Bosnianske médiá píšu o škandále, slovenský prezident sa 'preriekol'

Oficiálna návšteva prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča v Bosne a Hercegovine sa dostala do pozornosti miestnych médií pre nevhodný výrok slovenského prezidenta.

28.11.2012 18:30 , aktualizované: 21:05
Ivan Gašparovič, Nebojsa Radmanovič Foto:
Prezident SR Ivan Gašparovič a prezident trojčlenného bosnianskeho predsedníctva Nebojsa Radmanovič počas prehliadky čestnej stráže, ktorou sa začala oficiálna návšteva slovenského prezidenta v Bosne a Hercegovine.
debata (255)

Sarajevské médiá informovali o jeho prekvapujúcom vyhlásení, ktorým prirovnal vzťahy Česka a Slovenska po rozdelení Československa k vzťahom Bosny a Hercegoviny s Republikou srbskou. Tá je však stále súčasťou spoločného štátu, ktorý tvorí spolu s bosniacko-chorvátskou federáciou.

„Gašparovič spravil diplomatické faux – pas“, napísal denník Dnevni, „keď povedal, že tak, ako funguje dobrá spolupráca »medzi Slovenskom a Českou republikou, v tom kontexte treba prehĺbiť spoluprácu Bosny a Hercegoviny s Republikou Srbskou«“.

„Republika srbská i Bosna a Hercegovina ako aj Slovensko a Česko, sú si veľmi podobné,“ dodal Gašparovič po stretnutí s prezidentom Republiky srbskej Miloradom Dodikom.

Jeden z troch členov kolektívneho predsedníctva štátu si naliehavo predvolal slovenského veľvyslanca.  Bakir Izetbegovič, ktorý v predsedníctve Bosny a Hercegoviny zastupuje Bosniakov, podľa internetovej stránky denníka Oslobodjenje žiada od ambasadora Miroslava Mojžitu vysve­tlenie slov prezidenta Gašparoviča. 

Podľa kancelárie prezidenta SR médiá vytrhli z kontextu a dezinterpretovali Gašparovičove vyjadrenia. „Ivan Gašparovič hovoriac o vzťahoch Republiky srbskej v rámci Bosny a Hercegoviny zdôraznil osobitný význam metódy pozitívneho dialógu a permanentnej komunikácie pri hľadaní kompromisov ako riešenia sporných otázok, čo zdôraznil aj počas rokovaní s Miloradom Dodikom. Ako príklad takejto komunikácie uviedol dobré vzťahy Slovenskej republiky s Českou republikou,“ uvádza sa v stanovisku Mareka Trubača, hovorcu prezidenta. 

255 debata chyba