Al-Kajdá prišla v Jemene o hviezdu

30.09.2011 14:18, aktualizované: 01.10.2011 14:15
Anvar al-Avlakí
Anwara Awlakího Spojené štáty označovali za lídra Al-Kajdá na Arabskom polostrove. Autor: ,

Bol prvým americkým občanom v histórii, na ktorého zabitie dostala CIA oficiálne povolenie od prezidenta. Jemenské ministerstvo obrany v piatok oznámilo smrť Anwara Awlakího, ktorého Spojené štáty označovali za lídra Al-Kajdá na Arabskom polostrove. Podľa agentúry AFP zomrel terorista pri americkom leteckom útoku spolu s niekoľkými spoločníkmi.

„Je to skvelý deň pre Ameriku. Awlakí stále niečo pripravoval. Tajné služby za na neho intenzívne zameriavali, čakali kým nebude medzi civilistami, aby mohli zaútočiť,“ uviedol pre televíziu ABC vysokopostavený americký predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný. Awlakího internetové kázania inšpirovali niekoľko útokov či pokusov o útoky v USA.

Po zabití Usamu bin Ládina je pre USA Awlakího smrť ďalšou výhrou v boji proti terorizmu. Washington pokladá skupinu Al-Kajdá na Arabskom polostrove za momentálne jednu z najnebezpeč­nejších „pobočiek“ teroristickej siete. Awlakí mal občianstvo USA i Jemenu. Ešte v Spojených štátoch sa stretol aj s troma členmi Al-Kajdá, ktorí sa neskôr podieľali na útokoch z 11. septembra 2001. Nie je však jasné, či vedel o ich plánoch.

Awlakí žil od roku 2004 v Jemene a postupne sa vypracoval na pozíciu internetového kazateľa, ktorý pomáhal radikalizovať mladých moslimov na Západe. Jeho výhodou bola znalosť angličtiny a arabčiny. Veľká chvíľa Awlakího prišla 5. novembra 2009. Na texaskej vojenskej základni Fort Hood vtedy major Nidal Malik Hasan zastrelil 13 ľudí a 29 zranil. Vyšetrovanie ukázalo, že bol s Awlakím v kontakte.

„Po streľbe vo Fort Hoode sa zpostupne jeho povesť šírila. Bol to výsledok toho, že USA z neho urobili dôležitý terč. Awlakí sa začal podieľať na externých operáciách Al-Kajdá,“ povedal pre Pravdu Aaron Zelin z Braideisovej univerzity v Massachusetts.

Odborník na islamský svet však pripomína, že Awlakího je nie najsprávnejšie označovať za lídra teroristickej siete. „Bol nástrojom. Nemal významnejšiu funkciu vo vedení Al-Kajdá na Arabskom polostrove. Ako sa však na neho sústredila pozornosť USA, teroristickí lídri si uvedomili, že môžu ťažiť z jeho hviezdnej slávy. Chceli z neho dokonca urobiť emira – vodcu. Usama bin Ládin sa však tejto myšlienke vysmial. Awlakího práce preložili do mnohých jazykov, ale zase najmä preto, že mu Amerika venovala toľko pozornosti. Bol dôležitý na Západe, nie pre arabský svet,“ uviedol Zelin.

Po streľbe vo Fort Hoode Awlakí inšpiroval ešte dva pokusy o teroristické útoky v USA. Jeden sa nepodaril 25. decembra 2009, keď atentátnik na palube lietadla do Detroitu nedokázal odpáliť výbušninu a zneškodnil ho spolucestujúci. Ukázalo sa, že nigérijský terorista Umar Farúk Abdul Mutallab bol v kontakte s Awlakím.

V apríli 2010 zase na newyorskom Times Square objavili bombu, ktorú tam nachytal Faisal Shahzad. Pakistanec s americkým občianstvom pri výsluchu uviedol, že ho k činu motivoval Awlakí, s ktorým bol v spojení cez internet.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku