Chávez sa vracia liečiť na Kubu

Venezuelský prezident Hugo Chávez sa vracia na Kubu, kde absolvuje bližšie nešpecifikované liečenie. Kontroverzný juhoamerický líder, ktorý dlhé mesiace zápasí s rakovinou, potreboval na opustenie vlasti súhlas parlamentu.

27.11.2012 21:22
Hugo Chávez Foto:
Venezuelský prezident Hugo Chávez
debata (16)

O ten požiadal prostredníctvom listu a zákonodarcovia mu vyhoveli. Chávez, ktorý sa v októbri stal po štvrtý raz prezidentom, sa na komunistický ostrov vracia po šiestich mesiacoch s cieľom „konsolidácie procesu posilňovania svojho zdravia“.

Chávez v lete 2011 oznámil, že sa pre bližšie nešpecifikovaný druh rakoviny musel podrobiť operácii na Kube. Nasledovali ďalšie operácie a chemoterapie, čo spôsobilo jeho stiahnutie sa z verejného života. V júni 2012 však verejne ohlásil svoje kompletné uzdravenie a plné koncentrovanie sa na víťazstvo v októbrových voľbách. Špekulácie o jeho zdravotnom stave však pretrvávajú dodnes, keďže konkrétne informácie sú prísne utajované.

Chávez sa za takmer 15 rokov na čele Venezuely prezentuje tvrdým príklonom k ľavici a socializmu, odmietaním podľa neho vykorisťovateľského kapitalizmu a tvrdou kritikou amerického „imperializmu“. Známy je však predovšetkým svojimi verejnými výrokmi predovšetkým na adresu rôznych západných lídrov.

16 debata chyba