Britský premiér má EÚ plné zuby, summity označil za frustrujúce

Britský premiér David Cameron je veľmi nespokojný s fungovaním EÚ a priebehom pravidelných summitov lídrov jej členských štátov.

29.06.2013 12:15
David Cameron Foto:
Britský premiér David Cameron
6

Predseda vlády Spojeného kráľovstva v piatok po skočení summitu vyjadril svoju frustráciu, pričom ho popudil najmä nočný návrh francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. Ten podľa jeho slov chcel o jednej v noci rokovať o približne polovičnom znížení takzvaného britského rabatu ako súčasti nového rozpočtu EÚ na najbližšie roky. Rabat od 80. rokov predstavuje kompenzácie za čerpanie agrodotácií ostatnými členskými krajinami. Premiér s odľahčením dodal, že bude na summity chodiť aj s nabitou zbraňou s cieľom ochrany britských záujmov.

„Nebudem klamať, niekedy je spôsob fungovania tejto organizácie nesmierne frustrujúci. Úprimne, je neakceptovateľné nechať to na poslednú chvíľu, potom sa to pokúsiť znovuotvoriť a takto na konci Európskej rady o jednej hodine ráno zaútočiť. Myslím, že takto by táto organizácie nemala fungovať,“ povedal Cameron, ktorého cituje portál denníka Daily Telegraph. Konzervatívny britský líder tak nadviazal na svoju dlhodobú kritiku na adresu bloku, čo odzrkadľuje nespokojnosť britskej verejnosti. Cameron koncom januára vyhlásil, že ak sa jeho Konzervatívnej strane podarí vyhrať najbližšie voľby, pokúsi sa vyrokovať nové podmienky členstva krajiny v EÚ a následne do konca roka 2017 vypíše referendum o zotrvaní v únii.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
6 debata chyba