Bývalá vláda prevzala z USA radikálov

29.04.2011 06:00, aktualizované: 12:10
Guantánamo
Jeden z dvoch väzňov z Guantánama, ktorých Slovensko prijalo, zrejme robil telesného strážcu Usamovi bin Ládinovi. Autor:

Dvaja väzni z Guantánama, ktorých Slovensko prijalo začiatkom minulého roku, žili v teroristickom prostredí. USA ich pred siedmimi rokmi považovali za bezpečnostné riziko.

Jeden z nich dokonca zrejme robil telesného strážcu Usamovi bin Ládinovi, ktorý riadi teroristickú sieť Al-Kajdá. Vyplýva to z tajných amerických depeší, ktoré zverejňuje Wikileaks. Najnovšie informácie publikovali britské noviny Daily Telegraph.

Obidvaja muži dostali na Slovensku vlani v lete povolenie na trvalý pobyt. Ide o Adela Gazzara a Rafíka Hamího. Prvý pochádza z Egypta, druhý má tuniský pôvod. Depeša z októbra 2004 oznámkovala Hamího najvyšším z troch stupňov nebezpečenstva (vysoké). Z výsluchov vyplynulo, že zvykol klamať: „Zadržiavaný viackrát prejavil príznaky podvádzania a odvolal predošlé verzie svojho príbehu.“ Správa, pod ktorú sa podpísal americký brigádny generál Jay Hood, odporúčala tohto Tunisana ponechať vo väzení na Guantáname.

Hamí sa nechal naverbovať medzi radikálov, keď žil v Nemecku, kde sa narodil ako potomok prisťahovalcov. „Zadržiavaný má pravdepodobne väzby na európsku odnož Al-Kajdá,“ tvrdí depeša adresovaná Ministerstvu obrany USA. Hamí, ktorý má 42 rokov, cestoval po svete pod nepravým líbyjským menom a tiež používal falošný taliansky pas. Nejaký čas strávil v Afganistane, kde sa zúčastnil na vojenskom výcviku v tábore pod velením Al-Kajdá. Obhajoval sa, že tréning musel absolvovať, pretože ho mučili.

Američania podozrievali Hamího, že mal styky nielen s európskymi teroristami: „Mohol byť napojený na členov bunky Al-Kajdá v Montreale v Kanade a taktiež bolo hlásené, že bol údajný bývalý telesný strážca Usamu bin Ládina.“

Depeša o 46-ročnom Gazzarovi má dátum z januára 2004. Rodák z Káhiry odcestoval v lete 2000 do Pakistanu, aby získal prácu v islamskom magazíne Al Rebat, ktorý v krajinách Perzského zálivu šíri jedna teroristická organizácia. „Písal a prekladal texty z angličtiny do arabčiny,“ uvádza depeša. Po teroristických útokoch na USA sa v druhej polovici roku 2001 vybral do Afganistanu, lenže po piatich dňoch utrpel zranenia pri útoku koaličných síl. Po 25 dňoch v nemocnici skončil v amerických rukách.

Podľa depeše bol Gazzar spojený s islamskými mimovládnymi organizáciami, ktoré sa venujú charite, ale súčasne podporujú extrémistické organizácie. Tajná správa upozornila na to, že zadržiavaný má zrejme informácie napríklad o financovaní moslimských teroristov v Čečensku, ale odmieta spolupracovať s vyšetrovateľmi. Bezpečnostné riziko Gazzara pre záujmy USA bolo vyhodnotené na úrovni stredného stupňa. „Odporúčanie: Premiestniť ho pod kontrolu inej vlády (štátu) na pokračujúce zadržiavanie,“ písalo sa na konci depeše, pod ktorou je podpis amerického generálmajora Geoffreyho Millera.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku