Bielorusko požiadalo Moskvu o pomoc s americkými sankciami

Bielorusko nazvalo posledné sankcie USA postihujúce jeho výrobu "aktom agresie" a obrátilo sa o pomoc k susednému Rusku. "Americké sankcie sú aktom agresie voči bieloruskému ľudu, ranou ekonomike krajiny a všetkým sektorom viazaným na spoluprácu s Ruskom," povedal bieloruský premiér Michail Mjasnikovič na stretnutí s ruským premiérom Vladimirom Putinom.

15.08.2011 22:39
debata

Podľa jeho slov je to do určitej miery výzva spriaznenému štátu. „Rusko vždy podporovalo Bielorusko,“ uviedol Mjasnikovič a podotkol, že „jednotný postoj ich vzťah ešte viac posilní“.ˇ

Putin, ktorý začiatkom mesiaca nečakane vyzval na zjednotenie oboch štátov, Bielorusku prisľúbil, že mu od budúceho roka umožní lacnejší nákup zemného plynu, zdôraznil však, že ide o „priamu pomoc, nie dar“. Podľa jeho slov ruské podniky rozšírili svoje pôsobenie v Bielorusku, a preto sú pripravení teraz niečo dať na oplátku oni. Ruský premiér ale vyjadril presvedčenie, že sankcie nebudú úspešné. „Zvyčajne majú presne opačný efekt,“ povedal.

Spojené štáty uvalili na Bielorusko 11. augusta sankcie, ktoré postihli štyri štátom kontrolované výrobné podniky v konglomeráte Belneftechim, jedného z hlavných bieloruských exportérov. Dôvodom sú zásahy proti demonštrantom a aktivistom kritickým k režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Rusko a Bielorusko majú spoločnú colnú úniu.

debata chyba