Castro vedel, že Kennedyho zabijú, tvrdí bývalý agent

21.03.2012 08:50
Fidel Castro
Pre Fidela Castra bol John Fitzgerald Kennedy boli úhlavnými nepriateľmi. Autor:

"Vyjadrujeme vám úprimnú sústrasť k smrti prezidenta Kennedyho," telegrafuje Fidel Castro do Washingtonu v jednom z mnohých variantov ošúchaného vtipu. Na začudovanie Bieleho domu, že John Kennedy je predsa živý, sa Castro ospravedlňuje, že si zmýlil dátum.

Podľa amerického historika a bývalého agenta však nie je tento vtip ďaleko od pravdy. Kubánsky vodca údajne o pláne zavraždiť amerického prezidenta vedel už skôr, s úhlavným nepriateľom sa však o informáciu nepodelil.

„Fidel presne vedel, čo Harvey Lee Oswald zamýšľa,“ hovorí Brian Latell o spojení medzi vodcom kubánskej revolúcie a Kennedyho vrahom. „Neurobil nič, aby tomu zabránil,“ citoval denník Miami Herald bývalého analytika americkej CIA, ktorý mal počas aktívnej služby pod palcom Latinskú Ameriku. Teraz sa na Miamskej univerzite venuje Kube a dejinám americko-kubánskych vzťahov. O svojej domnienke o vražde bývalého amerického prezidenta napísal knihu Castrove tajomstvá.

„Všetko, o čom píšem, je podložené dokumentmi a zaznamenanými zdrojmi,“ povedal Latell Miami Heraldu. „V knihe nie sú takmer žiadne špekulácie. Netvrdím, že Fidel vraždu nariadil a netvrdím, že Oswald bol pod jeho kontrolou. Možno áno, no to neviem dokázať.“

Oswald, bývalý príslušník námornej pechoty a komunista, bol veľkým Castrovým obdivovateľom. Dva mesiace pred svojím skutkom sa na kubánskej ambasáde v Mexiku pokúsil získať kubánske víza. Havana mu ich však najskôr nechcela vydať s tým, že namiesto pomoci revolúcii jej Oswald svojimi aktivitami v USA škodí. Oswald veľvyslanectvo opustil so slovami, že aby dokázal svoju oddanosť Castrovi, zabije Kennedyho.

Latell predkladá viaceré dôkazy, napríklad výpoveď kubánskeho zbeha, ktorý na Ostrove slobody ako agent tajnej služby monitoroval rádiové aktivity CIA. V deň vraždy Kennedyho, 22. novembra 1963 však údajne dostal rozkaz, aby prerušil svoju rutinnú činnosť a sústredil všetku pozornosť na akékoľvek vysielanie z Texasu. V Dallase pár hodín nato amerického prezidenta zasiahli guľky. „Castro o tom vedel. Vedel, že Kennedyho zabijú,“ povedal podľa knihy po svojom zbehnutí americkým vyšetrovateľom.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku