Už krátko po páde dvoch veží WTC sa začali objavovať mnohé názory, kto v skutočnosti stál za útokmi. Konšpirátori sú presvedčení, že správa vládnej komisie o príčinách tragickej udalosti pokrivkáva. Pozrite si stručný prehľad niekoľkých hlavných teórii konšpirátorov snažiacich sa vyvrátiť oficiálnu verziu udalostí z utorkového rána spred 11 rokov.
***** Prvou základnou otázkou je, prečo proti lietadlám uneseným islamskými radikálmi nezasiahli stíhačky americkej armády, najlepšie vyzbrojených ozbrojených síl na svete. Oficiálne verzia tvrdí, že zariadenie umožňujúce lokalizovať stroj únoscovia buď vypli, alebo inak zmanipulovali. Zlyhať údajne mala aj komunikácia medzi leteckými kontrolami. Podľa autorov konšpiračných teórií stíhačky vraj dostali od vtedajšieho viceprezidenta Dicka Cheneyho nariadenie zostať na zemi a voči uneseným lietadlám nezasahovať.
***** Ďalším oporným bodom neoficiálnych teórii je podozrivo rýchly pád budov WTC, do ktorých lietadlá narazili. Oficiálna verzia hovorí, že nárazy strojov a následný požiar poškodili oceľové nosné časti budov tak závažne, že tie sa v dôsledku ohňa zrútili. Konšpirátori to však odmietajú a hovoria o riadenej demolácii, keďže podľa nich nie je možné, aby oceľové základy nevydržali taký veľký požiar, aký vypukol 11. septembra. Budovy mali totiž byť projektované tak, aby nárazy lietadiel zvládli bez vážnejších dôsledkov. Rátať sa malo aj s výbuchom a silou požiaru po náraze veľkého dopravného lietadla plne natankovaného leteckým palivom.
***** Ďalšou neobjasnenou otázkou zostáva osud ďalších dvoch lietadiel, z ktorých jedno malo naraziť do budovy Pentagonu a druhé sa zrútilo do poľa v štáte Pensylvánia. Odporcovia tvrdia, že po stroji havarovanom v Pentagone sa nenašli žiadne trosky, kým pensylvánske ich po sebe zanechalo príliš málo na také veľké lietadlo. Autori konšpiračných teórií preto hovoria o zásahu rakety, ktorá spôsobila, že trosky lietadla sa rozptýlili po okolí. Oficiálna teória však tvrdí, že únoscov premohli pasažieri a následný chaos na palube stroja spôsobil jeho pád.
***** Tromfovým esom konšpirátorov však zostáva záhada pádu budovy s označení Tower 7. Tá sa zrútila niekoľko hodín po náraze lietadiel do „dvojičiek“. Budova však nebola poškodená žiadnym útokom, no napriek tomu sa zrútila za menej ako tri sekundy. Oficiálna teória hovorí o závažnom poškodení nosníkov niekoľko hodín trvajúcim požiarom, ktorý sa rozšíril z rúcajúcich sa „dvojičiek“. Konšpirátori sa však čudujú, ako môže kolaps mrakodrapu spôsobiť oheň, ktorého oceľová štruktúra by mala byť schopné odolávať oveľa dlhšiu dobu ako iba niekoľko hodín. Podľa konšpirátorov v budove Tower 7 mali svoje kancelárie aj Ústredná spravodajská služba (CIA) či Pentagon, a teda podľa nich práve tu sa mala celá akcia pripravovať. Všetky dôkazy tak bolo potrebné zniesť zo sveta, tvrdia konšpirátori a poukazujú na fakt, že Tower 7 by bola prvým a jediným mrakodrapom na svete, ktorý sa zrútil následkom ohňa.
USA si pripomínajú 11 rokov od útokov
Spojené štáty si v utorok pripomenú jedenáste výročie útokov na Svetové obchodné centrum (WTC) v New Yorku a na Pentagon vo Washingtone. Do mrakodrapov WTC, symbolu amerického obchodu, vrazili 11. septembra 2001 dve unesené dopravné lietadlá s cestujúcimi na palube. Obe veže sa následne zrútili a v ich troskách zahynulo takmer tritisíc osôb. Tretie lietadlo nasmerovali teroristi na washingtonský Pentagon a štvrté unesené lietadlo havarovalo neďaleko Pittsburghu.
Udalosti z 11. septembra 2001 podnietili Američanov k vojenskej invázii do Afganistanu a neskôr aj do Iraku. Útoky teroristov však nesmerovali len voči USA. Z pomsty za spojenectvo s Američanmi vo vojne v Iraku al-Kájda podnikla krvavé útoky na Londýn i Madrid, pri ktorých zahynuli stovky ľudí.
Na smutné výročie zareagovali aj volebné tímy oboch uchádzačov o post amerického prezidenta. Aktuálny šéf Bieleho domu Barack Obama aj jeho vyzývateľ v novembrových voľbách, republikán Mitt Romney, zastavia svoju kampaň a zúčastnia na spomienkových udalostiach. Kým Obama si spolu s manželkou obete uctí minutou ticha v Bielom dome a následne sa presunie do Pentagonu, Romney vystúpi s prejavom v štáte Nevada. Viceprezident Joe Biden zase zavíta do Pensylvánie na miesto, kde padlo jedno z unesených lietadiel.
Chronológia udalostí z 11. septembra 2001
Spojené štáty si v utorok pripomenú jedenáste výročie teroristických útokov na Svetové obchodné centrum (WTC) v New Yorku a na Pentagon vo Washingtone. Agentúra SITA pri tejto príležitosti chronológiou zhrnula oficiálny priebeh udalostí spred viac ako desaťročia a ďalších na to nadväzujúcich udalostí.
8:46 – Lietadlo spoločnosti American Airlines vrazilo do severnej 110-poschodovej veže WTC v New Yorku. Boeing 757 mal letieť z Bostonu do Los Angeles. Úrady zo začiatku predpokladali, že ide o nehodu.
9:03 – Do južnej, tiež 110-poschodovej veže WTC, vrazilo lietadlo spoločnosti United Airlines, Boeing 757, ktorý mal letieť z Bostonu do Los Angeles.
9:29 – Americký prezident George W. Bush, ktorý bol na návšteve školy na Floride, prehovoril v priamom prenose k Američanom: "Je to pre nás národná tragédia. Dve lietadlá vleteli do WTC. Ide jednoznačne o teroristický útok na našu krajinu,” uviedol.
9:39 – Lietadlo spoločnosti American Airlines Boeing 757 na linke Washington – Los Angeles vrazilo do Pentagonu, časť budovy sa ocitla v plameňoch.
9:43 – Evakuovali Biely dom a Kapitol.
9:45 – Federálny letecký úrad po prvýkrát v histórii USA zastavil všetky civilné lety a všetky stroje, ktoré boli vo vzduchu, museli okamžite pristáť na najbližšom letisku.
9:58 – Padla južná veža WTC.
10:03 – Unesené lietadlo spoločnosti United Airlines, ktoré smerovalo z New Jersey do San Francisca, havarovalo neďaleko Pittsburghu.
10:28 – Padla severná veža WTC.
10:50 – Zrútila sa časť budovy Pentagonu vo Washingtone.
16:25 – Zastavili sa všetky finančné operácie na amerických trhoch.
17:20 – Zrútila sa 47-poschodová budova 7 patriaca k WTC.
13. septembra 2001
Americký minister zahraničia Colin Powell potvrdil, že USA považujú za organizátora útoku Usámu bin Ládina.
15. september 2001
Pakistan sľúbil Washingtonu plnú spoluprácu. Hnutie Taliban pohrozilo svätou vojnou tým, ktorí pomôžu USA pri útokoch na Afganistan.
17. septembra 2001
Newyorská burza bola opäť otvorená.
18. septembra 2001
Bezpečnostná rada OSN vyzvala Taliban, aby vydal bin Ládina.
20. septembra 2001
Bush v prejave pred členmi Kongresu povedal, že dôkazy, ktoré vyšetrovatelia nazhromaždili, ukazujú na voľne prepojené teroristické organizácie známe ako al-Kájda.
2. mája 2011
Americký prezident Barack Obama potvrdil, že najhľadanejší terorista sveta Usáma bin Ládin je mŕtvy. Zabili ho pri pozemnej operácii americké jednotky v pakistanskom meste Abbottabád.