Radikáli sa budú usilovať o vytvorenie islamského štátu v Sýrii

Ozbrojené skupiny sýrskych islamistov sa nepripoja k novej opozičnej koalícii, pretože majú iné ciele ako táto novo zriadená skupina. Ich zámerom je vytvoriť v Sýrii islamský štát, zatiaľ čo koalícia usiluje o zvrhnutie súčasnej vlády a nastolenie demokracie.

19.11.2012 11:30
debata (1)

K najväčším islamistickým skupinám patria front An-Nusrá a Liva at-Tavhíd, ktoré sa zúčastňujú bojov o Halab. Obe skupiny dnes svoj postoj zverejnili na videu. „My, ktorí bojujeme v meste Halab a tamojšej provincii, odmietame sprisahania reprezentované tým, čo sa nazýva Národná koalícia. Spoločne presadzujeme nastolenie spravodlivého islamského štátu,“ tvrdí na videu za obe skupiny hovorca s bradou. Ten sedel pri stole, na ktorom ležal korán, spolu s asi 30 mužmi. Tento postoj zastáva okrem dvoch spomínaných skupín údajne ďalších dvanásť organizácií.

Radikálne skupiny sa prihlásili k niekoľkým atentátom proti súčasnej vláde. Väčšina z nich pôsobí na sýrskom severe, ktorý je z veľkej časti v rukách opozície.

Jej zástupcovia pred týždňom v Katare vytvorili Národnú koalíciu síl revolúcie a sýrskej opozície, ktorá má zastupovať všetky opozičné sily a v budúcnosti zostaviť prechodnú vládu. S ňou potom budú môcť krajiny podporujúce opozíciu rokovať a uvažuje sa aj o možnosti vojenskej pomoci.

1 debata chyba