kyjeva Semjén ešte dodal: „Prirodzene, ak tamojší Maďar príjme maďarské občianstvo, za to sa na neho ešte na Ukrajine vzťahujú ukrajinské zákony.“

© Autorské práva vyhradené

64 debata chyba