Vláda USA chce mať pod kontrolou surovinu na výrobu bomby

02.08.2011 13:23
Timothy McVeigh
Atentátnik Timothy McVeigh v roku 1995 zabil bombou na báze dusičnanu v Oklahoma City 168 ľudí. Autor: ,

Oklahoma City a Oslo. V oboch mestách atentátnici zabíjali s bombou na báze dusičnanových hnojív. Americká vláda predložila návrh zákona obmedzujúceho predaj týchto hnojív.

Americká vláda predložila návrh zákona obmedzujúceho predaj umelých hnojív na báze dusičnanu amónneho, pretože z nich možno ľahko vyrobiť pomerne účinnú výbušninu. Prikročila k tomuto kroku 15 rokov po tom, čo takto vyrobenou bombou zabil atentátnik v Oklahoma City 168 ľudí pri útoku na budovu federálnych úradov, takmer päť rokov potom, čo reguláciu predaja tejto substancie podporil Kongres a ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA, a len niekoľko dní po tom, čo tonovú bombu rovnakého zloženia použil teroristický atentátnik v Nórsku, napísala dnes agentúra AP.

Podľa návrhu s názvom Bezpečnostný program dusičnanu amónneho (Ammonium Nitrate Security Program) by odteraz každý, kto chce kupovať, predávať alebo presúvať viac ako 25 libier (11 kilogramov) tejto zlúčeniny na území USA, musí mať registráciu, aby štátne orgány mohli pohyb chemikálie sledovať . Ministerstvo vnútornej bezpečnosti vydá oprávneným obchodníkom registračné čísla, ktoré budú musieť byť uvádzané aj na všetkých záznamoch a hláseniach o krádežiach alebo stratách zlúčeniny.

Niekoľko krajín, medzi nimi Nemecko, Írsko, Kolumbia, Filipíny a Čína už predaj hnojív na báze dusičnanu amónneho zakázalo. Niektoré štáty USA zaviedli reguláciu použitia zlúčeniny už po útoku v Oklahoma City. Tam v roku 1995 atentátnik Timothy McVeigh použil 1800 kilogramov dusičnanu na zničenie vládnej budovy.

V súvislosti so zadržaním niekoľkých teroristov v posledných rokoch v Európe, u ktorých sa našli chemické látky vhodné na výrobu výbušnín (vrátane dusičnanu amónneho), navrhla vlani v septembri tiež Európska únia obmedziť prístup verejnosti k týmto látkam alebo ich zlúčeninám. Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ má predaj takýchto chemických látok umožniť len používateľom s povolením a okrem iného napríklad ustanovuje tiež oznamovaciu povinnosť podozrivých operácií a krádeží takýchto látok.

Americký úrad pre kontrolu alkoholu, tabaku, strelných zbraní a výbušnín už v určitej miere reguluje zlúčeniny obsahujúce dusičnan amónny, to však nestačí. Ďalšie orgány vyžadujú pravidelné správy o bezpečnosti uloženia horľavých a nebezpečných materiálov (teda vrátane dusičnanu amónneho) od firiem, ktoré ich skladujú. Toto opatrenie však bolo zamerané len na bezpečnosť týchto firiem a ich okolia, a nie na predaj a prevoz zlúčeniny. Nový zákon nebude s doterajšími normami v rozpore, len ich rozšíri a doplní, uviedla AP s odvolaním sa na vládne zdroje.

Odborníci amerického ústavu hnojív a chemického priemyslu sa po oklahomskom atentáte pokúšali nájsť spôsob, ako pri zachovaní prospešného účinku dusičnanu amónneho na rast rastlín zbaviť zlúčeninu výbušnosti. To sa nakoniec nepodarilo a po rokoch snahy došli odborníci k záveru, že jediným spôsobom, ako znížiť nebezpečnosť zlúčeniny, je regulácia jej predaja.

„Za súčasného stavu je to nevyhnutné,“ povedala podľa AP hovorkyňa ústavu hnojív Kathy Mathersová. „Sme v tom zajedno so zákonodarcami,“ dodala.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku