CIA tajne pomáha s distribúciou zbraní sýrskym vzbúrencom

Pracovníci americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) tajne pomáhajú v Turecku s distribúciou zbraní sýrskej opozícii. Podieľajú sa na rozhodovaní o tom, ktoré skupiny v Sýrii zbrane dostanú.

, 21.06.2012 13:39
Sýria, rebeli Foto: ,
Vyzbrojení sýrski rebeli pripravení na boj s armádou v provincii Homs.
debata (72)

Snažia sa tak zabrániť tomu, aby sa samopaly, granáty či protitankové zbrane ocitli v rukách al-Káidy či ďalších teroristických skupín. Informoval o tom denník The New York Times.

Zbrane sa cez turecké hranice dostávajú prostredníctvom siete sprostredkovateľov, vrátane Moslimského bratstva a platí ich Turecko, Saudská Arábia a Katar.

Administratíva prezidenta Baracka Obamu v minulosti uviedla, že sama zbrane rebelom v Sýrii poskytovať nebude, že tak ale urobia susedné krajiny. Tajná operácia v Turecku je podľa denníka The New York Times zatiaľ najviac známym prípadom obmedzenej americkej podpory vojenskej kampani proti režimu sýrskeho prezidenta Assada, ktorý už viac ako rok krvavo potláča protivládne povstanie.

Ide tiež o súčasť americkej snahy zvýšiť tlak na sýrsky režim v situácii, keď prísnejší medzinárodný postup voči nemu blokuje Moskva. Spojené štáty sa preto so svojimi spojencami spoliehajú na diplomaciu a pomoc pri vyzbrojovaní rebelov.

Američania pritom dúfajú, že ak sa budú podieľať na distribúcii zbraní, získajú viac informácií o sýrskej opozícii a zároveň s ňou nadviažu vzťahy. „Pracovníci CIA tam sú, aby získali nové zdroje a nových ľudí,“ povedal americkému denníku nemenovaný člen jednej arabskej spravodajskej služby.

Spojené štáty zvažujú, že by rebelom v Sýrii pomáhali aj inak. Mohli by im napríklad poskytovať satelitné fotografie a ďalšie spravodajské informácie o rozmiestnení a pohyboch sýrskej armády. Americká vláda by tiež mohla opozícii ponúknuť pomoc s vytvorením jej vlastnej spravodajskej služby. Zatiaľ o tom ale nerozhodla, rovnako ako o ešte agresívnejších krokoch, ako by bolo napríklad vyslanie pracovníkov CIA priamo do Sýrie.

The New York Times podotýka, že boje v Sýrii pravdepodobne v nadchádzajúcich mesiacoch zosilnejú, pretože do krajiny prúdia nové účinné zbrane. Dostáva ich ako opozícia, tak aj vláda. Obama napríklad nedávno obvinil Rusko, že do Sýrie dodáva moderné bojové helikoptéry.

„Boli by sme radi, keby sa skončilo zásobovanie Asadovho režimu zbraňami, pretože sme presvedčení, že už preukázal, že ich používa proti vlastnému civilnému obyvateľstvu,“ povedal Benjamin J. Rhodes, expert na strategickú komunikáciu a zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť USA.

Samotné Spojené štáty až doteraz v súvislosti so Sýriou hovorili predovšetkým o humanitárnej pomoci. Pentagon ale zároveň už dlhšiu dobu skúma, aké sú vojenské možnosti zásahu v konflikte. Zvažuje sa napríklad vytvorenie bezletovej zóny podobne ako v Líbyi či vzdušné sledovanie sýrskej armády.

Američania tiež plánujú, ako by zaistili chemické a biologické zbrane v Sýrii, ak by tam naplno vypukla občianska vojna. Washington však zdôrazňuje, že v súčasnosti o aktívnych vojenských krokoch neuvažuje.

72 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy