Vedomosti: USA nechcú 'čínsku' Afriku. Preto je v Líbyi vojna

08.06.2011 11:08
Líbya, vojna, bombardovanie
Stúpajúci dym nad Tripolisom po jednom z bombardovaní jednotiek NATO. Autor:

Je to vojna s Čínou, napísal na margo západného ťaženia v Líbyi ruský denník Vedomosti. Predovšetkým USA sa podľa neho boria s rastúcim vplyvom Číny v Afrike, kde východná veľmoc upevňuje svoje hospodárske i politické pozície.

Existuje podozrenie, že protesty v Líbyii zorganizovala CIA

Podozrenie, že USA v Líbyi bojujú s Čínou, vyslovil už bývalý námestník amerického ministra financií Craig Roberts, podľa ktorého protesty proti režimu Muammara Kaddáfího na východe Líbye, kde sa nachádza 80 percent ropných zdrojov a kam Čína už vložila značné investície, pravdepodobne zorganizovala CIA.

„Je to verzia veľmi podobná pravde. Tesne pred začatím vojenskej operácie pôsobilo v Líbyi 75 veľkých čínskych spoločností s uzatvorenými kontraktmi na 18 miliárd dolárov. Čínske firmy po začatí vojenskej akcie čakajú obrovské strany,“ napísali Vedomosti. „Kaddáfí je s najväčšou pravdepodobnosťou skutočne dobrá zámienka ako sa vysporiadať s Čínou, ktorá v posledných rokoch doslova skúpila celý africký kontinent.“

V roku 1995 čínsky obchod s Afrikou predstavoval šesť miliárd dolárov, vlani už presiahol 130 miliárd. Podľa odhadov v roku 2015 len priame čínske investície v afrických krajinách dosiahnu 50 miliárd dolárov. Čína už z Afriky získava 28 percent svojho dovozu ropy a toto číslo ešte porastie, keďže čínske firmy získavajú najväčšie náleziská.

"Čínska expanzia do Afriky je cieľavedomá a dobre zorganizovaná. Aby čínske spoločnosti ľahšie ovládli nerastné zdroje, dostávajú vďaka vládnej podpore nízko úročené bankové pôžičky a investičné riziká kryje zvláštny fond s aktívami vo výške päť miliárd dolárov. Vo väčšine afrických krajín pôsobí stála obchodná misia Číny, v Pekingu je čínsko-africká obchodná komora, rokuje sa o vytvorení zóny voľného obchodu s juhoafrickými štátmi. Čína sa chystá v Afrike vytvoriť päť hospodárskych zón, prvá už vznikla v Zambii, upozornili Vedomosti.

Číňanov ľudské práve nezaujímajú a tak obchodujú
Čína pri svojej expanzii nekladie miestnym režimom nepríjemné otázky o stave ľudských práv, o reformách či o demokracii. Tak sa Sudán, ktorý bol roky zakázaný pre západné firmy, stal jedným z kľúčových dodávateľov ropy pre čínsky trh. Čína za podpory represívneho režimu Roberta Mugabeho v Zimbabwe získala prístup k ťažbe diamantov a platiny. V Guinei, ktorej vojenskú vládu svet odsudzoval za krvavé potlačenie protestov v septembri 2009, má Čína za investície za sedem miliárd dolárov získať prístup k rope. Kým Medzinárodný menový fond rokoval s Angolou o poskytnutí pôžičky, Čína jej udelila lacný úver a pomoc Západu už krajina nepotrebovala. To isté sa zopakovalo v Čade, Nigérii, Sudáne, Etiópii a Ugande.

„Spolu s ekonomickým vplyvom získala Čína v Afrike aj značnú politickú váhu. Stavia cesty a školy, úveruje africké vlády a stále častejšie diktuje svoje pravidlá. A prirodzene vzbudzuje nevôľu Američanov, ktorí nevykazujú podobné úspechy,“ poznamenal ruský denník. „Želanie USA spomaliť vytvorenie "čínskej“ Afriky je plne pochopiteľné, aj keď sa tak deje pod zámienkou podpory slobodomyseľných líbyjských povstalcov," uzavrel.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku