Albrightová a spol. točia v Kosove veľký biznis

23.08.2012 08:12

Bývalá americká ministerka zahraničia Madeleine Albrightová a ďalší významní americkí politici podľa chorvátskej tlače skupujú kľúčové podniky v Kosove. Denník Jutarnji list sa pozastavuje nad prílevom amerického kapitálu do Kosova.

Spoločnosť Albright Capital Management, ktorej vlastníkom je Albrightová, sa údajne s ďalšími ôsmimi spoločnosťami zúčastňuje na privatizácii kosovského Telekomu. Podľa zákulisných informácií je vraj výberové konanie ušité na mieru práve firme Albrightovej, ktorá sa výrazne angažovala v riešení otázky nezávislosti Kosova.

Privatizácia Telekomu bola nedávno už skoro dokončená, keď náhle odstúpil Chorvátsky Telekom, väčšinovo vlastnený nemeckým Deutsche Telekom. Nemeckí investori ustúpili údajne preto, že bývalí šéfovia firmy sú v Kosove trestne stíhaní za korupciu.

Kosovský Telekom má viac ako milión predplatiteľov v mobilnej sieti a asi 100 000 užívateľov pevných liniek. Albrightová už vlani zarobila 20 miliónov eur vďaka predaju vlastníckeho podielu v telekomunikačnej firme Ipko slovinskému Telekomu.

Podľa chorvátskeho denníka je americký vplyv v Kosove obrovský už od roku 2000. Napríklad generál NATO Wesley Clark, ktorý velil spojeneckým operáciám pri kosovskej kríze v roku 1999, sa chystá kúpiť hnedouhoľné lignitové bane a zaoberať sa výrobou kvapalného paliva z tohto menej kvalitného uhlia.

Kosovo je piate vo svetovom rebríčku nálezísk lignitu, ale výrobe paliva sa vo svete venujú iba čínski experti. Jutarnji list Clarkov zámer považuje za nebezpečné experimentovanie v balkánskom teritóriu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku