Vláda gréckeho premiéra Papandrea prežila hlasovanie o dôvere

, 22.06.2011 00:12, aktualizované: 09:14
Jorgos Papandreu
Grécky premiér Jorgos Papandreu. Autor:

Obmenený kabinet gréckeho premiéra Jorgosa Papandrea tesne prežil hlasovanie o dôvere. Poslanci rozhodovali za situácie, keď krajiny eurozóny dali Grécku jasne najavo, že od nich neuvidí ďalšiu finančnú pomoc bez ďalších plánovaných úspor a sľúbenej privatizácie.

Hlasovanie o dôvere vláde, v ktorej hlavnú zmenu predstavovalo obsadenie postu ministra financií Papandreovým dlhodobým kritikom Evangelosom Venizelosom, sa začalo v utorok neskoro večer. Podľa agentúry AP dôveru obmenenému kabinetu vyjadrilo 151 poslancov v 300-člennom parlamente, 143 bolo proti a dvaja sa hlasovania zdržali.

Prežitie vlády je len prvý krok, musí nasledovať šetrenie

Proreformný premiér Papandreou  v poslednom, emotívne ladenom vystúpení pred hlasovaním apeloval na poslancov parlamentu: „Ak sa zľakneme, ak odvrhneme túto príležitosť, história nás bude súdiť veľmi prísne.“

Prežitie hlasovanie o dôvere je len prvým krokom, po ktorom má nasledovať ten závažnejší koncom júna. Tým musí byť schválenie balíka tvrdých úsporných opatrení, ktoré majú štátnej kase priniesť okolo 30 miliárd eur. A tiež schválenie masívnej privatizácie, vďaka ktorej by vláda mala dostať do roku 2015 ďalších asi 50 miliárd eur.

Gréci musia do 15. júla dostať 12 miliárd eur, čo je piata časť z vlani sľúbenej pomoci v celkovej výške 110 miliárd eur, inak sa ocitnú bez finančných prostriedkov a zbankrotujú. Ministri financií eurozóny sa v nedeľu v Luxemburgu dohodli, že ak Grécko schváli úsporné opatrenia, túto časť pomoci uvoľnia a až potom sa budú zaoberať novým záchranným programom, ktorý by podľa odhadov mal opäť prekročiť 100 miliárd eur.

EK aj Medzinárodný menový fond vyjadrili spokojnosť

Šéf Európskej komisie Manuel Barroso vyjadril s výsledkom hlasovania spokojnosť. „Hlasovanie v gréckom parlamente odstránilo časť neistoty vo veľmi zložitej situácii,“ povedal, a dodal, že Papandreou by sa mal teraz koncentrovať na presadzovanie reforiem.

Podobné posolstvo vyjadril aj šéf Medziárodného menového fondu John Lipsky, keď povedal, že medzinárodní vodcovia pomôžu zadlženým krajinám eurozóny v prípade, keď nastúpia cestu reforiem.

Menej optimistický tón zvolil pri komentovaní aktuálnej situácie v Grécku Mohamed El-Erian, šéf najväčšieho dlhopisového fondu na svete – Pimco. " V nasledujúcich troch rokoch budeme svedkami, ako sa odlišné ekonomiky boria s odlišnými problémami. Európske ekonomiky, osobitne Grécko, sa potýkajú s problémom bankrotu," povedal Mohamed El-Erian na tlačovej konferencii v Tchaj-peji.

Gréci uťahovanie opaskov odmietajú

Pred budovou parlamentu v centre Atén sa v utorok opäť zhromaždil niekoľkotisícový dav demonštrantov, ktorí akékoľvek úspory sprevádzané zhoršením životnej úrovne obyčajných ľudí rezolútne odmietajú.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku