Líbyjská vláda vyhlásila okamžité prímerie

Líbyjská vláda vyhlásila okamžité prímerie s cieľom "ochrániť civilistov" v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN).

18.03.2011 09:26 , aktualizované: 16:15
Líbya, minister, Kússa Foto:
Líbyjský minister zahraničných vecí Mússa Kússa oznámil, že krajina vyhlásila prímerie a zastavila vojenské operácie.
debata (79)

V piatok o tom informoval minister zahraničných vecí Mússa Kússa. „Líbya sa rozhodla uplatniť okamžité prímerie a ihneď zastavila všetky vojenské operácie,“ povedal šéf diplomacie na tlačovej konferencii. Nový postoj vlády v tejto otázke Kússa zdôvodnil tým, že Líbya je členom OSN a „musí akceptovať rezolúcie Bezpečnostnej ra­dy“.

Hlavné body rezolúcie BR OSN na ochranu líbyjských civilistov

Oznámenie o okamžitom prímerí prichádza v čase, keď sa západné a arabské krajiny začali pripravovať na letecké útoky proti Líbyi, aby zabránili režimu vodcu Muammara Kaddáfího v útoku na protivládnych povstalcov sústredených predovšetkým v meste Benghází. Samotný Kaddáfí pritom len niekoľko minút predtým v rozhovore pre portugalskú štátnu televíznu stanicu povedal, že Bezpečnostná rada „nemá mandát“ na podobnú rezolúciu, ktorú „absolútne neuznávame“.

Líbyjskí rebeli sa modlia na juhu Benghází. Foto: SITA/AP
Líbya, rebeli Líbyjskí rebeli sa modlia na juhu Benghází.

Kaddáfího syn chce obkľúčiť Benghází

Kaddáfího síly v piatok os­treľovali mesto Misuráta ťažkými zbraňami. Takisto ráno uzavrela svoj vzdušný priestor pre celú prevádzku. Aj keď Kaddáfí vo štvrtok hrozil začiatkom bojov Benghází, v pi­atok panoval v bašte opozície pokoj.

Líbyjská armáda spolu s jej „protiteroris­tickými zložkami“ plánuje obkľúčiť hlavné sídlo opozičných povstalcov Benghází, nechce však do neho bezprostredne vstúpiť. V piatok o tom s odvolaním sa na slová Sajfa al-Isláma, syna líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, informovala televízna stanica ABC.

Kaddáfího potomok taktiež vyhlásil, že jeho rodina sa „nebojí“ schválenej rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, ktorá de facto odobrila vojenský útok na Líbyu.

„Sme v našej krajine s naším ľudom. A nebojíme sa,“ vyhlásil al-Islám. „Nebudeme sa báť. Nech sa páči! Nebudeme sa báť. Nepomôžete ľuďom, ak budete bombardovať Líbyu, zabíjať Líbyjčanov. Zničíte našu krajinu,“ dodal v emotívnom rozhovore.

Nálety by mali začať v najbližších hodinách

Vojenský zákrok proti Kaddáfího režimu sa začne „v priebehu niekoľkých hodín“ a bude sa na ňom podieľať aj Francúzsko. V piatkovom rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTL to vyhlásil hovorca francúzskej vlády François Baroin.

Podľa Baroina západné veľmoci plánujú vojenský zákrok s cieľom „chrániť líbyjský ľud a umožniť mu, aby zavŕšil svoje úsilie o slobodu, čo znamená zosadiť Kaddáfího režim“. Nemenovaní diplomati už predtým naznačili, že koalícia pod vedením Británie, Francúzska a Spojených štátov môže uskutočniť nálety v Líbyi bezprostredne po hlasovaní na pôde BR OSN.

Svetové mocnosti začali vo štvrtok koordinovať svoje ďalšie kroky v súvislosti s vynucovaním rezolúcie Organizácie Spojených národov (OSN) okamžite po tom, ako Bezpečnostná rada umožnila použitie sily na zastavenie násilia v Líbyi. Americký prezident Barack Obama už absolvoval telefonické rozhovory s lídrami Francúzska a Británie.

Obe krajiny pritom patrili v rámci Európskej únie k najhorlivejším zástancom vyhlásenia líbyjského vzdušného priestoru za bezletovú zónu. Ďalšie európske mocnosti ako Nemecko alebo Taliansko však už predbežne vylúčili svoju účasť na prípadnej vojenskej intervencii proti režimu vodcu Muammara Kaddáfího.

„Lídri sa dohodli na tom, že Líbya musí okamžite splniť všetky body rezolúcie a že násilie proti civilistom v Líbyi sa musí zastaviť,“ potvrdil Biely dom v oficiálnom stanovisku obsah rozhovoru medzi Obamom, francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a britským premiérom Davidom Cameronom. Londýn však medzitým rezolútne vyvrátil predošlé dohady o tom, že britská armáda je ochotná zasiahnuť v Líbyi už v priebehu „niekoľkých hodín“, a informoval, že Cameron počas dňa vydá oficiálne stanovisko k tejto otázke.

Bezpečnostná rada OSN vo štvrtok schválila rezolúciu, ktorá umožňuje použitie „všetkých potrebných opatrení“ na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu tamojších civilistov. Návrh dokumentu, ktorý pripravili Británia, Francúzsko, Libanon a Spojené štáty, podporilo 10 členov, zatiaľ čo zvyšných päť sa zdržalo hlasovania. Medzi krajinami, ktoré sa rozhodli nehlasovať, boli aj dvaja stáli členovia s právom veta – Čína a Rusko. Schválená rezolúcia poskytuje základ pre vyhlásenie bezletovej zóny nad územím Líbye ako aj pre letecké zásahy proti Kaddáfího silám. Tamojší povstalci prijatie rezolúcie privítali bujarými oslavami.

Stúpenci Kaddáfího režimu počas protestu v... Foto: Reuters
kaddáfi, Líbya Stúpenci Kaddáfího režimu počas protestu v Tripolise.

Pozemná invázia nebude

Britský premiér David Cameron oznámil, že Británia nasadí stroje Tornado a Typhoon. Využiť sa môžu aj letecké základne v južnom Francúzsku, Ta­liansko alebo na Cypre.

Taliansko už podľa Reuters oznámilo, že je pripravené na zabezpečenie bezletovej zóny poskytnúť svoje letecké základne. Využitá by podľa Reuters mohla byť sicílska základňa Sigonella, ktorá poskytuje logistickú podporu námorníctvu USA. Je totiž k Líbyi jedným z najbližšie postavených vojenských letísk Severoatlantickej aliancie.

Nemecký minister zahraničia Guido Westerwelle už podľa Reuters vylúčil účasť bundeswehru na vojenskej akcii proti Líbyi. Berlín podľa ministra postoj voči tejto africkej krajine nemení, naďalej chce, aby Kaddáfí boje proti vlastným ľuďom ukončil.

Nemecký vyslanec pri OSN Peter Wittig vyjadril obavy, že vojenská akcia by mohla viesť pravdepodobne k rozsiahlym stratám na ľudských životoch. Berlín sa pri schvaľovaní rezolúcie zdržal hlasovania, pretože v operácii vidí „vážne nebezpečenstvo a riziká“.

Zdržanlivý postoj Nemecka pred niekoľkými dňami ocenil Kaddáfí, ktorý vyhlásil, že si v budúcnosti na rozdiel od ostatných západných spoločností dokáže predstaviť spoluprácu s nemeckými firmami.

Celkom iste sa nepočíta s pozemnou inváziou. Schválená rezolúcia umožňuje letecké údery a všetky ostatné „potrebné opatrenia“ na ochranu civilistov s výnimkou nasadenia okupačných síl ", uviedla DPA.

John Drake z britskej konzultantskej spoločnosti AKE sa nedomnieva, že by medzinárodné jednotky dokázali ihneď prevziať kontrolu nad celým líbyjským vzdušným priestorom. Podľa neho by mohla byť bezletová zóna stanovená nad Benghází a Tripolisom.

79 debata chyba