Kaddáfí je vraj stále v Líbyi, chce rokovať o odovzdaní moci

Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí je pripravený začať rokovania o odovzdaní moci. Oznámil to jeho hovorca, ktorý spresnil, že rozhovory by viedol Kaddáfího syn Saadí.

28.08.2011 09:37 , aktualizované: 15:30
Líbya, Muammar Kaddáfí Foto:
Muammar Kaddáfí
debata (34)

Ak sa však Kaddáfí nevzdá, budú podľa BBC povstalci ponuku pravdepodobne vnímať ako ďalší príklad podivného správania vodcu. Hovorca líbyjského vodcu AP tiež povedal, že Kaddáfí je stále v Líbyi, nespresnil však kde.

Televízia CNN informovala o tom, že počas týždňa dostala od Kaddáfího syna Saadího e-mail, v ktorom píše, že sa bude snažiť „zachrániť Tripolis a dva milióny ľudí, ktorí tam žijú … inak bude Tripolis navždy stratený, ako Somálsko“.

Líbyjskí povstalci ponuku na rokovanie odmietli. „Rád by som sa vyjadril veľmi jasne, neuznávame ich. Považujeme ich za zločincov. Čoskoro ich zatkneme. Rečnenie o vyjednávaní je fantáziou pozostatkov diktátorského režimu,“ povedal ku Kaddáfího návrhu povstalecký minister informácií Mahmúd Samman.

Líder povstalcov sľubuje férový súd

Vodca líbyjských povstalcov Mustafá Abd al-Džalíl prisľúbil v sobotu Kaddáfímu a predstaviteľom jeho režimu spravodlivý súd. „Vyzývame Muammara Kaddáfího a jeho spolupracovníkov, aby sa vzdali, aby sme ich tak mohli chrániť a ušetriť ich ilegálnych popráv,“ povedal šéf Dočasnej národnej rady na tlačovej konferencii v Bengází. „Garantujeme im férový súd,“ vyhlásil a dodal, že tí, čo sa im nevydajú, budú sami zodpovední za svoju bezpečnosť.

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva v piatok varoval povstaleckú vládu v Líbyi pred zabitím Kaddáfího, keďže „popravy bez súdu sú proti princípom právneho štátu”. Reagoval tak na vypísanie odmeny na Kaddáfího hlavu vo výške 1,2 milióna eur za líbyjského vodcu "živého alebo mŕtveho“.

Povstalci už skôr uviedli, že s Medzinárodným trestným súdom (ICC) budú spolupracovať, členov Kaddáfího režimu by však chceli súdiť sami. ICC vydal zatykač na 69-ročného Kaddáfího, na jeho 39-ročného syna Sajfa al-Isláma a 62-ročného šéfa spravodajskej služby Abdalláha as-Sanúsího, ktorí sú podľa súdu spolupáchateľmi útokov proti líbyjským civilistom a ktorým vyšetrovatelia pripisujú zločiny proti ľudskosti.

Povstalci sa chystajú na boj o Syrtu 

Libyjskí povstalci sa v nedeľu k Syrte priblížili zo západu na 30 kilometrov. Ich spojenci sa nachádzajú asi 100 kilometrov východne od mesta, v blízkosti Bin Džavád, ktorý dobyli. Podľa skorších správ AP vyčkávali, až lietadlá NATO zničia skladisko zbraní a odpaľovacie zariadenia rakiet Scud v Syrte.

Syrta je Kaddáfího domovské mesto a žijú v ňom kmene, ktoré ho podporujú. Opozícia s nimi teraz rokuje a o ďalších bojových plánoch sa má rozhodnúť až podľa toho, ako dopadne toto vyjednávanie.

Zo Syrty boli v auguste vypálené dve rakety Scud. Bolo to prvýkrát za polročný občiansky konflikt, čo bol tento druh zbrane použitý. „Najviac sa bojíme chemických zbraní a rakiet dlhého doletu,“ povedal povstalecký veliteľ Fadlalláh Haruna. Akonáhle NATO vyčistí cestu, vydajú sa vraj povstalecké oddiely k Syrte.

Práve v Syrte by sa podľa niektorých informácií mohol ukrývať Kaddáfí. Minister informácií povstalcov Mahmúd Samman povedal, že honba za Kaddafim nezastaví snahu stabilizovať Líbyu a zostaviť novú vládu. „Pátrame po ňom, nájdeme ho,“ povedal.

Na západe sa povstalci snažia otvoriť pobrežnú cestu z Tuniska do Tripolisu, ktorá bude využitá na zásobovanie. Hoci už majú povstalecké jednotky v rukách hraničný priechod, cestu stále nemôžu používať, pretože ju Kaddáfího loajalisti v blízkosti mesta Zuvára odstrelujú. Zuvára leží asi 110 kilometrov západne od Tripolisu.

Boje v metropole síce ustali, ale bežný život je tam stále mimoriadne náročný. Mesto je bez elektriny a bez vody, ulice sú plné odpadu a vrakov automobilov, obchody sú zatvorené, na letiskových dráhach stoja lietadlá poškodené bombardovaním.

Všeobecný nedostatok je o to ťaživejší, že budúci týždeň začína pre celý moslimský svet významný trojdňový sviatok, ktorým končí pôstny mesiac ramadán. Moslimovia sa pri tejto príležitosti obdarúvajú a po mesiaci môžu znovu jesť aj za denného svetla.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) informovala o tom, že do Tripolisu priplávala loď, ktorá by ešte v nedeľu mala z mesta prepraviť približne 1000 cudzincov.

34 debata chyba