Na Taiwane chce vládnuť prvá žena

Na začiatku to vyzeralo na jasný súboj. Taiwanský úradujúci prezident Ma Jing-ťiou (61) z Kuomitangu je známym politikom, ktorý v roku 2008 vyhral voľby s náskokom takmer 17 percent. Pred zajtrajším prezidentským hlasovaním sa však o svoju pozíciu strachuje.

13.01.2012 08:56
Tsai Ing-wen, Taiwan Foto:
Tsai Ing-wen (vľavo) sa môže sa stať prvou ženou, ktorá zvíťazí na Taiwane v prezidentských voľbách. Podľa prieskumov pred sobotňajším hlasovaním len tesne zaostáva za úradujúcou hlavou štátu, ktorou je Ma Jing-ťiou.
debata

Líderka Demokratickej progresívnej strany Tsai Ing-wen (54) za ním podľa prieskumoch zaostáva len o tri až šesť percent. Takmer pätina voličov však ešte nebola rozhodnutá.

Historická chvíľa?

V situáciu, keď sa bojuje o každý hlas, môžu zavážiť aj maličkosti. Pre Tsai môže byť istou výhodou, že je žena.

„Je to prvou političkou jednej z hlavných politických strán, ktorá sa na Taiwane stala kandidátkou na prezidentský úrad,“ pripomína Vincent Wei-chen Wang, odborník na taiwanskú politiku z Richmondskej univerzity. „Takže je to historická chvíľa. Doteraz to z taiwanských političiek najďalej dotiahla Annette Luová, ktorá bola viceprezidentkou v rokoch 2000 až 2008. Tsai vyhrala v Demokratickej progresívnej strane primárky a umlčala svojich kritikov, aj keď niektorí boli voči nej skeptickí práve preto, že je žena. Volebné súperenie je však také tesné, že môže získať post hlavy štátu,“ povedal Wang.

„Keď sa pozriem cez ulicu z hotelového okna, vidím tam bilbord, na ktorom je napísané: Tsai Ing-wen, prvá žena na poste prezidenta,“ hovorí Daniel Lynch zo Juhokalifornskej univerzity, ktorý sleduje voľby priamo na Taiwane. „A tieto bilbordy sú všade. Viem si predstaviť, že niektorí ľudia na Taiwane majú problém so ženou prezidentkou. Nie je ich však počuť. Skutočnosť, že Tsai je žena, bude mať však asi pozitívny vplyv na jej výsledok vo voľbách. Nebude to však rozhodujúci faktor,“ uviedol pre Pravdu expert z Americko-čínskeho inštitútu.

Vytvorená alternatíva

Ma uznáva, že boj o udržanie v prezidentskom úrade je skutočne náročný. „Hoci sme toho dosiahli veľa, verejnosť dúfa, že by sme to mohli robiť ešte lepšie. To sa dá pochopiť. Okrem toho sme ľuďom nie vždy vedeli vysvetliť naše úspechy. V tejto oblasti sa budeme musieť zlepšiť,“ citoval hlavu štátu denník New York Times.

Tsai však oponuje, že základy pre väčšinu z toho, čo Ma dosiahol, položila jej Demokratická progresívna strana, keď bola do roku 2008 pri moci.

„Priame lety medzi Taiwanom a Čínou, obchod, turizmus, to všetko sme robili, keď sme boli vo vláde. Ma v tom pokračuje,“ uviedla pre New York Times Tsai.

Ženská líderka tak dokázala vytvoriť alternatívu voči prezidentovi. „Je naozaj pozoruhodne, že Taiwan, kde spoločnosti dominujú muži, možno zvolí za hlavu štátu političku. Pozrite sa na USA. Ešte sme nemali prezidentku ani viceprezidentku,“ uviedol pre Pravdu Clayton Dube z Americko-čínskeho inštitútu, ktorý tiež sleduje voľby na Taiwane.

Na pomoc prišla Tsai aj televízia. Kandidáti mali v decembri niekoľko debát. Kým v prvej prieskumy prisúdil víťazstvo Maovi, v druhej to už bolo nerozhodnejšia a v tretej Tsai podľa divákov dominovala.

„Ukazuje sa ako schopná politička. Kampaň sa tiež sústredí na jej vzdelanie a skúsenosti,“ hovorí Dube o Tsai, ktorá študovala na prestížnej London School of Economics. „Do istej miery sa ňou mladé Taiwanky inšpirujú. Keďže však nie je vydatá, nevnímajú ju ako typický príklad,“ tvrdí expert z Juhokalifornskej univerzity.

Témy kampane

Taiwan si napriek kríze dokázal zachovať vysoký hospodársky rast. V roku 2010 bol viac ako 10 percent HDP, vlani sa pohyboval okolo piatich percent, nezamestnanosť je asi štyri percentá. Ľudí však najmä v mestách trápia veľmi vysoké ceny nehnuteľností a otázkou v kampani je aj prehlbujúca sa priepasť medzi bohatými a chudobnými.

Maova vláda dokázala podporiť ekonomiku tiež zlepšenými vzťahmi s Čínou. Preto aj veľké firmy, ktoré z toho profitujú, väčšinou podporujú súčasného prezidenta. Tsai však práve tento fakt vie využiť.

„Kampaň stavia na tom, že nie všetci ľudia na Taiwane získali z hospodárskeho rastu krajiny. Tsai zdôrazňuje, že sa chce zaoberať ekonomickými rozdielmi,“ vysvetľuje Dube.

Ma vytiahol manželku

Hoci budú teda vo voľbách rozhodovať najmä hospodárske témy, Ma postavil proti Tsai ženu. Do kampane v posledných týždňoch viac zapojil svoju manželku Christinu Chowovú.

„Je to pravdepodobne najpopulárnejšia žena v taiwanskej politike. Neuchádza sa o žiadny úrad, ale ukazuje sa manželom, v reklamách sa objímajú,“ pripomína Dube.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba