Bin Ládin je mŕtvy, zastrelili ho americké špeciálne sily

, 02.05.2011 06:01, aktualizované: 11:14
bin Ládin
Američania sú vo vytržení. V uliciach oslavujú smrť bin Ládina. Autor:

Vodca teroristickej siete Al-Kajdá Usama bin Ládin je mŕtvy. Oznámil to v pondelok v priamom prenose televíznej stanice CNN americký prezident Barack Obama s tým, že telo najhľadanejšieho teroristu na svete je v rukách amerických úradov. Informáciu potvrdil aj nemenovaný vysoký predstaviteľ pakistanskej rozviedky.

Podľa CNN Usamu bin Ládina zabil tím špeciálnych amerických síl pri cielenej operácii v dome pri pakistanskej metropole Islamabád. Nemenovaný predstaviteľ amerických protiteroristických síl podľa agentúry AP zdôraznil, že išlo o pozemnú operáciu, nie o útok bezpilotného lietadla. Bin Ládin zahynul pri prestrelke. Pri akcii zahynulo podľa amerických zdrojov agentúry AFP dohromady päť ľudí.

Okrem bin Ládina je mŕtvy tiež jeden z jeho synov a ďalší dvaja muži, zrejme kuriéri. Piatou obeťou je žena, u ktorej sa jeden z mužov skrýval. Ďalšie dve ženy bol zranené. Medzi ranenými ani mŕtvymi nie je nikto z útočiaceho komanda, aj keď bol pri operácii zničený jeden vrtuľník.

USA vyhotovia testy DNA mŕtveho teroristu

Spojené štáty vyhotovia testy DNA bin Ládina. Výsledky genetických testov budú známe do niekoľkých dní, napísala agentura Reuters s odvoláním na nemenovaného predstaviteľa Washingtonu.

Bin Ládin sa ukrýval v Abbottábádu, ktorý leží asi 13 kilometrov na sever od Islamabádu. Bol v obytnom komplexe postavenom asi pred piatimi rokmi a obklopeným vysokým múrom a drôtom. Ako dlho tam bin Ládin žil, sa zatiaľ nevie. Rozviedka toto miesto vytipovala ako možnú bin Ládinovu skrýšu prvýkrát vlani v septembri.

Správy o zabití bin Ládina vyvolali radosť medzi bežnými Američanmi, ktorí sa spontánne zhromažďujú v uliciach miest a oslavujú jeho smrť ako veľké víťazstvo. Skupina oslavujúcich ľudí sa v nočných hodinách zišla na priestranstve pred bývalým Svetovým obchodným centrom v New Yorku, ktoré sa v roku 2001 stalo terčom útokov bin Ládinovej siete Al-Kajdá. Mnohí z nich mávali americkými vlajkami a fotografovali sa, pričom spoločne spievali vlastenecké piesne.

Niekoľko desiatok ľudí tiež postávalo na newyorskom námestí Times Square a väčšiu skupinu hlásili aj priamo z centra Washingtonu. Dav pred Bielym domom sa začal tvoriť ešte pred televíznym vystúpením prezidenta Obamu. Ulicu pred priečelím Bieleho domu stihli do polnoci zaplniť ľudia s americkými vlajkami všetkých veľkostí, pričom atmosféra chvíľami pripomínala zhromaždenie pred športovým zápasom.

Pre Obamu a jeho národnú bezpečnostnú je to veľký úspech – mnohí Američania už ani nedúfali, že sa teroristu niekedy podarí chytiť, upozornila agentúra Reuters.

Pakistanskí vojaci stoja pri dome, v ktorom žil...
Pakistanskí vojaci stoja pri dome, v ktorom žil Usama bin Ládin v Abbottabáde. Autor: TASR, AP

Obama varoval pre ďalšími útokmi

Smrť bin Ládina je doteraz najväčším úspechom Spojených štátov v snahe poraziť teroristickú sieť Al-Kajdá. Vo vyhlásení to uviedol Obama. Dodal ale, že jeho smrť neznamenaná koniec boja proti teroristom, pretože Al-Kajdá bude v útokoch pokračovať.

„Môžem americkému národu a svetu oznámiť, že Spojené štáty vykonali operáciu, pri ktorej bol zabitý Usáma bin Ládin, šéf Al-Kajdá a terorista, ktorý je zodpovedný za vraždy tisícov nevinných mužov, žien a detí,“ vyhlásil v úvode Obama. „Môžeme povedať tým rodinám, ktoré stratili svojich milovaných počas teroru Al-Kajdá, že spravodlivosti bolo učinené zadosť.“

Prezident pripomenul, že bin Ládin sa vyhol dolapeniu v Afganistane a utiekol do susedného Pakistanu. „Krátko po nástupe do úradu som nariadil Leonovi Panettovi, (bývalému) šéfovi CIA, aby zo zabitia, alebo dolapenia bin Ládina urobil našu hlavnú úlohu v boji proti Al-Kajdá.“

