Počítačový program potvrdil, že biblia je dielom viacerých autorov

Izraelskí vedci preverili novým jazykovým počítačovým programom bibliu a potvrdili, že ide o dielo viacerých ľudí. Jednému autorovi sa nedá pripísať ani starozákonných päť kníh Mojžišových (Pentateuch), hoci pre veriacich je nespochybniteľným a jediným autorom Boh. Izraelčania o novom algoritme informovali na konferencii združenia počítačovej lingvistiky v oregonskom Portlande.

30.06.2011 11:50
kostol, viera, cirkev, náboženstvo, veriaci,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (13)

Ich program spadá pod odbor umelej inteligencie a má široké využitie od policajného pátrania až po určovanie pravosti literárnych diel.

Moderná veda uznáva, že biblický text je dielo rôznych autorov rozlíšiteľných podľa ich ideologického zamerania aj jazykového štýlu. Používali rôzne výrazy aj pre označenie Boha. Časť biblického textu napísali ľudia spojení s jeruzalemským chrámom, zvyšok osoby, ktoré neboli z kňazského okruhu.

Počítače za pár minút rozúštia to, čo vedci skúmali roky

Podobné rozdelenie potvrdil počítačový program aj v Pentateuchu a podľa Mošeho Koppela z Bar Ilanovej univerzity bol schopný text rozdeliť na „kňažský a nekňažský“ za niekoľko minút. „Dokázali sme v krátkosti zrekapitulovať predchádzajúce pracné úsilie vedcov,“ povedal Koppel. V niektorých bodoch sa ale počítač s „manuálnou“ vedou rozišiel, čo môže byť pre znalca biblického textu námetom pre ďalšie bádanie. Napríklad prvá kapitola Genesis bola doteraz pripisovaná autorovi z okruhu kňazov, avšak počítač to nepotvrdil. Podobne aj Izaiášovo proroctvo, ktoré sa síce už skôr pripisovalo dvom autorom, ale podľa predchádzajúceho skúmania mal prvý z nich písať až do kapitoly 39. Program však dospel k záveru, že štýl sa mení už od kapitoly 33. „Tieto rozdiely môžu medzi znalcami vyvolať plodnú diskusiu,“ povedal k tomu Michael Segal z oddelenia biblických štúdií Hebrejskej univerzity.

Kým bol algoritmus uplatnený na celý biblický text, preverili ho jednoduchšími úlohami. Napríklad dokázal takmer dokonale rozlíšiť náhodne zmiešané výňatky z Ezechielovho a Jeremiášovho proroctva.

Algoritmus je užitočný aj pre literárnu vedu či políciu

Program bol využitý aj v úplne odlišnom žánri. Donaldovi Fosterovi sa vďaka nemu podarilo dokázať, že autorom knihy Farby moci, ktorá vyšla anonymne v 90. rokoch, je novinár Joe Klein.

Koppel sa v roku 2003 podieľal na výskume programu, ktorý je schopný s deväťdesiat­percentnou presnosťou určiť pohlavie autora. V ženskom texte je viac osobných zámen ako ona alebo on, zatiaľ čo v mužskom zase ukazovacích zámen ako toto a tamto. Ženy rozprávajú skôr o ľuďoch, muži o veciach. Program je využiteľný aj v policajnej práci, pretože dokáže odhaliť falzifikáty alebo priradiť anonymný text konkrétnym ľuďom. Mohol by byť použitý aj pre výskum Shakespearovho diela a odpovedať na otázky týkajúce sa spoluautorov. Dokázal by tiež vopred pripraviť úradné dokumenty a ušetriť užívateľa od úradníckych klišé.

Odpoveď však nedokázal dať na otázku božského autorstva Biblie. Traja zo štyroch vedcov zapojených do lingvistického prieskumu biblie vrátane Koppela sú veriaci židia. Sú teda vychovaní vo viere, že celý text Tóry Mojžišovi nadiktoval Boh. Teraz sa však potvrdili rôzne jazykové štýly, čo sa dá vysvetliť ako spoluautorstvo niekoľkých ľudí. Autori odbornej štúdie sa s týmto problémom vyrovnávajú konštatovaním, že sa nezaoberali tým, ako a prečo tieto štylistické rozdiely vznikli. S ich existenciou sa vraj dá zmieriť. Neexistuje totiž žiadny dôvod, prečo by Boh nemohol text diktovať rôznymi hlasmi. „Túto otázku nevyrieši žiadne vedecké úsilie,“ zhrnul Koppel.

13 debata chyba