Japonsko zažíva živelnú pohromu, škody sú obrovské

, , 11.03.2011 09:12, aktualizované: 22:19
Japonsko, zemetrasenie
Stovky domov horia po zemetrasení neďaleko mesta Sendai. Autor:

Zemetrasenie s magnitúdom 8,9 a následné vlny cunami si v piatok v Japonsku vyžiadali stovky obetí a spôsobili obrovské materiálne škody.

Hmotné škody sú obrovské, nikto sa ich zatiaľ neodvažil odhad­núť. Iba v prefektúre Fukušima bolo zničených 1800 domov. Väčšina obetí se zrejme utopila.

Najväčšie zemetrasenie za posledných 140 rokov v Japonsku s magnitúdou 8,9 zasiahlo krajinu vychádzajúceho slnka o 14.46 (6.46 SEČ). Vyvolalo 10-metrovú vlnu cunami, ktorá zmietla všetko, čo jej stálo v ceste. Domy a automobily spláchlo, množstvo budov je v plameňoch. Škody hlásia najmä v prefektúre Mijagi. Živel bol taký silný, že dokonca prekonal veľké zemetrasenie Kanto, ktoré na Japonsko udrelo 1. septembra 1923. Malo vtedy silu „iba“ 7,9 stupňa Richterovej škály, no zabilo viac ako 140 000 ľudí v tokijskej oblasti.

Tokio zachvátil chaos, nefunguje doprava ani mobilné siete

Tokio zachvátil totálny chaos. Ľudia sa nevedeli dostať domov z práce, keďže dlhé hodiny bola kompletne zastavená železničná doprava aj metro, ktoré inokedy premáva na sekundy presne. Po šiestich hodinách začalo metro premávať, ale len na niektorých linkách, informuje agentúra AP.

Ľudia sa nemohli dovolať svojim blízkym, keďže vyradená bola aj väčšina mobilných sietí. Už úplne beznádejné boli pokusy dovolať sa na severovýchod Japonska, ktorý dostal najničivejší zásah cunami. V Tokiu sa tak tvorili obrovské rady pred telefónnymi automatmi, ktoré v bežné dni takmer nikto nevyužíva.

Hovorca japonskej vlády Jukio Edano vyzval obyvateľov metropoly, aby zostali tam, kde práve sú, a nezväčšovali tak chaotickú situáciu snahou presunúť sa na iné miesto. Mnohí Tokijčania tak namiesto plánovanej cesty domov zostali v staniciach metra alebo si narýchlo našli miesto v niektorej z reštaurácií, barov či iných zariadení v centre, kde zrejme budú musieť stráviť noc.

Päťdesiatštyriročný čašník Akira Tanaka výzvu vlády neuposlúchol a vybral sa na 20-kilometrovú cestu domov po svojich. „Toto je zemetrasenie, aké sa vidí raz za sto rokov,“ hovoril zahraničným novinárom. To isté si myslí aj 46-ročný obchodník Osamu Akija: „Zažil som veľa zemetrasení, ale takéto niečo som ešte nevidel.“ Akija popisuje, ako v jeho kancelárii zrazu popadali zo stolov počítače a v stenách sa objavili obrovské praskliny.

Na severovýchode kra­jiny sa pretrhla priehrada a zaplavila obydlia v jej okolí. O pretrhnutí sa hrádze priehrady Fudžinuma pri meste Sukagawa v prefektúre Fukušima informuje japonská tlačová agentúra Kjódó. Presný rozsah škôd agentúra neopisuje, zatiaľ sa nevie ani to, či si nešťastie vyžiadalo obete alebo zranenia.

Televízne zábery nasnímané z vrtuľníka, ktoré odvysielali svetové médiá, zachytávajú severné pobrežie krajiny, ktorého rozsiahla časť sa ocitla pod vodou. Vlny blata sa prehnali korytom rieky Natori v meste Sendai proti jej toku a následne zaplavili okolité polia.

Jadrové elektrárne odstavili

Malý únik radiácie zaznamenali z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima, ktorej sa po mohutnom piatkovom zemetrasní pokazil chladiaci systém. V sobotu miestneho času (v piatok večer SEČ) o tom informoval japonský minister obchodu Banri Kajeda. Minister dodal, že experti momentálne rozhodujú, aké opatrenia podniknú pre to, aby situáciu uviedli do normálu. Podľa hovorcu spoločnosti Tokyo Electric Power, ktorá továreň v prefektúre Fukušima prevádzkuje, narastá v jednom z reaktorov tlak. „Snažíme sa to riešiť,“ dodal.

Japonské úrady prikázali v piatok evakuáciu tisícov obyvateľov z okolia jadrovej elektrárne Fukušima, kde došlo pre zemetrasenie k ha­várii. Vláda v prefektúre Fukušima vydala odporúčanie pre ľudí žijúcich v okolí troch kilometrov od elektrárne, aby opustili svoje domovy. Zariadenie vzdialené asi 250 kilometrov severne od Tokia museli po zemetrasení odstaviť pre poruchu chladiaceho systému. Úrady a experti pôvodne únik radiácie vylučovali.

V jadrovej elektrárni Onagawa v prefektúre Mijagi na severozápade Japonska vypukol po silnom zemetrasení požiar. Ako informuje agentúra Kjódó, oheň sa rozhorel v budove s turbínou. Zatiaľ sa nevie, či by mohol požiar spôsobiť rádioaktívny únik. Prefektúra Mijagi bola zemetrasením s magnitúdou 8,9 postihnutá najviac.

Obrovská explózia zas otriasla petrochemickým komplexom v severovýchodnom Sendai. Na televíznych záberoch vidno, ako z mohutného požiaru v závode stúpajú k nočnej oblohe obrovské jazyky oranžových plameňov.

Japonský premiér Naoto Kan predtým informoval, že otrasy nepoškodili atómové zariadenia a že jadrový únik nezaznamenali. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) následne vyhlásila, že všetky štyri jadrové elektrárne v blízkosti najviac postihnutých oblastí úspešne odstavili z prevádzky. MAAE teraz zisťuje, ktoré atómové elektrárne by mohli byť ohrozené ničivými vlnami cunami, ktoré po zemetrasení ohrozujú celú oblasť Tichého oceánu.

Zmizol vlak aj loď s pasažiermi

Ničivé vlny odniesli loď so 100 ľuďmi na palube. O osude plavidla, ani o jeho aktuálnej polohe zatiaľ nie sú žiadne informácie. Rovnako sa stratil aj vlak s pasažiermi. Vychádzal z mesta Sendai a najviac postihnutou oblasťou prechádzal počas najhoršej vlny. Pravdepodobne ho strhli cunami. Úrady zatiaľ nevedia, koľko ľudí sa v ňom nachádzalo.

V hlavnom meste zo silno rozkolísaných budov vybehli na ulice milióny ľudí. Hlásených je množstvo prípadov zranení, a to najmä zo školy, kde sa počas slávnostného ukončovania školského roka zrútila strecha. Na udalosti bolo prítomných celkovo až 600 študentov. Informoval o tom tokijský hasičský záchranný zbor. Ten taktiež informoval o viacerých požiaroch v japonskej metropole, pričom štyri milióny domácností zostali bez elektrického prúdu. Zaplavené sú prístavné oblasti vrátane časti tamojšieho Disneylandu.

Asagi Machida, 27-ročný web designer práve vychádzal z kaviarne v centre Tokia, keď sa roztriasla zem. „Bol som naozaj vydesený. Stále čerstvé sú obrazy zemetrasenia na Novom Zélande. nemohol som uveriť, že také silné otrasy zasiahli Tokio,“ povedal. „Bál som sa a v podstate stále mám strach,“ povedal aj Hidekatsu Hata, 36-ročný manažér čínskej reštaurácie v Tokiu. „Nikdy predtým som nezažil také silné zemetrasenie,“ povedal.

Ministerstvo zahraničných vecí SR zatiaľ nemá informácie, podľa ktorých by medzi obeťami alebo zranenými po ničivom zemetrasení v Japonsku mali byť Slováci.

„Nedá sa to však vylúčiť, pretože v postihnutých oblastiach evidujeme našich občanov, s ktorými zatiaľ nemáme spojenie. V postihnutých oblastiach nefungujú mobilné telefonické spojenia,“ vysvetlili z tlačového odboru rezortu diplomacie.

Zamestnanci zastupiteľstva v Tokiu sú v poriadku. Rezort uvádza aj niekoľko kontaktov v prípade núdze, ako je veľvyslanectvo v Tokiu: 2–11–33, Motoazabu, Minato-ku, 106–0046 Tokio, Japonsko (Tel.: 0081–3–3451 2200, Fax: 0081–3–3451 2244), prípadne stredisko pre pomoc a služby občanom +421 2 5978 5978.

Vlna zatiaľ prešla Pacifikom bez škôd 

Ničivé vlny, ktoré sa začali šíriť Tichomorím, zatiaľ nespôsobili v iných krajinách žiadne väčšie škody. Varovanie pred cunami postupne viaceré krajiny odvolávajú. Cunami zatiaľ dorazili k Havajským ostrovom, Filipínam, Indonézií či k pobrežiu Spojených štátov a Mexika. Ohrozené oblasti okamžite po zemetrasní s magnitúdou 8,9 evakuovali obyvateľov do vnútrozemia. Podľa tamojších úradov vlny nenapáchali žiadne väčšie materiálne škody, či obete na životoch.

Ako prvé stiahli varovanie pred ničivými cunami úrady v Tchaj-peji. K pobrežiu dorazili asi 10-centimetrové vlny. Naopak asi najvyššie zaznamenali pri americkom pobreží, kde dosahovali výšku cez dva metre. Na Filipínach utiekli do bezpečia z pobrežných oblastí tisíce ľudí. Cunami mali nakoniec okolo 30 centimetrov až dvoch metrov a škody nespôsobili. Podobne tomu bolo na tichomorskom ostrove Guam. Cunami vo výške približne meter a pol udreli aj na tichomorské pobrežie Mexika a nasledovať ich môžu ďalšie dvojmetrové vlny.

Havajské ostrovy, ktoré ležia asi 6500 kilometrov od Japonska, varovali svojich obyvateľov pred cunami výstražnými sirénami. Cunami vo výške 1,8 metra nakoniec k pobrežiu dorazili v sobotu o 03.24 miestneho času (v piatok o 14.24 SEČ). Úrady zatiaľ nezaznamenali žiadne vážnejšie škody.

Cunami už dorazili aj k pobrežiu amerického štátu Oregon, kde im namerali výšku 2,2 metra. Ide zatiaľ o najvyššie vlny, aké inde okrem pobrežia Japonska udreli. V štáte Kalifornia nariadili úrady z pobrežných oblastí evakuáciu stoviek obyvateľov. Menšie cunami očakávajú aj ďalšie krajiny amerického západného pobrežia, ako aj Južnej Ameriky. Varovanie vydali aj úrady v kanadskej Britskej Kolumbii.

V oblasti sú zrejme aj Slováci, nedá sa s nimi spojiť

V širšej oblasti v Japonsku, ktorú postihlo zemetrasenie, sa zrejme nachádzajú jedenásti Slováci, nefunkčné linky však bránia v ich kontaktovaní. „Ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nemá informácie o tom, že by medzi zranenými alebo obeťami zemetrasenia mali byť občania SR. Máme informácie o jedenástich slovenských občanoch, ktorí by sa mohli nachádzať v širšej oblasti postihnutej zemetrasením. Zatiaľ sa nám s nimi nepodarilo spojiť,“ povedal hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher.

„V súvislosti so zemetrasením sme na našom ZÚ v Tokiu posilnili diplomatickú službu a všetci jeho zamestnanci sú v poriadku. V prípade potreby sa môžu naši občania telefonicky obrátiť na naše veľvyslanectvo v Tokiu, prípadne na Stredisko MZV pre pomoc a služby občanom,“ dodal Schwarzbacher. Jedna Slovenka sa ministerstvu ozvala, nenachádza sa však v bezprostredne ohrozenej zóne a je v poriadku.

Ministerstvo vnútra už poslalo japonskému veľvyslanectvu v Bratislave návrh na poskytnutie humanitárnej pomoci, teraz čakajú na odpoveď, respektíve pokyny európskeho monitorovacieho a informačného centra. Sekcia integrovaného záchranného systému a civilnej ochrany ministerstva na základe pokynu ministra vnútra Daniela Lipšica pripravuje v humanitárnych skladoch materiál, ktorý by Japonsko mohlo potrebovať. Ide o potreby pre núdzové ubytovanie, napríklad stany, lôžka, deky, elektrocentrály a agregáty či vodné čerpadlá. Materiál pripravia do 24 hodín.

Počíta sa tiež so záchranármi, ktorých bude možné vyslať do štyroch až šiestich hodín. Pracovníci sekcie sledujú informácie európskeho Monitorovacieho a informačného centra v Bruseli, ktoré by po komunikácii s Japonskom malo vyzvať krajiny EÚ na poskytnutie pomoci. Slovensko môže podľa ministra vnútra pomôcť aj vyslaním psovodov a psov na vyhľadávanie ranených osôb ako aj vyhľadávacích profesionálov Horskej záchrannej služby. Pomoc môže ministerstvo do postihnutej krajiny distribuovať prostredníctvom svojej letky alebo spolu s okolitými štátmi.

Predsedníčka vlády Iveta Radičová poslala sústrastný list japonskému premiérovi Naotovi Kanovi. Vyjadrila hlbokú ľútosť nad stratou ľudských životov, ktoré si prírodný živel vyžiadal. „Slovensko veľmi citlivo vníma následky, ktoré si vyžiadal prírodný živel v Japonsku a rovnako výzvy, ktorým Vaša krajina teraz čelí. V prípade záujmu z Vašej strany je naša krajina pripravená urýchlene ponúknuť potrebnú pomoc záchranárov pri zmierňovaní následkov škôd,“ uviedla premiérka

Pomoc ponúka OSN, EÚ aj USA

Medzinárodné spoločenstvo ponúka pomoc Japonsku. Pomôcť je pripravená OSN, EÚ aj USA. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyhlásil, že organizácia „urobí, čo môže“, aby Japonsku pomohla.

Podobne sa vyjadrila aj hovorkyňa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnej pomoci (OCHA) Elisabeth Byrsová. „OSN je pripravená pomôcť,“ vyhlásila. Dodala, že do pohotovosti uviedli 35 medzinárodných pátracích a záchranných tímov, ktoré sú v prípade žiadosti od Tokia okamžite pripravené konať.

Lídri EÚ sa počas mimoriadneho summitu o Líbyi venovali aj zemetraseniu v Japonsku a oznámili, že EÚ ako aj jej členské krajiny už zmobilizovali všetku prípadnú pomoc, ktorú sú schopné poskytnúť. Únia je schopná okrem finančných prostriedkov dodať aj zariadenia a expertov na prírodné katastrofy. Americký prezident Barack Obama vyjadril Japoncom sústrasť a taktiež vyjadril pripravenosť jeho krajiny zúčastniť sa na pomoci.

