Zomrel syn posledného rakúskeho cisára Otto von Habsburg

Vo veku 98 rokov zomrel v bavorskom Pöckingu najstarší syn posledného rakúskeho cisára Otto von Habsburg. Konzervatívny politik sa počas vojny angažoval v boji proti nacizmu a za oslobodenie Rakúska.

04.07.2011 09:55, aktualizované: 10:36
Otto von Habsburg Foto:
Otto von Habsburg
debata

Otto von Habsburg sa narodil v roku 1912 ešte ako syn arcivojvodu Karla, ktorý sa v roku 1916 stal rakúskym cisárom. O dva roky neskôr Habsburgovcov zbavili trónu a odišli do emigrácie, do Švajčiarska a na ostrov Madeira, kde jeho otec v roku 1922 zomrel. Rodina sa nesmela vrátiť do Rakúska, kým sa rod nezriekne nástupníckych práv, čo sa stalo až v roku 1961. 

Otto vyštudoval v exile štátne a sociálne vedy. V polovici tridsiatych rokov vstúpil do Paneurópskej únie, ktorá sa už vtedy usilovala o integráciu Európy na kresťanských a demokratických základoch. Ako jeden z mála politikov rozpoznal nebezpečenstvo nacionálneho socializmu a otvorene vystupoval proti Hitlerovi. Snažil sa zabrániť anexii Rakúska a počas vojny pomohol k úteku z Európy 15-tisíc Židom.

V roku 1940 odišiel do USA. kde sa snažil založiť tzv. Dunajskú federáciu, akúsi predchodkyňu spojenej Európy.

Po vojne sa vrátil do Rakúska, ale po zásahu sovietskej okupačnej správy musel z krajiny odísť. V polovici 50. tych rokov sa usídlil v Bavorsku, usadil sa v Pöckingu pri Starnberskom jazere a politicky pôsobil v rámci CSU. S manželkou kňažnou Reginou von Sachsen-Meiningen mali sedem detí.

Svadba Otta von Habsburga s kňažnou Reginou

V roku 1973 sa stal predsedom Paneurópskej únie a o rok nato ho prvýkrát zvolili za poslanca Európskeho parlamentu, kde sa po roku 1989 okrem iného zasadzoval o integráciu postkomunistických krajín do európskych a atlantických štruktúr. Nabádal zároveň českú stranu k dialógu so sudetskými Nemcami a za zrušenie povojnových dekrétov prezident Edvarda Beneša, na základe ktorých vysídlenci prišli v Československu o majetok a občianske práva. V tejto súvislosti nezriedka kritizoval českú politickú reprezentáciu, kde jeho aktivity vnímali veľmi rozporuplne.

Vitálny doyen habsburskej monarchie pracoval až do svojich posledných dní. Často publikoval. Hovoril, že má niekoľko vlastí, občianstvo mu udelili v Nemecku, Rakúsku, Maďarsku a Chorvátsku.

Hlavou habsburského rodu sa po smrti Otta stáva jeho najstarší syn Karl Habsburg, ktorý žije v Rakúsku. „Môj otec bol výraznou osobnosťou. Strácame v ňom veľkého Európana, ktorý nás prevyšoval vo všetkom, čo v súčasnosti robíme,“ povedal päťdesiatročný Kar­l.

debata chyba