Egyptská armáda nasadila tanky proti kresťanom

11.10.2011 11:42
Egypt, kresťania
Koptskí kresťania nesú rakvy obetí sektárskeho násilia v Egypte. Autor:

Nedeľňajšie zrážky medzi koptskými kresťanmi a moslimami v uliciach Káhiry si vyžiadali 36 obetí na životoch. Ďalších 272 ľudí utrpelo zranenie. Informovalo o tom v pondelok egyptské ministerstvo zdravotníctva citované panarabskou televíznou stanicou Al-Arabíja. Armádne velenie, ktoré fakticky vládne krajine, vyhlásilo po nepokojoch zákaz nočného vychádzania v Káhire. Platí do siedmej ráno.

Konflikt v káhirských uliciach, ktorý bol doteraz najväčším od revolučných udalosti na námestí Tahrír, sa začal pokojnou demonštráciou asi 2 000 koptských kresťanov, ktorí protestovali proti nedávnemu vypáleniu kostola v provincii Asuán a proti vládnucej armáde, ktorá podľa nich podobné incidenty nechce vidieť. Kresťanský kostol postavili len nedávno. Bolo to však v rozpore s doteraz platným kontroverzným zákonom o výstavbe kostolov. Práve jeho zmena mala byť jedným z bodov pondelkového rokovania Najvyššej rady ozbrojených síl.

Kresťania tvrdia, že nedeľňajší protest za zvrhol na násilie po tom, čo sa do davu zamiešali ľudia v civile a začali robiť „poriadky“. Následne protest prerástol do násilných konfliktov kresťanov s moslimami, do ktorých sa aktívne zapojili aj policajti a vojaci. Výsledkom bol masaker, ktorý podľa pozorovateľov mohol dopadnúť aj horšie. Vojenská junta totiž použila proti demonštrantom doteraz najväčšiu silu.

„Armáda, ktorá v prvej etape konfliktu sa len nečinne prizerala, napokon vyslala tanky, ktoré rozdrvili protest pod svojimi pásmi,“ informovala BBC Sandra, svedkyňa udalosti. Egyptské štátne médiá o nej informovali iba skusmo. Egypťanka býva v byte na siedmom poschodí neďaleko budovy televízie. „Nikdy som nevidela zomierať ľudí. Na chvíľu sme spoločne s matkou onemeli v šoku,“ vracia sa žena k tragickej udalosti. Z okna domu, iba štyri bloky od nílskej strany budovy televízie, videla všetko ako na dlani.

„Keď som sa vrátila okolo piatej domov, videla som pod oknami zhromaždenie protestujúcich. V tom čase sa tam však nič nedialo. Tri dni predtým sa konali podobné protesty.“ Ibaže okolo šiestej vraj dorazili na miesto protestu ďalší nespokojenci. „Ťažko povedať, koľko ich bolo. Možno stovky. Napokon sa objavila armáda. Na tankoch, ktoré doslova ľudí prevalcovali. Ľudia utekali a kričali. Strieľalo sa a telá odtiahli. Nevieme, kto to urobil,“ vraví Sandra.

Podľa nej demonštranti reagovali zapálením ohňa, ktorý ich oddelil od vojakov. Keď sa situácia začala relatívne upokojovať, objavili sa radikálni moslimovia a prevolávali heslá. Vraj chcú islamskú krajinu. Svedkyňa, ktorá zdôraznila, že celá udalosť sa odohrávala pod jej balkónom, vyjadrila obavy, že násilie medzi moslimami a kresťanmi môže pokračovať s ešte väčšou silou.

Koptskí kresťania, ktorí tvoria desať percent egyptskej populácie, neskrývajú obavy, že po páde Mubarakovho režimu by sa k moci mohli dostať ultrakonzervatívni moslimovia. A vraj odtiaľ je už iba skok k potlačeniu kresťanstva v Egypte.

Obavy však má aj väčšina Egypťanov. Deväť mesiacov po zvrhnutí Mubaraka totiž v krajine prekvitá zločinnosť, zhoršuje sa hospodárska situácia a radikálni islamisti čoraz otvorenejšie koketujú s možnosťou prevziať politickú moc. Najnovšie to potvrdzuje aj prieskum zverejnený v nedeľu v novinách Al-Ahram. Skoro 50 percent respondentov neskrýva strach z budúcnosti. Iba 12 percent je v tomto smere optimistami. Polovica zo skoro 2 500 opýtaných považuje za hlavný problém hospodársky pokles, zatiaľ čo 40 percent sa obáva rastu zločinnosti. Charakteristické pre súčasnosť je, že len 0,7 percenta Egypťanov považuje za prvoradú otázku demokracie spoločnosti a 3,4 percenta za také považuje boj s korupciou.

A tak niektorých analytikov neprekvapuje, že v čase, keď Egypťania potrebujú demokratické inštitúcie, dôveruje politickým stranám iba 23,8 percenta ľudí. Zato armáda má stále vysoký kredit. Podľa spomínaného výskumu až 90 percent respondentov podporuje Najvyššiu radu ozbrojených síl.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku