Pápež podporil tézu, že Ježiš sa narodil skôr ako v roku nula

23.11.2012 12:38
pápež Benedikt XVI.
Pápež Benedikt XVI. Autor:

Pápež Benedikt XVI. sa vo svojej novej knihe pridal na stranu tých odborníkov, ktorí tvrdia, že Ježiš Kristus sa narodil o niečo skôr ako v roku nula moderného letopočtu. V oblasti biblických štúdií nejde o revolučný objav - na skoršom roku Kristovho narodenia sa vedci zhodujú takmer jednomyseľne. Hlava katolíckej cirkvi ale súhlas s týmto názorom vyslovila prvýkrát.

Benedikt začal písať životopisnú trilógiu venovanú Ježišovi ešte ako kardinál Joseph Ratzinger. Prvé dva diely vyšli v rokoch 2007 a ​​2011, posledná časť nazvaná L? Infanzia di Ges? (Ježišovo detstvo) sa začala predávať tento týždeň.

„Výpočet začiatku nášho kalendára, ktorý stojí na roku Ježišovho narodenia, vykonal Dionysius Exiguus, ktorý sa vo svojich prepočtoch o niekoľko rokov pomýlil. Skutočný dátum Ježišovho narodenia je skorší,“ napísal pápež v biografii, ktorá vyšla v náklade jeden milión výtlačkov v 50 krajinách .

Podľa svojich spolupracovníkov chcel pápež v novej knihe zmieriť Ježiša ako ústrednú postavu katolíckej viery s Ježišom ako skutočnou historickou postavou. Vychádzal pritom z analýzy 180 veršov evanjelií a došiel k záveru, že tvrdenia o skoršom dátume narodenia sú správne. Pápež odmietol aj neskoršie predstavy o scénach Ježišovho narodenia: podľa neho sa síce odohralo v Betleheme, ale nie v chlieve za prítomnosti oslov, volov a iných domácich zvierat.

Dátum Kristovho narodenia vypočítal podľa dostupných prameňov v roku 525 rímsky opát Dionysius Exiguus a zaviedol tak letopočet, ktorý sa vo veľkej časti sveta užíva dodnes. Podľa vedcov ale opát urobil vo výpočtoch chybu a pravdepodobným rokom Ježišovho narodenia sú skôr roky 6 až 4 pred naším letopočtom.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

32 debata