Vlani v auguste tajnej služby informovali Obamu, že sú zrejme bin Ládinovi na stope. „Zďaleka to však ešte nebolo isté. A rozpliesť nitky trvalo veľa mesiacov.“

„Konečne minulý týždeň som rozhodol, že máme dostatok informácií vykonať akciu. Schválil som operáciu, ktorá by Usamu bin Ládina postavila pred spravodlivosť.“

Obama v prejave zopakoval, že Washington nie je vo vojne proti islamu, ale že bojuje proti teroristom. Zároveň tiež varoval Američanov pred ďalšími útokmi. „Doma aj v zahraničí musíme byť a budeme ostražití.“

Zástupy ľudí pred Bielym domom vo Washingtone...
Zástupy ľudí pred Bielym domom vo Washingtone oslavujú krátko po prejave amerického prezidenta Baracka Obamu. Autor: TASR, AP

Informácia sa šírila už pred Obamovým prejavom

Stručné oznámenie prišlo v nedeľu krátko po 21:45 washingtonského času (03:45 SELČ) od Dana Pfeiffer, riaditeľa komunikácie Bieleho domu. „Prezident Spojených štátov prehovorí k národu v ne­deľu o 22:30,“ napísal na Twitteri.

Ako v mediálnom blogu denníka The New York Times píše Brian Stelter, americké televízne siete a noviny najprv nevedeli, že bude prezident Barack Obama oznamovať smrť Usamu bin Ládina, teda mimoriadny vývoj v takmer desať rokov trvajúcej vojne proti terorizmu vedenej Spojenými štátmi a ich spojencami. Ale novinári vo Washingtone mali prakticky ihneď podozrenie, že by sa oznámenie mohlo bin Ládina týkať.

Tieto špekulácie neboli v televíziách bezprostredne odvysielané, ale vybuchli na Twitteri a iných sociálnych internetových sieťach. Zbožné želanie o smrti bin Ládina rezonovalo po celom webe – a potom, o 22:25 (04:25 SELČ), keď si Obama písal svoju reč, sa zdalo, že správu jeden vstup na Twitteri potvrdil. Keith Urbahn, ex-poradca bývalého ministra obrany Donalda Rumsfelda, napísal: „Takže mi bolo povedané dôveryhodnou osobou, že zabili Usámu bin Ládina. Skvelé.“

Urbahn rýchlo dodal: „Neviem, či je to pravda, ale modlime sa, aby bola.“ Práve jemu mnohí na sieti pripisujú zásluhu za vypustenie tejto informácie, aj keď nemal potvrdenie z prvej ruky. Počas niekoľkých minút po jeho príspevku začali anonymné zdroje v Pentagone a Bielom dome oznamovať novinárom rovnakú informáciu.

Televízna stanica ABC, CBS a NBC prerušili s tou správou vysielania po celej krajine prakticky v tej istej minúte o 22:45 (04:45 SELČ). „Počujeme obrovský jasot celej vlády,“ ohlásila spravodajkyňa ABC News Martha Raddatzová.

Brian Williams, moderátor NBC News, povedal divákom: „Táto správa začala prenikať na verejnosť, keď parlamentní zamestnanci začali telefonovať.“ A dodal, že niektorí novinári dostali e-mail s tromi slovami: „Hor sa do práce.“

Obamovo vyhlásenie, ktoré sa pôvodne malo uskutočniť o 22:30 (04:30 SELČ) bolo opakovane odložené. CNN oznámila, že si prejav píše sám. Ešte vo 23:00 (05:00 SELČ) neprehovoril, ale tá správa už sa šírila aj bez neho. Po necelej hodine na Facebooku pribúdalo každú sekundu viac než desať nových vstupov so slovami „bin Ládin“. Na internetovom serveri denníka The New York Post kričal titulok: „Dostali sme ho!“, Zatiaľ čo The Huffington Post sa uspokojil s jednoduchým: „mŕtvy.“

A po celej krajine sa Američania zišli okolo televíznych obrazoviek, aby vstrebali tie správy. „Toto uzatvára kapitolu v globálnej vojne proti terorizmu, ktorá definovala jednu generáciu,“ povedal spravodajca NBC Richard Engel.

Jedna kalifornská užívateľka Twitteru napísala, že sa na televíziu pozerá celá rodina vrátane deväťročného dieťaťa. „Vysvetľujeme mu, kto je Usama bin Ládin,“ dodala. Jej potomok sa narodil len niekoľko mesiacov po teroristických útokoch z 11. septembra 2011.

Na archívnej snímke z 24. decembra 1998 Usama...
Na archívnej snímke z 24. decembra 1998 Usama bin Ládin. Autor: TASR

Islamskí radikáli sa vyhrážajú Američanom

Členovia širokého fóra islamských radikálov v prvej reakcii na informáciu o bin Ládinovej smrti uviedli, že sa modlia za to, aby správa nebola pravdivá. Ak bude, sľubujú odvetu.

„Bože daj, nech táto správa nie je pravdivá. Buď prekliaty, Obama! Američania, podrezávanie vašich krkov je pre nás stále legálne,“ uvádza sa na jednej z internetových stránok radikálov.

„Usáma možno bol zabitý, ale jeho posolstvo svätej vojny nezomrie nikdy. Bratia a sestry, vyčkajte. Jeho smrť môže byť skryté požehnanie,“ uviedol ďalší z prispievateľov fó­ra.

Prehľad útokov teroristickej organizácie

26. februára 1993
Výbuch v suteréne budov Svetového obchodného centra v New Yorku zabil 6 osôb a okolo 1000 zranil.

13. novembra 1995
V Rijáde vybuchla pred budovou Saudskoarabskej národnej gardy, kde pracovali americkí poradcovia bomba, ktorá zabila sedem osôb, z toho 5 Američanov.

25. júna 1996
Na americkej vojenskej základni v az-Zahráne v Saudskej Arábii vybuchla bomba umiestnená v automobile, 19 Američanov zomrelo a 386 utrpelo zranenia.

7. augusta 1998
Takmer dva simultánne útoky proti amerických veľvyslanectvám v mestách Nairobi a Dár as-Salám zabili 224 ľudí, zranených bolo viac ako 5000.

12. októbra 2000
Samovražedný útok na jeden z amerických najmodernejších torpédoborcov v jemenskom prístave Aden zabil 17 námorníkov, 38 ďalších bolo zranených.

11. septembra 2001
Dve unesené americké lietadlá vrazili do budov Svetového obchodného centra v New Yorku, ktoré začali horieť a následne sa zrútili. Tretie unesené lietadlo vrazilo do budovy Pentagónu vo Washingtonu zatiaľ čo štvrté sa zrúzilo v Pennsylvánii. Pri útokoch zomrelo okolo 3000 ľudí.

11. apríla 2002
Samovražedný útok na synagógu v tuniskej Džerbe zabil 21 ľudí vrátane 14 Nemcov.

12. októbra 2002
Bombové útoky na indonézskom ostrove Bali zabili 202 osôb, väčšinou Austrálčanov. Útoky vykonala teroristická organizácia Džamá Islamíja inšpirovaná Al-Kajdá.

12. mája 2003
Samovražedný útok na obytný komplex v saudskoarabskom Rijáde zabil 35 ľudí, z toho 9 Američanov.

16. mája 2003
Päť bômb vybuchlo takmer simultánne v reštauráciách a hoteloch navštevovaných cudzincami v marockej Casablance, zomrelo 30 ľudí.

15. a 20. novembra 2003
Turecká bunka Al-Kajdá zorganizovala výbuchy pri dvoch synagógach, britskom konzuláte a britskej banke v Istanbule, pri ktorých zomrelo 63 osôb vrátane britského konzula. Stovky osôb utrpeli zranenia.

2. marca 2004
Približne 180 ľudí zomrelo pri sérii útokov na pútnikov v irackých mestách Bagdad a Karbalá.

11. marca 2004
V štyroch prímestských vlakoch v Madride vybuchli bomby, ktoré zabili 191 osôb a zranili približne 2000 ľudí v rannej dopravnej špičke. Podľa úradov útoky boli inšpirované Al-Kajdá.

7. júla 2005
Štyria samovražední atentátnici zaútočili na londýnsky dopravný systém a zabili 56 osôb. Výbuchy zničili vozne metra a poschodový autobus.

23. júla 2005
Séria samovražedných útokov zasiahla egyptské turistické centrum Šarm aš-Šajch, zomrelo 68 ľudí.

9. novembra 2005
Pri troch samovražedných útokoch v jordánskom hlavnom meste Ammán zomrelo 60 ľudí.

24. apríla 2006
Pri samovražedných útokoch v egyptskom prímorskom centre Daháb zomreli traja ľudia a 90-ti utrpeli zranenia.

14. augusta 2007
Viac ako 400 osôb zomrelo pri výbuchoch štyroch bômb umiestnených v autách na severe Iraku. Americké úrady pripísali útoky al-Kajde.

11. decembra 2007
Pri dvoch samovražedných útokoch v Alžírsku zomrelo najmenej 41 osôb vrátane 18 zamestnancov OSN. K útoku sa prihlásila maghrebská vetva teroristickej siete Al-Kajdá.

17. septembra 2008
Pri útoku na americké veľvyslanectvo v jemenskom meste Saná zomrelo 16 ľudí.

20. septembra 2008
Obrovský výbuch v hoteli Marriot v Islamabade spôsobil zrútenie veľkej časti budovy, zomrelo najmenej 60 ľudí.

24. novembra 2010
Samovražedný útočník zabil 23 šiitov na náboženskej púti v Jemene, útok bol inšpirovaný Al-Kajdá.

Usama bin Ládin.
Vodcu teroristickej siete Al-Kajdá Usamu bin...
+6Usama bin Ládin by mal podľa FBI dnes vyzerať...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku