Otca popravili, tvrdí Usamova dcéra

Nijaká prestrelka, bolo to chladnokrvné zúčtovanie, tvrdia svedkovia zabitia Usamu bin Ládina.

, 05.05.2011 06:00
Usama bin Ládin Foto: ,
Fotografi e vodcu teroristickej siete Al-Kajdá Usámu bin Ládina sa objavili na titulných stranách tlače po celom svete.
debata (61)

To, že pôvodná verzia útoku na úkryt v pakistanskom Abbottábáde bola prikrášlená, napokon priznáva aj Washington. Na povrch vychádzajú detaily vydarenej operácie, ktoré sa od prvých zverejnených údajov líšia.

„Na amerických vojakov a ich vrtuľníky nebola z bin Ládinovho úkrytu vystrelená ani jedna guľka,“ tvrdil pre televíziu Al-Arabíja nemenovaný významný predstaviteľ pakistanských bezpečnostných zložiek. O útoku, ktorý skončil viac ako desaťročie trvajúcu honbu na Usamu bin Ládina, prehovorila aj jeho 12-ročná dcéra. Tú chceli aj s ďalšími zadržanými ženami a deťmi Američania z domu v Abbottábáde odviezť, pre poruchu na jednom z vrtuľníkov však nemali dostatok miest a zajatcov preto prenechali Pakistancom.

Podľa pakistanských médií sa dievča prizeralo, ako 54-ročný šéf Al-Kajdá dostal jednu guľku do hlavy a jednu do hrude. „Dcéra Usamu bin Ládina potvrdila, že jej otca zajali živého počas prvých minút operácie. Potom ho vojaci špeciálnych jednotiek zastrelili,“ píše pakistanský denník The News, ktorého informácie nebolo možné z dôveryhodných zdrojov overiť.

Úplne prvé správy z americkej strany hovorili o tom, že vodca teroristov sa aktívne bránil kalašnikovom a pri útoku špeciálnych jednotiek využil jednu zo svojich žien ako živý štít. Žena mala pri útoku zomrieť. Rozdiely vo verziách Biely dom pripisuje rýchlosti, akou sa viacero úradníkov snažilo svetu sprostredkovať dianie v Pakistane.

Nová oficiálna verzia údaje opravuje. „Manželka Usamu bin Ládina sa vrhla na jedného z amerických útočníkov, ktorý ju postrelil do nohy, no nezabil,“ tvrdí hovorca Bieleho domu Jay Carney. Pri útoku naozaj prišla o život jedna žena, bola to však manželka bin Ládinovho kuriéra. „Potom zastrelili Usamu bin Ládina. Nebol ozbrojený. Americkí vojaci sa na mieste zachovali veľmi profesionálne. Bin Ládin počas operácie zomrel, pretože kládol odpor,“ povedal hovorca s tým, že odpor nemusí vždy znamenať bránenie sa so zbraňou v ruke.

Nezrovnalosti medzi verziami i rýchlosť, s akou sa Američania zbavili teroristovho tela, vyvolali vo svete množstvo diskusií. Usama, ktorého útoky na USA 11. septembra 2001 stáli za zrodom obrovského množstva konšpiračných teórií, tak podnecuje hľadanie sprisahania za udalosťami i po svojej smrti. Šéf CIA Leon Panetta preto tlačí na Biely dom, aby zverejnil fotografie mŕtveho teroristického vodcu. „Myslím si, že je to dôležité,“ tvrdí Panetta s tým, že konečné rozhodnutie prenecháva na Biely dom. Američania by mali mať tri kolekcie fotografií – priamo z domu, z hangára, do ktorého jeho telo previezli, a z príprav pohrebu do mora. Podľa svedkov sú však fotografie hrôzostrašné a vidno na nich veľkú otvorenú ranu na Usamovej hlave.

© Autorské práva vyhradené

61 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy