Po náletoch ohlásil Kaddáfí prímerie

V nedeľu večer líbyjská armáda nariadila všetkým jednotkám, aby zastavili útoky. Velenie líbyjských ozbrojených síl prikázalo všetkým oddielom, aby okamžité prímerie začali dodržiavať od 21:00 miestneho času (20:00 stredoeurópskeho času). Ešte krátko predtým bolo nad Tripolisom počuť streľbu z protilietadlových zbraní.

20.03.2011 17:42 , aktualizované: 21:56
Líbya, útok spojencov, Benghází Foto: ,
Povstalci oslavujú víťazstvo spojeneckých vojsk nad Kaddáfího jednotkami v boji o Benghází.
debata (163)

Prímerie podľa hovorcu líbyjskej vlády nariadili po zohľadnení civilných obetí a škôd na civilných a vojenských budovách. Deklarované prímerie je už druhým za niekoľko posledných dní. To prvé však Kaddáfího sily rýchlo porušili, pripomína BBC. Hovorca vlády vyzval teraz všetkých Líbyjčanov k nenásilnému pochodu z Tripolisu do Benghází.

Spojenci však napriek tomu začali ďalšie nočné nálety. Nad Tripolisom bolo počuť paľbu z protilietadlo­vých diel.

V Benghází je už pokoj. Ten však odhalil krvavé stopy po bojoch

Z bašty líbyjských rebelov Benghází je od popoludnia pokoj, ale v meste a okolo neho sú jasné stopy po nedávnych krvavých bojoch. Jednotky líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího ostreľovali v noci na sobotu toto mesto a usmrtili desiatky ľudí. Francúzske lietadlá v nedeľu ráno na tieto vládne jednotky pri Benghází tvrdo zasiahli.

Zničené tanky, ohorené delostrelecké kanóny, medzi tým všetkým mŕtvoly afrických bojovníkov v uniformách, to všetko je podľa agentúry AFP vidieť na poli 35 kilometrov západne od Benghází, kde v nedeľu skoro ráno podľa povstalcov francúzske lietadlá dve hodiny útočili a zasiahli desiatky Kaddáfího vojenských vozidiel.

Mnoho zvedavcov z radov obyvateľov Benghází si išlo pozrieť porážku Kaddáfího jednotiek priamo na pole, kde si mohli prezrieť dva zničené tanky typu T72 a T55 a zneškodnený kamión s raketometom pre strely GRAD. Ďalšie tanky a vozidlá sú poškodené alebo úplne zničené na priľahlej ceste.

Niektorí ľudia fotografovali, iní prehrabávali vrecká mŕtvych. Ozbrojení rebeli ich vyzývali, aby to nerobili a rešpektovali mŕtvych, ktorí sú podľa nich „tiež moslimovia“ a zaslúžia si riadny pohreb. Slabo vyzbrojení povstalci sa tiež snažili získať z trosiek nejaké zachovalé zbrane a muníciu.

Príprava francúzskych vojakov na útok v okolí Benghází

Teraz zdecimované vládne jednotky ešte v piatok večer a v sobotu ráno útočili na Benghází a snažili sa ho dobyť. Podľa miestnych lekárov pritom zabili viac ako 90 vzbúrencov a civilistov, ďalší ľudia boli zranení. Mestská nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť aj zraneným Kaddáfího ľuďom, ktorí prišli po raňajšom útoku spojencov do mesta.

„Zakaždým, čo sme popodišli o päť metrov, sme boli terčom bomby či dávky z guľometu. Zem horela. Vozidlo bolo zničené. Pochodovali sme päť hodín po púšti, aby sme sem došli,“ povedal v nemocnici 35-ročný Ibrahim, ktorého zranili spojenci na ceste západne od Benghází.

Prichádzajú rad útoky na zásobovanie Kaddáfího jednotiek

Ďalšou etapou koaličných úderov budú útoky na systémy ich zásobovania, aby sa obmedzila bojová sila týchto jednotiek. Vyhlásil to vo Washingtone šéf zboru náčelníkov štábov americkej armády Mike Mullen.

Po prvej vlne úderov na líbyjskú protivzdušnú obranu a na obrnené vozidlá v blízkosti pozícií protivládnych vzbúrencov sa spojenecké sily pokúsia prerušiť zásobovanie Kaddáfího jednotiek a to od pondelka, spresnil Mullen v americkej televíznej stanici CNN.

Líbyjské vládne jednotky sú roztrúsené medzi Tripolisom, ktorý na západe krajiny ovláda Kaddáfí a východolíbyjským mestom Benghází, ktoré je v rukách povstalcov, poznamenal k zvolenej spojeneckej taktike v druhej fáze admirál, ktorého krajina riadi operácie v Líbyi zo svojho štábu v Nemecku.

Po útokoch môže zostať Kaddáfí pri moci, tvrdí Mullen

Mullen tiež poznamenal, že cieľom spojeneckých vzdušných úderov nie je zvrhnutie Kaddáfího, ale ochrániť líbyjských civilistov a umožniť prísun humanitárnej pomoci do krajiny. „Je to rozhodne jedna možnosť,“ odpovedal na otázku stanice Fox, či by Kaddáfí mohol po spojeneckej intervencii zostať pri moci.

„Cieľom Bezpečnostnej rady OSN bola skutočne obrana Benghází a ochrana civilistov. Nejde o vyhnanie samotného Kaddáfího, či o to, aby sme na neho útočili,“ povedal Mulle. Pripustil, že posúdiť túto otázku nemôže on, ale politici. Poznamenal tiež, že operácia bude mať viac ako len spomínané dve etapy.

Napríklad vplyvní americkí senátori Joe Lieberman a Lindsey Graham v nedeľu vyhlásili, že Kaddáfího musia zbaviť moci. „Keď prezident USA raz povie, že Kaddáfí musí odísť, ako to už prezident Barack Obama povedal, tak v celom svete utrpí vierohodnosť a prestíž našej krajiny, ak spolu so spojencami nezaistíme Kaddáfího odchod,“ zdôraznil Lieberman. Aj pre šéfa francúzskej diplomacie Alaina Juppého, ktorého krajina údery v sobotu odštartovala, nie je pochýb o tom, že cieľom Západu je odchod Kaddáfího.

Dym nad mestom Benghází, kde napriek...
Padajúce zostrelené bojové lietadlo nad mestom...
+24Vojaci armády Muammara Kaddáfího kontrolujú...
163 debata chyba