V Sýrii nie každý môže všetko

22.06.2012 09:00
Sýria, výbuch, dym
Na amatérskej snímke vidieť dym nad jednou zo štvrtí mesta Homs, v ktorom aj vo štvrtok bojovali vládne jednotky s povstalcami. Autor: ,

Zatiaľ čo jedni zo Sýrie utekajú, iní, a tých je oveľa viac, sa ponáhľajú do krízou zmietanej krajiny.

K tým prvým najnovšie patrí sýrsky vojenský pilot plukovník Hassan Hamada, ktorý vo štvrtok aj so strojom MiG-21 ukončil pravidelný cvičný let v susednom Jordánsku.

Medzi druhých zase patria „v Líbyi bojmi ošľahaní“ a následne cvičení „profesionálni“ vývozcovia revolúcie. Cez Turecko mieria do oblasti bojov medzi vládnymi sýrskymi jednotkami a rebelmi. Práve vzbúrencom pomáhajú odolávať rastúcemu vojenskému tlaku Damasku.

„Viac ako rok trvajúci konflikt si doteraz vyžiadal 15-tisíc obetí na životoch. Od marca 2011 prišlo o život najmenej 10 480 civilistov, 3 715 vojakov a 830 armádnych dezertérov,“ informoval v štvrtok Reuters s odvolaním sa na Sýrske monitorovacie stredisko pre dodržiavanie ľudských práv. Jeho pravidelné spravodajstvo sa už tradične nedá overiť z nezávislých zdrojov.

Navyše spomínané presné čísla získava v krajine, v ktorej podľa mnohých pozorovateľov sme svedkami neprehľadnej občianskej vojny. Okrem tohto spomínaného pravidelné zásobovanie svetových agentúr informáciami zo Sýrie pochádza z Londýna, kde sídli organizácia s dvoma pracovníkmi. Jedným je jej šéf Ramí Abdel Rahmán, bez úplného stredoškolského vzdelania, majiteľ rýchleho občerstvenia, a druhým sekretárka a tlmočníčka v jednej osobe. Potvrdilo to AFP i ruské ministerstvo zahraničia. Napriek tomu majú informácie Rahmána získané podľa neho telefonicky od priamych účastníkov násilných potýčok zelenú v informačnej vojne okolo sýrskej krízy. Najnovšie ochranca ľudských práv od Temže konštatoval, že medzinárodné spoločenstvo napriek pokračujúcemu násiliu „stále mlčí a len monitoruje situáciu“. Varoval, že ak svet nič nepodnikne, krviprelievanie v Sýrii bude pokračovať.

„Násilie sa za posledné dva mesiace zhoršilo a ešte sa zhorší,“ vyhlásil Rahmán. V jednom sa však zhoduje s vládnou sýrskou agentúrou SANA. Ozbrojené potýčky sa odohrávajú predovšetkým v oblasti a v samotnom meste Homs, v ktorom streľba urobila z asi tisícky civilistov rukojemníkov. Nestihli opustiť domovy a uchýliť sa do bezpečia. Zatiaľ čo Damask tvrdí, že je pripravený uskutočniť ich evakuáciu, ale vzbúrenci tomu bránia, povstalci hovoria opak.

Okrem každodenných strát na životoch je najskloňovanejšou témou v Sýrii i za jej hranicami otázka dodávok zbraní. Rusko musí prestať poskytovať zbrane a vojenské zariadenia Sýrii, keďže tým zároveň pomáha pri zabíjaní civilistov. V rozhovore pre ruskú agentúru Interfax to vo štvrtok napríklad povedal námestník generálneho riaditeľa Ligy arabských štátov Ahmed Bin Hillí.

„Každá pomoc násiliu musí prestať, pretože, ak dodávate vojenské zariadenia, pomáhate pri zabíjaní ľudí,“ vyhlásil Hillí. Rovnakú tému, ale z opačného konca, spomenul denník The New York Times. Vo svojom štvrtkovom vydaní informoval, že agenti CIA v Turecku tajne pomáhajú s dodávkami zbraní sýrskej opozícii. Ich úlohou je rozhodovať o tom, ktorá opozičná skupina v Sýrii dostane zbrane distribuované Tureckom, Saudskou Arábiou a Katarom.

Podľa informovaných zdrojov blízkych Pentagonu ide o americké zbrane. Konkrétne o útočné pušky, granátomety a protitankové strely. Prítomnosť agentov odôvodňujú kompetentní „snahou zabrániť, aby sa zbrane nedostali do rúk príslušníkov hnutia Al-Kajdá“, ktorí už aj podľa Washingtonu operujú v krajine. V odôvodnení sa nehovorí akú garanciu majú americkí ,,kontrolóri" v tom, že aj „v preverených“ opozičných skupinách nie sú už infiltrovaní radikáli z Al-Kajdá.

„Pracovníci CIA sú tam preto, aby získali nové zdroje a nových ľudí,“ povedal denníku nemenovaný zdroj z jednej arabskej spravodajskej služby. Zároveň potvrdil, že USA zásobujú vzbúrencov aj fotografiami zo špionážnych satelitov zachycujúcich pohyb a rozmiestnenie vládnych jednotiek. Washington dokonca vraj uvažuje pomôcť pri vybudovaní priamo v Sýrii spravodajského centra povstalcov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku