Americký seržant dostal doživotie. Zabíjal civilistov a usekával im prsty

Seržanta americkej armády Calvina Gibbsa odsúdil vojenský súd na doživotie po tom, čo ho uznal za vinného v prípade vrážd neozbrojených afganských civilistov. O podmienečnom prepustení môže Gibbs, ktorý si nechával prsty svojich obetí ako trofeje, požiadať o osem a pol roka.

11.11.2011 10:28
Calvin Gibbs Foto: ,
Portrét odsúdeného seržanta Calvina Gibbsa zhotoveného počas súdneho procesu.
debata (2)

Rozhodnutie súdu zavŕšilo 18-mesačné vyšetrovanie jedného z najohavnejších zločinov, akého sa americkí vojaci počas bojov v Afganistane dopustili.

Gibbs ako veliteľ americkej jednotky, ktorá slúžila v provincii Kandahár a nazývali sa „tím zabijakov“, nabádal svojich podriadených k vraždeniu afganských civilistov pre zábavu. Skupina na Afgancov útočila, aj keď vedela, že nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Vedľa tiel zavraždených potom pohádzala zbrane, aby to vyzeralo, že to boli bojovníci.

26-ročný Gibbs obvinenia popieral a tvrdil, že jeden Afganec zomrel v boji a že so smrťou dvoch ďalších nemá nič spoločné. Usekávanie prstov a vytrhávanie zubov z tiel mŕtvych potom prirovnal k odnímaniu parohov z jeleňa. Porota však argumentáciu muža, ktorý Afgancov opakovane označoval za divochov, neprijala a po štyroch hodinách ho uznala za vinného v prípade troch vrážd, sprisahania a ďalších obvinení.

V Gibbsovej jednotke pôsobilo celkom päť vojakov. Jeden z nich, ktorého považovali za Gibbsovu pravú ruku, bol v marci odsúdený na 24 rokov. Ďalší traja vojaci čelia obvineniu z vraždy. Dvaja z nich počas procesu vypovedali proti Gibbsovi, ktorého opísali ako impozantného a po krvi bažiaceho vodcu. Gibbsov právnik ich svedectvo označil za sprisahanie, ktorým sa vraj chcú vyhnúť vyššiemu trestu pre seba.

2 debata chyba