Voľby v Škótsku vyhrali separatisti, chcú sa odtrhnúť od Británie

06.05.2011 20:57

Víťazom parlamentných volieb v Škótsku sa stala Škótska národná strana (SNP). Jej líder a doterajší premiér Alex Salmond už prisľúbil, že jedným z cieľov nového kabinetu, ktorému bude pravdepodobne predsedať, bude vypísanie referenda o nezávislosti tejto časti Veľkej Británie.

Okrem Škótska pristúpili k volebným urnám aj obyvatelia Walesu a Severného Írska. Všetci si volili zástupcov v regionálnych parlamentoch a stovkách miestnych zastupiteľstiev v celej krajine. Hlasovanie sa odohralo v rovnaký deň ako celoštátne referendum o zmene volebného systému. To dopadlo neúspechom zástancov zmeny a volebný systém v Británii tak zostane nezmenený.

Výsledky ešte nie sú konečné, SNP však už teraz zaznamenala historické víťazstvo, keď sa jej ako prvému hnutiu v Škótsku podarilo získať väčšinu v 129-člennom miestnom parlamente. Podľa predbežných údajov bude nacionalistov zastupovať 65, labouristov 32 a konzervatívcov 11 poslancov. Líder škótskej Labouristickej strany (LP) Iain Gray už avizoval, že zo svojho postu mieni odstúpiť.

Anglicko a Škótsko majú spoločného kráľa od roku 1603 a v roku 1707 obe monarchie vytvorili spoločné Kráľovstvo Veľkej Británie s jediným parlamentom a vládou. Súčasný 129-členný škótsky parlament vznikol v roku 1999, pričom prevzal od britského parlamentu rozhodovacie právomoci v niektorých oblastiach, ako je zdravotníctvo a školstvo.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

89,99
Grande farebné orchidey

Grande farebné orchidey

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk