Rebeli oslavujú u Kaddáfího, doma ho nenašli

Hlavné sídlo líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v centre Tripolisu padlo, ale zvrhnutý diktátor povstalcom aj so svojimi synmi stále uniká. Pevnosť Báb al-Azízíja večer podľahla intenzívnemu útoku rebelov a údajne aj náletom NATO, neskôr sa stala miestom búrlivých osláv. Západné štáty pripravujú rýchle odblokovanie zmrazených Kaddáfího aktív a chcú zvolať medzinárodnú konferenciu venovanú čo najrýchlejšej obnove Líbye.

23.08.2011 14:10 , aktualizované: 22:01
Kaddáfí Foto: ,
Líbyjskí povstalci skáču po buste zvrhnutého vodcu Muammara Kaddáfího v jeho sídle v Tripolise.
debata (72)

Kaddáfí zmizol bez stopy aj so svojími synmi. Povstalci ich nenašli ani po prvej prehliadke dobytého tripoliského sídla zvrhnutého vodcu. „Báb al-Azízíja je plne v našich rukách, Kaddáfí ani jeho synovia tu nie sú. Kde sú, nikto nevie,“ povedal novinárom hovorca rebelov Ahmad Umar Bani. Podľa niektorých členov Prechodnej národnej rady Kaddáfí Tripolis opustil.

Povstalci dostali opevnenú rezidenciu Kaddáfího pod kontrolu až po niekoľkohodinových bojoch. „Rebeli strhli betónové múry a sú vo vnútri. Obsadili celé sídlo Báb al-Azízíja, je po všetkom,“ uviedla agentúra AFP. K pádu rezidencie prispel príchod posíl z mesta Misuráta západne od Tripolisu. „Bola to divoká streľba, je to neuveriteľná scéna,“ napísala francúzska agentúra. Komplex je podľa očitých svedkov ťažko poškodený leteckými útokmi NATO.

Rebeli oslavujú v komplexe nenávideného vodcu

Zástupca líbyjského veľvyslanca pri OSN Ibrahim Dabbáší v New Yorku povedal, že komplex Báb al-Azízíja je „plne v rukách revolucionárov“ a celá Líbya vraj bude oslobodená počas 72 hodín.

Podľa svedectva agentúry Reuters sa povstalci zmocnili u Kaddáfího zbrojnice, z ktorej si odniesli pušky, ale aj televízne prístroje a ďalšie zariadenia.

Počas niekoľkohodinových bojov v okolí Kaddáfího opevneného sídla, ktoré boli podľa agentúry AFP doposiaľ najtvrdšími od nedeľňajšieho vpádu povstalcov do metropoly, boli nasadené aj ťažké zbrane a štvrťou sa rozliehala streľba a explózie. Nad miestom sa vznášal dym, údajne po nálete Severoatlantickej aliancie. NATO uviedlo, že jeho stroje nad mestom operujú, bombardovanie Kaddáfího komplexu ale nepotvrdilo.

O počte padlých počas boja o Tripolis neexistujú žiadne správy, odhadujú sa ale na stovky. Nemocnice v Tripolise sú preplnené zranenými, niektorí pacienti ich museli opustiť a previezli ich do súkromia.

Aj takto sa v Tripolise oslavuje zvrhnutie... Foto: SITA, AP
Tripolis Aj takto sa v Tripolise oslavuje zvrhnutie diktátora.

S diktátorom končia aj nízke ceny

Potravín je v hlavnom meste zrejme dostatok, ale ceny kvôli faktickej blokáde vyleteli prudko nahor. Keď sa obyvatelia mesta vydajú na nákup, budú výškou cien šokovaní, obávajú sa miestni pracovníci OSN. Za Kaddáfího boli ceny potravín mimoriadne nízke, a tento systém v nových podmienkach môže rýchlo prestať fungovať.

Západní spojenci začínajú oživovať zmrazené Kaddáfího účty, aby napomohli rýchlej obnove krajiny. Európska únia oznámila, že je pripravená uvoľniť líbyjské aktíva v okamihu, keď k tomu OSN vydá svoj súhlas. Aj Spojené štáty plánujú uvoľniť jednu až jeden a pol miliardy dolárov zo zmrazených líbyjských aktív pre potreby Prechodnej národnej rady. Na uvoľnenie zablokovaných účtov vyzval aj šéf tureckej diplomacie Ahmet Davutoglu, Nemecko vyzvalo Bezpečnostnú radu OSN, aby v tejto veci urýchlene schválila novú rezolúciu.

Povstalci sa na Kaddáfího golfovom vozíku oslavne prevážajú ulicami Tripolisu

Bitka o metropolu si cez víkendu podľa nepotvrdených správ vyžiadala až 2000 obetí.

Novinárov zachvátila panika

Dobytiu Kaddáfího sídla predchádzali dopoludnia ťažké boje medzi povstalcami a Kaddáfího vernými. Explózia podľa reportérov agentúry AFP otriasla aj neďalekým hotelom Rixos, v ktorom sú ubytované asi tri desiatky novinárov, a medzi žurnalistami vyvolala paniku. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) oznámila, že z bezpečnostných dôvodov odložila plán na evakuáciu asi 300 migrantov z Tripolisu. Loď mala do prístavu priplávať popoludní.

Z komplexu Báb al-Azízíja v Tripolise, ktorý je... Foto: SITA, AP
Báb al-Azízíja Z komplexu Báb al-Azízíja v Tripolise, ktorý je sídlom líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, stúpa hustý dym. NATO však jeho bombardovanie nepriznala.

Podľa hovorcu IOM o evakuáciu z Tripolisu požiadalo odhadom až 6000 migrantov z Filipín, Bangladéša a z Egypta. Plavidlo vraj zostane pri pobreží, kým sa bezpečnostná situácia v meste nezlepší.

Podľa agentúry AP pouličné boje medzi rebelmi a Kaddáfího vernými pokračovali aj v iných častiach mesta. Mohutné explózie bolo počuť vo viacerých štvrtiach a z niekoľkých miest stúpali oblaky hustého dymu.

Bojuje sa aj mimo Tripolisu. Podľa televízie Al-Arabíja líbyjskí povstalci na bližšie nespresnenom mieste narazili na armádny konvoj idúci z mesta Syrta a desiatky Kaddáfího stúpencov zabili. Televízia Al-Džazíra ohlásila posun povstalcov na východnom fronte, kde vraj zamierili k prístavu Ras Lanúf.

Hovorca NATO Roland Lavoie vo vysielaní rozhlasovej stanice BBC uviedol, že je ťažké zistiť, ktoré časti metropoly Kaddáfího sily naďalej ovládajú. „Každá strana hlási víťazstvo, a prehľadnosť je pochopiteľne prvou obeťou tohto konfliktu … Povedal by som, že Kaddáfího režim prišiel o svoju moc a kontrolu nad metropolou,“ povedal hovorca aliancie, ktorá v krajine oficiálne chránila civilistov pred Kaddáfího vojskami. Podľa kritikov však bola na strane rebelov.

Líbyjský povstalec kráča ulicou na predmestí... Foto: SITA, AP
Líbyjský povstalec Líbyjský povstalec kráča ulicou na predmestí Tripolisu.
Hustý dym stúpa počas ťažkých bojov v okolí...
Líbyjskí povstalci sa pozerajú smerom k...
+8Líbijskí povstalci oslavujú v Tripolise ich...
72 debata chyba