Na Kaddáfího protivzdušnú obranu útočia americké bombardéry

Tri americké bombardéry typu B-2 zhodili 40 bômb na hlavné líbyjské letisko v snahe spôsobiť tamojším vzdušným silám čo najväčšie škody, informovala v nedeľu ráno americká televízna sieť CBS. Okrem toho bojové lietadlá amerických vzdušných síl spustili vyhľadávaciu misiu s cieľom nájsť pozemné líbyjské sily, ktoré by mohli napadnúť.

, 20.03.2011 08:36, aktualizované: 16:10
Líbya, útok spojencov Foto:
Koaličné sily zaútočili aj na Kaddáfího obrnené vozidlá.
debata (282)

Boje v Líbyi pokračujú v nedeľu zo vzduchu i na zemi. už druhý deň podnikajú západné sily letecké a raketové útoky proti líbyjskej protivzdušnej obrane. Líbyjské provládne sily zase podľa očitých svedkov agentúry Reuters vošli s tankami do líbyjského mesta Misuráta, ktoré držia povstalci. V meste sa údajne ozýva streľba, niekoľko ľudí už bolo zabitých.

„Odstreľovači zabili dvoch ľudí. Sú stále na strechách. Istia ich štyri tanky. Je veľmi ťažké vyjsť von. Provládne sily zablokovali prístav a bránia tomu, aby mesto odtiaľ mohlo dostať pomoc,“ uviedol telefonicky pre Reuters jeden z obyvateľov Misuráty.

Už druhý deň pokračujú vzdušné útoky západných mocnosti proti líbyjskej protileteckej obrane. USA do akcie nasadili osemnásť lietadiel a Francúzsko bližšie nespresnený počet bojových lietadiel typu Rafale a Mirage 2000, uviedli agentúry Reuters a AFP. Túto operáciu nazvanú Odyssey Dawn (Počiatok odysey) v sobotu odštartovala koalícia piatich krajín, do ktorých okrem Američanov a Francúzov patrí aj Veľká Británia, Kanada a Taliansko.

Americká armáda podľa Reuters uviedla, že USA a ich spojenci úspešne vytvorili bezletovú zónu nad Líbyou a zastavili útoky síl verných líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu proti rebelom v povstaleckej bašte Benghází.

„Operácia šla v sobotu večer veľmi dobre. Kaddáfí nenechal svoje lietadlá ani vrtuľníky v minulých dňoch lietať. Tak sme mohli efektívne vytvoriť bezletovú zónu,“ vyhlásil šéf zboru náčelníkov štábu americkej armády Mike Mullen.

Horiaci tank patriaci Kaddáfího vojakom po... Foto: Reuters
Líbya, útok spojencov Horiaci tank patriaci Kaddáfího vojakom po útoku západných spojencov.

Britské vojenské lietadlá sa vraj pri nočných útokoch sústredili prevažne na ciele v okolí Tripolisu. „Zasiahli líbyjský integrovaný protiletecký obranný systém. Väčšina cieľov bola v oblasti Tripolisu,“ informoval reportérov hovorca britského ministerstva obrany John Lorimer.

Líbya je podľa Kaddáfího pripravená na dlhú vojnu. Líbyjský vodca označil v novom posolstve k národu útoky západných mocností na svoju vlasť za terorizmus. „Neopustíme našu krajinu a oslobodíme ju,“ uviedol.

V noci sa v Tripolise ozývala prudká streľba

V líbyjskom hlavnom meste Tripolisu sa v noci ozvala prudká streľba z automatických zbraní. Po sérii explózií potom bolo počuť líbyjskú protilietadlovú delostreleckú paľbu, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na očitých svedkov.

Líbyjská štátna televízia čoskoro nato oznámila, že terčom nových leteckých a raketových útokov západných síl sa v nedeľu skoro ráno stalo niekoľko miest v líbyjskom hlavnom meste. Televízia Al-Džazíra zároveň oznámila, že Kaddáfího sily ostreľovali raketami a tankami baštu rebelov Benghází, od soboty ide už o druhý útok na toto mesto. Túto informáciu však zatiaľ nemožno overiť.

Letecké údery na Líbyu v noci ohlásila aj Veľká Británia. Podľa hovorcu britskej armády generála Johna Lorimera zaútočili lietadlami Tornado, z ktorých odpálili riadené strela Stormshadow.

Líbyjská štátna televízia zároveň oznámila, že pri doterajších leteckých a raketových úderoch západných síl na Líbyu bolo zabitých 48 ľudí a 150 utrpelo zranenia. Podľa agentúry Reuters okrem Tripolisu zasiahli západné sily aj mestá Syrta, Benghází, Misuráta a Zuára.

Spojenci na líbyjskú protilietadlovú obranu zaútočili v sobotu desiatkami riadených striel. Podľa jedného z amerických činiteľov, ktorý chce zostať v anonymite, mala byť „ťažko poškodená“.

Rebeli pozerajú na mŕtvych vojakov verných... Foto: Reuters
Líbya, útok spojencov Rebeli pozerajú na mŕtvych vojakov verných vodcovi Muammarovi Kaddáfímu.

Terčom spojeneckých útokov sa krátko po odštartovaní celej akcie v prvej časti viacfázovej operácie stalo vyše 20 líbyjských zariadení, ktoré by mohli predstavovať nebezpečenstvo pre spojeneckých pilotov alebo líbyjský ľud. Americké a britské lode a ponorky vystrelili 112 riadených striel Tomahawk predovšetkýmna objekty okolo metropoly Tripolis a miest Misuráta a Benghází, ktoré stále ovládajú povstalci.

Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí akciu odsúdil ako „koloniálnu a križiacku agresiu“. Stredomorie a severná Afrika sa podľa neho stali vojnovým územím a štáty v regióne sa vraj ocitli v nebezpečenstve. Vyhlásil tiež, otvorí sklady a vydá ľuďom všetky zbrane na obranu Líbye pred útokom západných síl.

Líbya tvrdí, že zostrelila francúzske vojenské lietadlo

Líbyjská štátna televízia informovala, že tamojšej armáde sa v sobotu podarilo zostreliť francúzske vojenské lietadlo prelietajúce nad Tripolisom. Incident sa podľa nej odohral v oblasti hlavného mesta, bližšie podrobnosti však neuviedla. Francúzska armáda, ktorá v sobotu uskutočnila štyri letecké útoky na vojenské ciele v Líbyi, zverejnenú informáciu poprela.

Jeden z popredných predstaviteľov líbyjského povstaleckého hnutia tlačovej agentúre AFP potvrdil, že Kaddáfího sily v sobotu ráno zostrelili stíhačku partiacu povstalcom, ktorá krúžila nad druhým najväčším mestom Bengází. Horiaci stroj dopadol do obývanej oblasti južne od mesta pričom sa predpokladá, že pilot zásah strelou a následný pád neprežil.

Africká únia: Útoky proti Líbyi okamžite zastavte

Západné veľmoci musia okamžite zastaviť vojenské útoky proti Líbyi, zatiaľ čo tamojšia vláda by mala zabezpečiť „humanitárne potreby“ ľudí v núdzi a „ochranu cudzincov“ vrátane afrických vysťahovalcov žijúcich v krajine. Po nedeľňajšom zasadnutí v hlavnom meste Mauritánie to vyhlásil špeciálny výbor Africkej únie (AÚ) pre krízu v Líbyi. Orgán tvorený hlavami piatich afrických štátov taktiež oznámil, že 25. marca usporiada v etiópskej Addis Abebe ďalšie zasadnutie za účasti predstaviteľov Ligy arabských štátov, Organizácie islamskej konferencie, Európskej únie a Organizácie Spojených národov s cieľom vytvoriť „konzultačný a koordinačný mechanizmus“.

Nočný útok západných koaličných síl proti Líbyi. Foto: AP, SITA
Líbya, útok spojencov Nočný útok západných koaličných síl proti Líbyi.

Členovia pritom zdôraznili, že krízu v Líbyi je potrebné riešiť prostredníctvom „politických reforiem“, a vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby zachovalo „zdržanlivosť“ a zabránilo tak „vážnym humanitárnym následkom“.

Na nedeľňajšej schôdzke v Nouakchotte sa zúčastnili iba prezidenti Mauritánie, Mali a Konga, zatiaľ čo Južná Afrika a Uganda boli zastúpené na úrovni ministrov.

Na zásahu proti Kaddáfího režimu sa západní spojenci dohodli na mimoriadnom summite, ktorý sa v sobotu uskutočnil v Paríži. Reagujú tak na rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), ktorá umožňuje použitie „všetkých potrebných opatrení“ na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu tamojších civilistov.

Odhadovaný zbrojný arzenál Kaddáfího jednotiek

Pozemné sily:
- asi 50-tisíc osôb
- bojové tanky, 800, ale mnoho z nich sa považuje za prevádzky neschopné
- 1000 bojových vozdiel
- 2 421 delostre­leckých zbraní
- vyše 400 rakiet zem-vzduch

Polovojenské jednotky:
- asi 40-tisíc dobre vycvičených osôb
- ich zbrojný arzenál nie je známy

Námorné sily:
- asi 8-tisíc osôb
- 17 bojových plavidiel
- dve hliadkové ponorky, 10 hliadkových lodí a štyri pobrežné lode
- u všetkých typov plavidiel je veľmi pravdepodobné, že ich je len málo prevádzky schopných, ide väčšinou o staré sovietske stroje

Letectvo:
- asi 18-tisíc osôb
- 394 bojových lietadiel (ide väčšinou o staré sovietske stroje MiG a francúzske lietadlá Mirage, z ktorých mnohé zrejme nie sú schopné nasadenia. Podľa utorňajšie vyjadrenia francúzskeho ministra zahraničných vecí Alaina Juppého je možné do akcie nasadiť asi 20 lietadiel
- v 80. rokoch minulého storočia vtedajšie Československo dodalo Líbyi údajne viac ako 180 prúdových cvičných leitadiel L-39 Albatros a muníciu, nie je známe, či sú aspoň niektoré z nich ešte schopné prevádzky
- 117 helikoptér
- 440 protileteckých zbraní
- asi 400 rakiet zem-vzduch

Francúzska stíhačka nad Líbyou.
Američania a Briti vystrelili 112 riadených...
+11Nočné útoky na Líbyu.
282 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy