Dlh USA rekordne stúpol, Clinton ale tvrdí, že Američania sa už majú lepšie

Bývalý americký prezident Bill Clinton na zjazde demokratov v Charlotte v Severnej Karolínii oficiálne nominoval súčasného šéfa Bieleho domu Baracka Obamu na prezidenta. V takmer päťdesiatminútovom prejave vášnivo obhajoval jeho politiku a zároveň podrobil zdrvujúcej kritike republikánov. Vyčítal im napríklad aj neznalosť aritmetiky. Obama, ktorý sa k nemu po skončení prejavu pripojil na pódiu, prijme nomináciu vo štvrtok, teda v záverečný deň zjazdu.

06.09.2012 09:19
Clinton, Obama Foto:
Bývalý americký prezident Bill Clinton (vpravo) a americký prezident Barack Obama na nominačnom zjazde Demokratickej strany.
debata (7)

„Chcem nominovať muža, ktorý je navonok pokojný, vovnútri však horí pre Ameriku,“ vyhlásil Clinton, ktorý si okamžite získal publikum na zjazde, ktoré ho potom odmeňovalo častým potleskom a ováciami. Obamu, s ktorým v minulosti mal značne chladné vzťahy, opísal ako muža, ktorý je zárukou opätovnej prosperity Američanov, muža, ktorý by mal dokončiť rozrobenú prácu a ktorý sa dokáže preniesť cez stranícke konflikty. Ukázal to podľa neho vtedy, keď do svojej vlády menoval hneď niekoľko demokratov, ktorí v minulých primárkach podporovali Clintonovu ženu Hillary, vrátane jej samotnej.

„Demokracia jednoducho nemusí byť krvavý šport, ale čestný podnik,“ povedal bývalý prezident. Republikánom vyčítal, že sa ich strany zmocnilo extrémne krídlo, ktoré je plné nenávisti voči súčasnému šéfovi Bieleho domu.  „Aj keď s republikánmi často nesúhlasím, nikdy som sa ich nenaučil nenávidieť tak, ako krajná pravica, ktorá teraz túto stranu ovláda, a ktorá podľa všetkého nenávidí prezidenta Obamu a demokratov,“ podotkol Clinton.

Clinton je presvedčený, že Obama zastavil prepad ekonomiky

Značnú časť svojho prejavu, ktorý bol do značnej miery improvizovaný a pripraveného textu sa držal len rámcovo, potom venoval podrobnému vyvráteniu údajných republikánskych neprávd o súčasnom prezidentovi a jeho politike. Američania sa podľa neho v rozpore s tým, čo hovoria protivníci demokratov, majú lepšie ako pred štyrmi rokmi. Obama, ktorého nomináciu potvrdili delegáti hlasovaním, vraj zastavil prepad ekonomiky a masívny úbytok pracovných miest.

Clinton uviedol, že za posledných 29 mesiacov v americkom súkromnom sektore vznikli milióny pracovných pozícií. A bolo by ich vraj viac, keby republikáni vlani v Kongrese nezablokovali Obamove plány na podporu tvorby pracovných príležitostí. „Prezident Obama tak vytvoril nových 4,5 milióna miest, republikáni v Kongrese nula,“ povedal bývalý americký prezident.

Bývalý americký prezident Bill Clinton (vpravo)... Foto: TASR
Clinton, Obama Bývalý americký prezident Bill Clinton (vpravo) sa ukláňa americkému prezidentovi Barackovi Obamovi.

Zároveň uznal, že situácia v krajine stále nie je dobrá, žiadny prezident by však podľa neho nenapravil tak vážne problémy za štyri roky. Obama by preto podľa Clintona mal dostať dôveru aj v ďalšom období. Republikáni by vraj naopak v prípade víťazstva ohrozili v USA sociálne výdobytky vrátane zdravotnej starostlivosti. „Plán prezidenta Obamu znižuje dlh, ctí si naše hodnoty a zjasňuje budúcnosť pre naše deti, rodiny a krajinu,“ poznamenal Clinton.

Vrátil sa aj k svojmu pôsobeniu v Bielom dome, ktoré teraz mnoho Američanov považuje za posledné obdobie skutočnej prosperity. „Ľudia sa ma stále pýtajú, ako je to možné, že sme dosahovali prebytkový rozpočet. Aké nové myšlienky sme priniesli? Vždy im dávam jednoslovnú odpoveď: aritmetika,“ povedal Clinton.

Rekordný štátny dlh výrazne narástol práve za vlády Obamu

Práve s aritmetikou podľa neho majú problém republikáni. Ak by splnili svoje plány daňových škrtov vo výške piatich biliónov dolárov, znamenalo by to podľa neho buď odstránenie toľkých daňových výnimiek, že by väčšine Američanov odvody stúpli, rozvrátenie verejných rozpočtov, alebo ďalšie zadlženie krajiny. Štátny dlh Spojených štátov v súčasnosti stúpol na rekordných 16 biliónov dolárov. Výrazne pritom narástol práve počas vlády Baracka Obamu.

Obama svoje plány na zjazde predstaví v noci zo štvrtka na piatok stredoeurópskeho času. Podľa pôvodných plánov mal prehovoriť na štadióne amerického futbalu pod šírym nebom. Demokrati však nakoniec jeho prejav presunuli do arény Time Warner Cable, kde sa koná celý zjazd. Odôvodnili to obavami z prietrže mračien, podľa zlých jazykov však za tým bol aj nedostatočný záujem o prezidentovo vystúpenie.

Demokratického zjazdu sa zúčastňuje 5 556 delegátov a 407 náhradníkov. Akciu sleduje 30-tisíc zástupcov médií a osobitní hostia. Republikáni svoj zjazd mali minulý týždeň v Tampe na Floride.

7 debata chyba