Izrael: Zákaz kóšer porážok v Poľsku je neprijateľný

15.07.2013 21:02
sviečková, sviečkovica, mäso, mäsiar
Ilustračné foto Autor:

Izraelská vláda v pondelok odsúdila rozhodnutie poľského parlamentu zakázať židovskú rituálnu porážku dobytka a vyzvala ho, aby tento krok opäť prehodnotil.

Izraelské ministerstvo zahraničia podľa vyhlásenia považuje zákaz kóšer porážok za neprijateľný úder pre židovské tradície. „Izrael je sklamaný rozhodnutím poľského parlamentu zakázať tento dôležitý náboženský rituál, ktorý od dávnych vekov praktizujú milióny židov,“ píše sa vo vyhlásení. Ministerstvo očakáva, že vedenie krajiny prijme opatrenia, ktoré tento zákaz zvrátia.

Poľský ústavný súd zakázal kóšer a halál (moslimské) porážky od 1. januára tohto roku z dôvodu, že sú protiústavné. Súd konal na základe podnetu od ochrancov zvierat, podľa ktorých je takéto porážanie týraním zvierat. Poľsko mäso z rituálne zabitého dobytka vyvážalo a vláda v snahe zabrániť ekonomickým stratám navrhla revidovaný zákon, ktorý mal rituálne porážky opäť povoliť. Parlament však vládny návrh v piatok zamietol, čo pobúrilo celú židovskú komunitu.

Úplný zákaz rituálnej porážky dobytka platí vo Švajčiarsku, Švédsku, Lotyšsku a na Islande. V Holandsku a Belgicku sa ho chystajú zaviesť. V ďalších krajinách vrátane Slovenska platia obmedzenia vrátane omráčenia zvieraťa pred jeho podrezaním.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box čierny šesťhran červené ruže

Flower box čierny šesťhran červené ruže

73,99
Elite červené ruže Grand

Elite červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk