Komarov obetoval za Gagarina život. Zomrel v agónii

Na obežnej dráhe je kozmonaut a vie, že sa už nevráti na Zem. Telefonuje so sovietskym premiérom Alexejom Kosyginom, ktorý plače. Tiež je presvedčený, že kozmonaut už nemá šancu. Vladimir Komarov je uväznený vo vesmírnom module Sojuz vysoko nad Zemou.

24.03.2011 07:00
Jurij Gagarin, Vladimir Komarov Foto: ,
Jurij Gagarin (vľavo) a Vladimir Komarov. Komarov sa pred letom do vesmíru údajne zveril priateľom, že vie, že zomrie. Napriek tomu od misie neodstúpil. Nechcel, aby zomrel Gagarin, ktorý bol jeho náhradníkom.
debata (90)

Konštrukcia sa rozpadáva, dochádza palivo a nakoniec sa neotvoria ani padáky. Komarov vie, že je odsúdený na smrť v hrozných mukách a zhorí pri návrate do atmosféry. Medzitým Američania na tureckej základni odpočúvajú komunikáciu a počujú žalostný krik kozmonauta, ktorý „preklína ľudí, čo ho posadili do nefunkčnej vesmírnej lode“.

Dojímavý príbeh tragédie priateľstva Komarova s Jurijom Gagarinom je opísaný v knihe Starman napísanej Jamie Doranom a Piersom Bizonym, ktorá vyjde na budúci mesiac pri príležitosti 50. výročia letu Gagarina do vesmíru. Úryvok z nej zverejnil americký Národný verejný rozhlas. Autori vychádzajú z výpovedí príslušníka KGB Venjamina Russajeva a novinára sovietskej Pravdy Jaroslava Golovanova.

Plán oslavy komunizmu

Príbeh sa začína v roku 1967. Komarov a Gagarin majú ísť na vesmírnu misiu a obaja dobre vedia, že kapsula nie je ani zďaleka bezpečná. Komarov sa údajne zveril priateľom, že vie, že zomrie. Napriek tomu od misie neodstúpil, pretože nechcel, aby zomrel Gagarin. Bol totiž jeho náhradníkom a musel by letieť on.

Pôvodcom plánu bol šéf Kremľu Leonid Brežnev. Počas tejto misie sa na obežnej dráhe mali stretnúť dva moduly Sojuz. V prvom mal letieť Komarov a na druhý deň mal odštartovať druhý Sojuz s ďalšími dvomi kozmonautmi. Vo vesmíre sa mali spojiť a posádky prestúpiť z jednej lode do druhej a vrátiť sa na Zem. Celá misia mala byť spektakulárnou oslavou 50. výročia víťazstva komunizmu a potvrdením sovietskej vesmírnej dominancie. Brežnev dal jasne najavo, že misia sa musí uskutočniť.

Všadeprítomný strach

Jurij bol v tom čase sovietsky hrdina, prvý človek vo vesmíre. On a niekoľko technikov robili prehliadku Sojuzu 1 a našli 203 štrukturálnych nedostatkov – teda chýb, ktoré mohli ľahko premeniť vesmírnu loď na neovládateľnú konzervu. Gagarin navrhol odklad misie.

Otázkou však bolo, kto to povie Brežnevovi. Gagarin napísal desaťstranovú správu a dal ju najlepšiemu priateľovi v KGB Venjaminovi Russajevovi. Nikto si však netrúfal posunúť ju až k politickým špičkám. Údajne každý, kto správu videl, bol degradovaný, vyhodený alebo odsunutý. Do štartu ostávalo menej ako mesiac a už bolo jasné, že odklad misie je nemožný. „Z tohto letu sa už nevrátim,“ povedal vtedy Komarov Russajevovi.

Emócie a pád

Štart sa konal 23. apríla 1967. Novinár Golovanov napísal, že na kozmodróme sa objavil aj Gagarin a dožadoval sa oblečenia do skafandra, aj keď nikto od neho neočakával, že bude letieť. Golovanov to nazval „náhly rozmar,“ no iní svedkovia uviedli, že Gagarin sa chcel doslova prebiť na palubu a zachrániť priateľa. Sojuz však odletel s Komarovom.

Ako sa vesmírna loď dostala na orbitu, začali sa problémy. Antény sa otvorili nedostatočne, pohon bol nedostatočný, navigácia náročná. Štart druhého Sojuzu museli zrušiť a šance Komarova na návrat rýchlo upadali.

Medzitým americká Národná bezpečnostná agentúra na leteckej základni neďaleko Istanbulu načúvala. Vedeli, že niečo je zle, ale nerozumeli slovám. Podľa vtedajšieho analytika Perryho Fellwocka však Komarov vravel riadiacemu stredisku, že vedel, že zomrie. Premiér Kosygin mu zavolal a povedal mu, že je hrdina. Komarovova žena sa ho pýtala, čo má povedať deťom. Ako sa v knihe uvádza, keď kapsula začala klesať a padáky sa neotvorili, Američania zachytili „Komarovov zúfalý krik.“ Jedna z mála zrozumiteľných pasáží je: „Teplota v kapsule stúpa.“ Potom nasleduje ťažko opísateľný vreskot.

Po pohrebe

V 60. rokoch zahynuli pri testoch rakiet aj americkí astronauti, ale Komarovova smrť oproti nim vyzerá ako priam vyžiadaná. Neskôr to v rozhovore uviedol aj Gagarin, ktorý ostro kritizoval čelných predstaviteľov, že nechali jeho priateľa letieť. Komarovovi vystrojili pohreb so štátnymi poctami. Z jeho tela sa však zachoval len kúsok päty. Zvyšok bol prakticky roztavený.

Gagarin bol v tom čase už úplne iný človek, a nie bezstarostný mladý muž ako v roku 1961. Zožieral sa pocitom viny a údajne sa všemožne snažil dostať k Brežnevovi. Údajne sa mu to nakoniec aj podarilo a chrstol mu do tváre obsah pohára. Sú to však už len nepotvrdené legendy. Gagarin zomrel v roku 1968 pri havárii cvičnej stíhačky. O rok neskôr sa Američania dostali na Mesiac.

© Autorské práva vyhradené

90 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy