Chystá Orbán pracovné tábory?

Na obrie staveniská ich privezú mimoriadne vlaky, ubytujú ich v unimobunkách a pracovať za mzdu nižšiu, ako je minimálna, budú pod dohľadom policajtov. Desaťtisíce Maďarov, ktorí doteraz žili zo sociálnej podpory, sa majú zapojiť do pracovného procesu. Nový Maďarský plán práce, ktorý vo štvrtok zverejnila vláda Viktora Orbána, šokoval opozíciu. Kritici hovoria o orwelovčine a návrate hrôzostrašného prízraku štyridsiatych a päťdesiatych rokov minulého storočia.

24.06.2011 10:57
maďarskí odborári Foto: ,
Odborári z maďarských štátnych silových zložiek minulý týždeň vyobliekaní za klaunov protestovali proti neskoršiemu odchodu policajtov, hasičov a vojakov do penzie. Vláda teraz vyslúžencom ponúka, aby sa vrátili do zamestnania a zapojili sa do organizovania verejnoprospešných prác.
debata (47)

„Čierny vlak, kontajnerové brlohy, tiene uniforiem: na svetlo sveta vyšla najtemnejšia predstava Fideszu?“ píše na internetovej stránke svojej strany socialistický politik Nándor Gúr. „Vyzývame vládu, aby objasnila, či chce skutočne poslať do pracovných táborov čoraz viac narastajúce masy uchádzačov o prácu,“ dodáva.

Orbán už dávnejšie vyhlásil, že za hlavný prostriedok zápasu s vysokým štátnym dlhom považuje zvýšenie zamestnanosti. V Maďarskom pláne práce sa jeho vláda prihlásila k záväzku vytvoriť do desiatich rokov milión pracovných miest. Už do troch rokov ich má pribudnúť 300-tisíc a do štyroch 400-tisíc. Jedným z trojice hlavných pilierov, o ktorý sa plán zo začiatku má najviac opierať, je systém verejnoprospeš­ných prác.

Opozícia hovorí o kasárenských pomeroch, o čom podľa nej svedčí aj to, že organizácia verejnoprospešných prác prechádza z rezortu práce a sociálnych vecí pod ministerstvo vnútra. Minister Sándor Pintér pritom podľa tvrdenia denníka Népszava plánuje dohľad nad novými pracovnými tábormi zveriť tisícom vyslúžených policajtov, ktorých sa vláda po nedávnom zvýšení penzijného veku pre príslušníkov silových rezortov snaží prilákať späť do zamestnania.

Od predstavy, že by policajní veteráni robili dozorcov pri nútených prácach, v Maďarsku mnohým naskakujú zimomriavky. Pintér sa však pobúrenú verejnosť pokúsil utíšiť. „Nepôjde o prácu dozorcov,“ citoval ho portál nol.hu, „ale o velenie, riadenie a organizovanie. Cieľom je zapojiť do verejných prác 300-tisíc ľudí – priviesť ich na pracovisko, rozdeliť prácu, ale hoci aj zorganizovať ich zdravotné zabezpečenie, čo nie je jednoduchá úloha,“ dodal.

Samozrejme, plán neráta s tým, že by na stavby vodili armádu nezamestnaných pod bodákmi. K zapojeniu sa do pracovných brigád ich má dotlačiť núdza. Vyplácanie dávok v nezamestnanosti sa má skrátiť zo súčasných 270 na 90 dní. Nárok na podporu po troch mesiacoch zanikne. Kto si dovtedy nenájde prácu, bude nútený zapojiť sa do verejnoprospešných prác. Tie už nebudú tak ako doteraz v réžii miestnych úradov. O organizáciu sa postará štát, ktorý pri výstavbe štadiónov, priehrad či hrádzí ráta s desaťtisícami párov rúk. Pôjde takmer výhradne o manuálnu prácu, priznal Orbán v jednom televíznom rozhovore: „Výstavba hrádzí, čistenie kanálov, budovanie vodných nádrží sa v Maďarsku nebude robiť s technológiami 21. storočia, ale verejnoprospešnými prácami.“

Zvážať námezdných robotníkov budú hoci aj z opačného kúta krajiny. Podľa denníka Népszabadság prinajmenšom stotisíc má byť medzi nimi Rómov. Orbán totiž nedávno uzavrel dohodu s ich lídrom, že pre nich vytvorí toľko pracovných príležitostí.

© Autorské práva vyhradené

47 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy