Rebeli, ktorí sa už videli v Kaddáfího stane, rýchlo ustupujú na východ

Kľúčové ropné mesto Ras Lánúf, neďaleká bývalá bašta povstalcov Bin Džavád, rodisko líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího Syrta. Všetky tieto mestá získala v posledných dňoch pod svoju kontrolu Kaddáfího armáda.

31.03.2011 10:08
Líbya, povstalci Foto:
Povstalci v Líbyi ustupujú.
debata (58)

Opozičné sily, ktoré sa po začiatku spojeneckých náletov na Líbyu začali zmocňovať jedného mesta za druhým, teraz ešte rýchlejším tempom jedno mesto po druhom strácajú.

Spojenci chceli Kaddáfího armáde zabrániť v útokoch na vlastné obyvateľstvo vytvorením bezletovej zóny, líbyjský vodca im však urobil škrt cez rozpočet, keď sa rozhodol na opozičné sily zaútočiť po zemi. Západné spravodajské služby upozorňujú, že Kaddáfího pozemné jednotky majú nad tými opozičnými výraznú prevahu.

Za dva dni Kaddáfí zatlačil povstalcov o 160 kilometrov na východ, v utorok ich vyhnal z Bin Džavádu, v stredu z Ras Lánúfu a vo štvrtok spustil veľký útok na Bregu. Povstalci sa sťahujú do ďalšieho mesta smerom na východ, Adždabíje, tam sa však už objavujú správy, že Kaddáfího vojaci časť okolia mesta zamínovali.

V radoch spojencov, ktorí si pôvodne vytýčili za cieľ len vytvorenie bezletovej zóny nad Líbyou, sa začína ozývať názor, že na zabránenie Kaddáfího brutalite voči vlastnému obyvateľstvu bude treba spraviť viac. Vyslanie zahraničných pozemných jednotiek podľa diplomatických zdrojov nie je priechodné, v prvom rade preto, že by nezískalo mandát OSN, ale aj preto, že toto riešenie zatiaľ označujú za nevhodné aj lídri krajín zúčastňujúcich sa na operácii vrátane amerického prezidenta Baracka Obamu.

Väčšiu šancu na podporu západných lídrov, zrejme však už nie na podporu Ruska a Číny v Bezpečnostnej rade OSN, má návrh pomáhať líbyjským opozičným silám logisticky a najmä ich vyzbrojením.

Stanoviská samotnej líbyjskej opozície sú zatiaľ zmätočné. Jej poprední predstavitelia už minulý týždeň vyhlasovali, že spojenecké útoky by sa mali skončiť a poslednú bitku s Kaddáfím si chcú vybojovať oni sami bez zahraničnej pomoci. Po poslednom vývoji na bojisku povstalci zmenili názor a žiadajú spojencov o ďalšiu pomoc vrátane výzbroje. „Žiadame NATO o jedno jediné lietadlo. Jediné čo potrebujeme, je ochrana zo vzduchu. Mali by nám predsa pomôcť!“ apeloval vo štvrtok na spojenecké vojská veliteľ protikaddáfiovských síl Abdulláh Hadí.

58 debata chyba