Kaddáfí: Líbya je pripravená na dlhú vojnu

Líbya je podľa Muammara Kaddáfího pripravená na dlhú vojnu. Líbyjský vodca vydal nové posolstvo k národu, v ktorom útoky západných mocností na svoju vlasť označil za terorizmus. Podľa agentúry DPA sa v nedeľu ráno situácia v Líbyi oproti predchádzajúcim hodinám trochu upokojila.

20.03.2011 12:27 , aktualizované: 12:38
Líbya, útok spojencov Foto:
Príslušník líbyjskej armády stráži Bab Azízia - súčasné sídlo líbyjského lídra Muammara Kaddáfího v Tripolise
debata (47)

Sily verné Kaddáfímu však podľa očitého svedka agentúry Reuters pokračujú v obkľučovaní Misuráty, ktorú majú v rukách povstalci a v mestách už rozmiestnili ostreľovačov.

„Ostreľovači sú rozmiestnení na troch budovách v hlavnej ulici mesta. Vyzerajú, že sú pripravení spustiť paľbu na všetko, čo sa pohne. Nikto sa neodvažuje prejsť cez ulicu. V Misuráte je inak pokoj, ale Kaddáfího jednotky sú stále na predmestí a obkľučujú mesto,“ uviedol jeden z obyvateľov v telefonickom rozhovore s agentúrou Reuters.

Koalícia piatich krajín – Francúzska, Spojených štátov, Veľkej Británie, Kanady a Talianska – odštartovali operáciu Odyssey Dawn v sobotu útokmi proti líbyjskej protileteckej obrane. Štátna televízia informovala, že pri nočných náletoch na „civilné oblasti“ zahynulo 48 ľudí, ďalších 150 osôb bolo zranených. Tieto údaje však nie je možné overiť z iných zdrojov.
Najmenej štrnásť mŕtvych na strategickej ceste medzi mestami Benghází a Adžedábíja napočítal spravodajca Reuters. Uviedol, že cestu lemujú desiatky vozidiel spálených počas explózií.

Kaddáfí, ktorý už akciu Západu odsúdil ako „koloniálnu a križiacku agresiu“, v nedeľu vyhlásil, že jeho krajina je pripravená na dlhú vojnu. „Neopustíme našu zem a oslobodíme ju,“ uviedol líbyjský vodca.

V noci na nedeľu sa v líbyjskom hlavnom meste Tripolis opäť ozývala prudká streľba z automatických zbraní. Po sérii explózií bolo počuť líbyjskú protilietadlovú delostreleckú paľbu. Televízia Al-Džazíra oznámila, že Kaddáfího sily ostreľovali raketami a tankami baštu rebelov Benghází, od soboty by išlo o druhý útok na toto mesto. Ani túto informáciu ešte nebolo možné overiť z iného zdroja.

Pri doterajších leteckých a raketových úderoch západných síl na Líbyu boli okrem Tripolisu zasiahnuté ciele v oblastiach miest Syrta, Benghází, Misuráta a Zuára. Spojenci na líbyjskú protilietadlovú obranu zaútočili v sobotu desiatkami riadených striel. Podľa jedného z amerických činiteľov, ktorý chcel zostať v anonymite, bola „silne poškodená“.

Terčom spojeneckých útokov sa v prvej časti operácie stalo vyše dvadsať líbyjských zariadení, ktoré by mohli predstavovať nebezpečenstvo pre spojeneckých pilotov alebo líbyjských obyvateľov.

Pri útoku Kaddáfího vojsk v Bengází prišlo o život 94 ľudí

Najmenej 94 ľudí prišlo o život pri útoku, ktorý v povstalcami ovládanom líbyjskom meste Bengází spustili pred dvoma dňami sily lojálne dlhoročnému lídrovi Muammarovi Kaddáfímu. V nedeľu o tom informovali tamojšie zdravotnícke zdroje a spravodajcovia tlačovej agentúry AFP. „V sobotu sme mali asi 50 (tiel civilistov a povstalcov) a iba v nedeľu sme vydali okolo 35 úmrtných listov,“ uviedol Chalíd Mugasábí, forenzný patológ v bengázskej nemocnici Džalá.

Okrem spomínaných obetí spravodajcovia AFP napočítali v nemocnici Džalá spolu deväť tiel Kaddáfího vojakov. Ako spresnili, zdravotníci očakávajú, že privezú ďalšie telá.
Boje medzi Kaddáfího silami a povstalcami v Bengází na východnom pobreží krajiny prebiehali v piatok v noci a v sobotu ráno. V tomto meste bolo tiež zostrelené bojové lietadlo povstalcov.

Francúzska stíhačka nad Líbyou.
Američania a Briti vystrelili 112 riadených...
+11Nočné útoky na Líbyu.
47 debata chyba