Izrael je nádor, ktorý treba odstrániť, vyhlásil Ahmadínedžád

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád vyhlásil, že Izrael je ako rakovinová bunka, ktorú treba odstrániť. Reagoval tak na smrť dvanástich palestínskych demonštrantov, ktorých v nedeľu zabili izraelskí vojaci.

16.05.2011 10:36
debata (17)

„Pri príležitosti výročia tohto režimu ľudia demonštrovali na rôznych miestach. Boli však obete a zranení a tento režim zase raz potvrdil svoju pravú povahu,“ vyhlásil v nedeľu večer Ahmadínedžád. „Ako rakovinová bunka, ktorá sa šíri telom, aj tento režim napáda každý región. Musíme ho odstrániť z tohto tela,“ hovorí iránsky prezident o Izraeli.

Útoky izraelskej armády na palestínskych demonštrantov pozdĺž hraníc s Pásmom Gazy, Sýriou a Libanonom si v nedeľu vyžiadali najmenej dvanásť obetí a desiatky zranených. Palestínčania si v nedeľu pripomínali takzvaný Deň katastrofy (nakba), výročie vzniku štátu Izrael. Nakbou si Palestínčania pripomínajú násilný odsun svojho obyvateľstva z územia Izraela po jeho vzniku v roku 1948. Izrael vtedy vyhnal zo svojho územia okolo 700 000 Pales­tínčanov a tí si tento dátum doteraz pripomínajú ako deň národného smútku. V súčasnosti tvoria Palestínčania asi 20 percent obyvateľstva Izraela.

Ahmadínedžád je najostrejším kritikom Izraela na svetovej politickej scéne. Už krátko po svojom zvolení za iránskeho prezidenta v roku 2005 vyvolal pohoršenie na celom svete vyhlásením, že Izrael by mal byť „vymazaný z mapy“. Holokaust počas 2. svetovej vojny opakovane nazval „mýtom“ a pýtal sa, prečo za správanie Európanov vo vojne majú pykať ľudia na Blízkom východe.

Židom Ahmadínedžád navrhol niekoľko destinácií, kam by sa mali vysťahovať, vrátane Aljašky. „Náš návrh je takýto: Vyhradiť určité územie v Európe, Spojených štátoch, Kanade alebo na Aljaške, aby si tam mohli vytvoriť samostatný štát,“ povedal iránsky prezident.

Ahmadínedžádove výroky o vymazaní Izraela z mapy však podľa viacerých iránskych politikov nie sú myslené vážne. „Nehovoríme o eliminácii žiadneho národa ani žiadnej krajiny. Aj žiačik na základnej škole vie, že nie je možné vymazať krajinu z mapy,“ tvrdí napríklad bývalý šéf iránskej diplomacie Manúčehr Mottakí.

17 debata chyba