Syn Ariela Šarona by konflikt s Gazou riešil raz a navždy - zničením

Pobúrenie v arabskom svete vyvolal syn bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona, keď vyzval na ničivú a rozhodujúcu vojenskú akciu proti pásmu Gazy. V denníku The Jerusalem Post Gilad Šaron navrhol, aby Izrael zničil celé pásmo Gazy a uvažoval podobne ako USA, keď sa rozhodli použiť proti Japonsku atómové bomby.

19.11.2012 12:08
debata (26)

„Musíme zrovnať so zemou celé štvrte Gazy, celú Gazu. Američania neskončili Hirošimou – Japonci dostatočne nekapitulovali. A preto zasiahli aj Nagasaki,“ tvrdí Gilad Šaron. Svoj názor nevylučovať z operácie civilistov odôvodňuje tým, že „tí ľudia nie sú nevinní“. „Prečo? Pretože zvolili Hamas,“ napísal Šaron. Radikálne hnutie Hamas vládne pásmu Gazy od roku 2007 a o rok skôr zvíťazilo v parlamentných voľbách.

Šaron neverí tomu, že by súčasná vojenská operácia proti pásmu Gazy priniesla skutočný pokoj na izraelský juh, ktorý radikáli ostreľujú raketami. Vo svojom komentári poukazuje na podobné prípady z minulosti, keď sa síce podarilo vlnu raketových útokov zastaviť, ale sporadické ostreľovanie južného Izraela pokračovalo aj potom.

„Život v hrozbe smrti nie je životom, s tým sa nesmieme zmieriť. Operácie, hoci razantné, nestačia, musíte vedieť, ako s tým navždy skoncovať. Ak nie je jasné, či lopta prešla cez čiaru, nie je isté, že ste dali gól. Lopta musí vletieť do siete tak, aby to všetci videli. Víťazný pokrik znie ako Tarzanov krik, vďaka ktorému sa celá džungle dozvie, kto zvíťazil. Aby ste to dosiahli, musíte urobiť niečo, z čoho sa protistrana nespamätá, čo nemôže prežiť, a tým naše terajšie bombardovanie nie je,“ píše Šaron.

O obyvateľoch Gazy povedal, že nie sú nevinnými rukojemníkmi Hamasu, pretože túto organizáciu zvolili a za to musia niesť dôsledky. „Nemáme územné nezhody so štátom v Gaze, neokupujeme ho, a napriek tomu sa z neho útočí na našich občanov. Prečo majú žiť pod raketovou paľbou a my bojovať so zviazanými rukami? Nezaútočili by sme na Damask, keby Sýrčania začali ostreľovať naše mestá? Nečelila by Havana dôsledkom, keby Kubánci začali strieľať na Miami? Odstrašením rozumiem toto: ak ty vystrelíš na mňa, vypálim ja na teba. Nie je dôvod na to, aby štát Gaza beztrestne strieľal na naše mestá,“ tvrdí Šaron.

Syn bývalého premiéra je toho názoru, že ku skutočnému prímeriu sa dá dospieť len ochromením pásma v podobe jeho odstrihnutia od elektriny a pohonných hmôt. „V tom prípade by síce zábery z Gazy neboli príjemné, ale víťazstvo by bolo rýchle a životy našich vojakov a civilistov ušetrené,“ usudzuje Šaron, ktorého názory sú v arabskom svete považované za výzvu ku genocíde.

Izraelská armáda sa už zmocnila aj televíznej stanice al-Aksá vysielajúcej na území pásma Gazy ovládaného militantným hnutím Hamas. Židovský štát to zdôvodnil tým, že prostredníctvom kanála chce vysielať „varovania“ pre miestnych obyvateľov. Al-Aksá problémy s vysielaním priznala, novi­nári pôsobiaci v Gaze však žiadne varovania izraelskej armády v jej vysielaní nezachytili. Izrael sa ešte v nedeľu zmocnil aj palestínskych rozhlasových staníc.

Bombardovanie židovského štátu v pondelok pokračovalo už šiestym dňom a podľa posledných informácií si vyžiadalo 90 obetí na palestínskej a tri na izraelskej strane. Izrael zbombardoval viac ako 1000 objektov v Gaze a Hamas odpálil na jeho územie asi 500 rakiet.

26 debata chyba