Absurdné riziko. Tak označila európska tlač grécke referendum

02.11.2011 14:49
Papandreu, Sarkozy, Merkelová
Grécky premiér Jorgos Papandreu (vľavo) úmyslom vypísať referendum o pomoci eurozóny rozhneval európskych lídrov. Na snímke s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Autor: ,

Komentáre európskej tlače posudzujú rozhodnutia gréckeho premiéra Jorgosa Papandrea vypísať referendum o pomoci eurozóny prevažne negatívne. Myslia si, že je to zbytočné riziko alebo priamo zneváženie ponúknutej pomoci. Poukazujú pritom najmä na ďalšiu neistotu na finančných trhoch. Objavujú sa však aj názory, že Papandreov krok nemusí byť zase až tak zlý a ak by vyšiel, bude výsledok rozhodne lepší a pevnejší ako akýkoľvek iný.

„Rozhodnutie Papandrea nechať o záchrannom pláne rozhodovať všeľudovým hlasovaním ohromilo všetky európske hlavné mestá a otriaslo trhy,“ píše francúzsky denník la Croix.

Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…]

„Môže sa ukázať ako mimoriadne nebezpečné čakať niekoľko mesiacov na prijatie plánu, ktoré má pritom Grécku poskytnúť oddychový čas. Záchranný plán bol vytvorený pre to, aby stlmil nedôveru trhov a preukázal, že eurozóna si dokázala vytvoriť primerané a funkčné mechanizmy solidarity. Tieto mechanizmy však nie sú nepriestrelné a môžu byť gréckou hypotékou narušené, aj keď sú lídri EÚ pevne rozhodnutí prijaté opatrenia každopádne presadiť,“ dodáva.

Ďalší francúzsky denník Le Monde považuje Papandreovo rozhodnutie o referende za „bláznivú stávku“. „Všetky grécke politické sily a radoví občania budú s prijatím pomoci súhlasiť, keď o nej budú dôkladne informovaní,“ tvrdí Papandreu. Avšak ulice i prieskumy verejnej mienky zatiaľ ukazujú práveže pravý opak. Ťažko uveriť tomu, že by Papandreu toto referendum nasadil do hry len pre to, aby dosiahol vyrokovanie nových, pre Grécko výhodnejších podmienok pomoci eurozóny. Súčasný prekvapujúci ťah Atén však otvára možno do januára novú fázu neistoty, čo je najhorší zo všetkých scenárov. Vnucuje sa tak otázka, či Grécko skutočne patrí do eurozóny," uzatvára denník.

Papandreu chce zlomiť domáci odpor, myslí si Volksrant

Podľa holandského denníka de Volksrant sa Papandreu skôr ako vyjednanie nových podmienok usiluje o zlomenie domáceho odporu proti ozdravnej politike svojej vlády a chce postaviť kritikov pred hotové fakty. „Aj pre tento prípad však platí príslovie, že by liek mohol mať horší následok ako ochorenie samotné. Grécko sa môže vyvarovať bankrotu len pri absolútnej zodpovednosti a vytrvalosti svojich politických lídrov. Ak by k referendu došlo, musela by otázka znieť úplne jasne: Chcú Gréci zostať v eurozóne alebo z nej odísť? Nič iné neexistuje.“

Rakúsky liberálny denník Salzburger Nachrichten si na rozdiel od ostatných myslí, že „hysterické vzrušenie okolo návrhu referenda by mohlo čoskoro utíchnuť“. "Konkrétne po tom, keď vyjde to, čo sa referendom zamýšľa a čo je v pozadí plánu aténskej vlády. Doteraz totiž grécka ulica akýkoľvek záchranný plán odmieta a bojuje proti nemu. Demonštranti pritom nebojujú proti hrejivému dažďu miliárd z vreciek európskych daňových poplatníkov, ale proti tvrdým, aj keď nevyhnutným úsporným opatreniam, ktoré dopadajú na radových Grékov. Oslabená vláda si preto chce podľa odhadov referendom zaobstarať požehnanie ľudu a zaviazať občanov k plneniu úspor práve tým, že ich nechá rozhodnúť o budúcnosti bankrotujúceho štá­tu.

„Protestovať proti ostrej sanačnej politike vlády a ešte ostrejším kontrolám medzinárodných veriteľov je jedna vec. Ale hlasovať v referende za to, aby celá záchranná akcia bola odmietnutá a tým riskovať takmer istý bankrot svojej krajiny, je niečo úplne iné,“ vyvodzuje denník.

Maďarský denník Magyar Nemzet si všíma iný aspekt. „História gréckeho členstva v EÚ je poznamenaná tak falšovanými štatistikami a výdavkami, ktoré ďaleko prekračujú vlastné možnosti, ako aj vysokými požiadavkami a vydieraním s údajne demokratickým rozhodnutím. To priamo vnucuje otázku: Ak by sa v súlade s Lisabonskou zmluvou 500 miliónov obyvateľov EÚ spýtali, či majú Gréci opustiť nielen eurozónu, ale aj úniu, považoval by Papandreu výsledok hlasovania tiež za demokratický?“ pýta sa denník.

Švajčiari nechápu hnev zvyšku Európy

Švajčiarsky denník Basler Zeitung s ohľadom na tradične rozvinutú „priamu demokraciu“ v helvétskej konfederácii nechápe odpor Európy proti referendu, ktoré Grécko navrhlo. „V minulosti Európa vybuchovala do protestov, keď nejaký kráľ chcel svojich nespokojných poddaných rozdrviť jazdectvom, teraz sa šíri rozhorčenie, keď sa jeden premiér usiluje o demokratické referendum. Tu sa prejavuje, na čo by Európa mala dbať – na návrat k demokracii. Občas to totiž vyzerá, ako by sme vstupovali do nejakej epochy obnovy starých poriadkov. Aj v reakčných časoch po francúzskej revolúcii uvrhli do väzenia každého, kto požadoval referendum. Zatiaľ ešte Papandreu nebol zatknutý a dúfajme, že sa toho ani nedožijeme. Pretože presadzuje to jediné správne riešenie,“ uzatvára denník.

Aj ďalší švajčiarsky denník Tages-Anzeiger rozmýšľa rovnako. „Je to odvážny, oslobodzujúci ťah. Grécky premiér Papandreu nepodal demisiu a nežiada nové voľby. Bola to ľahšia cesta a zbavovala by ho zodpovednosti. Tu ale nejde len o Papandreovu politickú budúcnosť ani o budúcnosť celej EÚ, ak by euro padlo. Aj Gréci stoja pred zásadnou otázkou, či chcú zmeniť svoj život. Musia zmeniť svoje zvyky, svoj vzťah k štátu a spoločenstve, ak chcú naďalej žiadať pomoc únie. A o tom by mali Gréci mať možnosť rozhodnúť sami,“ uzatvára.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku