Slovensko má na humanitárnu pomoc 250-tisíc eur, časť pôjde Japonsku

Slovensko poskytne v tomto roku 250-tisíc eur na humanitárnu pomoc. Časť z nej pôjde aj do Japonska, ktoré postihli silné zemetrasenia a cunami. Premiérka Iveta Radičová informovala členov Výboru NR SR pre európske záležitosti o výsledkoch mimoriadneho rokovania Európskej rady v Bruseli.

14.03.2011 14:53 , aktualizované: 18:27
Japonsko, tsunami, zemetrasenie Foto:
Naplavené autá a trosky domov v zaplavenom meste Daigasaki.
debata (19)

Krajiny EÚ sa dohodli na koordinácii tejto pomoci. „Chceme zosúladiť celý postup humanitárnej pomoci s ostatnými krajinami, aby neprichádzalo k duplicitám alebo aby naopak niečo chýbajúce nepotrebovali viac ako čokoľvek iné,“ vyhlásila Radičová s tým, že forma ani rozsah pomoci zatiaľ nie je dohodnutý.

Kľúčovou otázkou podľa premiérky bude, ako túto pomoc do krajiny dopraviť a distribuovať, aby sa naozaj dostala k občanom. „Ukázalo sa, že v minulosti použité finančné prostriedky neboli vždy tou najšťastnejšou formou pomoci, takže i my zvážime formu materiálnej, konkrétnej pomoci,“ konštatovala Radičová.

Zopakovala, že Slovensko je pripravené do štyroch hodín vyslať do Japonska 25 záchranárov, ponúknuť vieme aj potravinovú pomoc, vodu, deky, prístrešia a podobne. „Čakáme len na odpoveď z Japonska, aby definovali spôsob, v akých intervaloch a čo by najviac potrebovali,“ dodala predsedníčka vlády.

Ničivé zemetrasenie v Japonsku a následné vlny cunami si vyžiadali stovky obetí. Nezvestných je stále mnoho ľudí. Piatkové zemetrasenie s magnitúdou 8,9 bolo siedmym najsilnejším zaznamenaným zemetrasením v histórii a zároveň piatym najsilnejším od roku 1900. Zemetrasenie a cunami zasiahli rozsiahle územia a spôsobili škody nepredstaviteľných rozmerov. V sobotu bolo bez elektriny 5,6 milióna japonských domácností, bez vody jeden milión. Do krajiny mieria záchranné tímy a humanitárna pomoc z celého sveta. Najnovšie otrasy poškodili jadrovú elektráreň Fukušima, z ktorej unikla radiácia. Premiérka Iveta Radičová uviedla, že situácia v Japonsku je vážna a dramatická, no Slovensku zatiaľ dôsledky nehrozia.

19 debata chyba