Piate najsilnejšie zemetrasenie v histórii

 • 9,5 – Čile – 22. mája 1960 – Oblasť okolo miest Valdivia a Concepción na juhu krajiny bola zničená mohutným zemetrasením a následnými vlnami cunami, ktoré postihli aj Havaj, Japonsko či Filipíny; 2000 až 6000 mŕtvych.
 • 9,2 – Aljaška – 28. marca 1964 – Rozsiahle územia americkej Aljašky a kanadského Yukonu a Britskej Kolumbie zničili zemetrasenie a cunami; 125 mŕtvych.
 • 9,15 – Indonézia – 26. decembra 2004 – Otrasy na morskom dne na pobreží provincie Aceh vyvolali vlnu, ktorá zdevastovala rozsiahle pobrežie Indonézie, Indie, Srí Lanky, Maldív a Thajska. Podľa oficiálnych vládnych údajov zahynulo najmenej 228 000 osôb, vrátane stoviek cudzincov.
 • 9,0 – Rusko – 4. novembra 1952 – Zemetrasenie na východe Ruska vyvolalo vlnu cunami, ktorá doputovala až k brehom Havaja a Čile a Peru; väčšina zdrojov uvádza bez obetí, agentúra AFP uviedla cez 2300 mŕtvych.
 • 8,9 – Japonsko – 11. marca 2011 – Zemetrasenie zasiahlo severovýchodné Japonsko. Celé severozápadné Tichomorie bolo varované pred cunami. Hlásených zatiaľ niekoľko obetí a nespresnené množstvo zranených.
 • 8,8 – Ekvádor – 31. januára 1906 – Zemetrasenie s epicentrom pri brehoch Ekvádoru a Kolumbie, vyvolalo prívalovú vlnu, ktorá zničila pobrežie oboch krajín a doputovala až k americkému San Franciscu a do Japonska; 1000 mŕtvych.
 • 8,8 – Čile – 27. februára 2010 – Otrasy zeme s epicentrom v Tichom oceáne asi 320 kilometrov juhozápadne od Santiaga de Čile vyvolali cunami a najviac postihli okolie mesta Concepción; cez 520 obetí.
 • 8,7 – Aljaška – 4. februára 1965 – Zemetrasenie vyvolalo vlnu, ktorá podľa správ z ostrova Shemya bola vysoká takmer 11 metrov. Neboli zaznamenané obete na životoch.
 • 8,6 – Tibet / India – 15. augusta 1950 – Severovýchod Indie a Tibet poničený zemetrasením, ktoré zničilo viac ako 2000 budov; 1500 mŕtvych.
 • 8,6 – Aljaška – 9. marca 1957 – Zemetrasenie pri Andreanofových ostrovoch prebudilo sopku Mt. Vsevidof, ktorej erupcia vyvolala 15 metrov vysokú vlnu cunami, ktorá doplávala až k brehom Havaja; neboli zaznamenané obete na životoch.
 • 8,6 – Indonézia – 28. marca 2005 – Zemetrasenie západne od pobrežia indonézskeho ostrova Sumatra. Na ostrove Nias a súostroví Banjak si vyžiadalo cez 900 obetí.
 • 8,5 – Čile – 11. novembra 1922 – Zemetrasenie v severočilskom kraji Atacama postihlo aj susednú Argentínu a vyžiadalo si asi 800 obetí.
 • 8,5 – Rusko – 3. februára 1923 – Oblasťou Kamčatky otriasli silné poryvy krajiny. Neboli zaznamenané obete na životoch.
 • 8,5 – Indonézia – 1. februára 1938 – Zemetrasenie v oblasti južnej Indonézie vyvolalo vlnu cunami, ktorá zničila predovšetkým povrch vulkanických ostrovov Kai a Banda. Neboli zaznamenané obete na životoch.
 • 8,5 – Kurilské ostrovy – 13. októbra 1963 – Bez obetí na životoch.
 • 8,5 – Indonézia – 12. septembra 2007 – 23 mŕtvych si vyžiadalo zemetrasenie, ktoré zasiahlo indonézsky ostrov Sumatra.

Prehľad ničivých vĺn za posledné roky

 • December 2004, juhovýchodná Ázia

  Cunami ako dôsledok podmorského zemetrasenia s magnitúdou 9,3 usmrtilo 220 tisíc ľudí.

 • Júl 2006, Indonézia

  Cunami ako dôsledok podmorského zemetrasenia s magnitúdou s magnitúdou 7,7 zanechalo za sebou 654 mŕtvych.

 • Apríl 2007, Šalamúnove ostrovy

  Cunami ako dôsledok zemetrasenia s magnitúdou 8,0 zabilo 52 ľudí a tisíce ľudí pripravilo o domovy.

 • September 2009, Samoa

  Cunami ako dôsledok zemetrasenia s magnitúdou 8,0 usmrtilo 190 ľudí.

 • Február 2010, Čile

  Cunami ako dôsledok zemetrasenia s magnitúdou 8,8 zanechalo 520 mŕtvych.

 • Október 2010, Indonézia

  Cunami ako dôsledok zemetrasenia s magnitúdou 7,7 usmrtilo 112 ľudí, 500 je stále nezvestných.

Zemetrasenie v Japonsku bolo veľmi silné.
Požiar v rafinérii po silnom zemetrasení na...
+20Vlny tsunami zmietli doslova všetko.
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku